Turysci.pl
Podróże z UK

fot. Pixabay/ fernandozhiminaicela

Wszyscy pasażerowie latający z Anglii muszą podać powód podróży. Ograniczenie obowiązuje od dzisiaj

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Osoby wybierające się w podróż z Anglii od dzisiaj zobowiązane są do wypełnienia formularza, w którym trzeba określić swój powód podróży. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować niewpuszczeniem na lot lub grzywną.

Podróże z Anglii są możliwe tylko w pilnych sytuacjach, jak praca, nauka, leczenie czy pilne sprawy rodzinne. Zgodnie z przedstawionym przez brytyjski rząd planem wychodzenia z lockdownu w Anglii, zakaz odbywania podróży w celach rekreacyjnych obowiązywał będzie co najmniej do 17 maja.

Nowe ograniczenia dla podróżujących z Anglii

Deklaracja składa się z trzech stron i należy pobrać ją ze strony internetowej. Ma ona pomóc w sprawdzeniu, czy dana osoba faktycznie ma uzasadniony powód do wyjazdu. Przypomnijmy, że w Anglii można podróżować m.in. z powodu pracy, nauki, leczenia czy pilnych spraw rodzinnych.

Linie lotnicze są zobligowane do sprawdzenia podczas odprawy lub na bramce wyjściowej, czy pasażerowie mają przy sobie wypełnioną deklarację podróży. Brak takiego dokumentu grozi niewpuszczeniem na lot. Nie są to jednak jedyne konsekwencje, jakie może ponieść podróżny bez wypełnionej karty.

Wyrywkowe kontrole na dworcach i lotniskach prowadzone będą również przez policję, której zadaniem będzie sprawdzanie deklaracji. W przypadku jeśli ktoś nie będzie jej miał lub jeśli podany powód podróży nie zostanie uznany za uzasadniony, funkcjonariusze mogą nakazać powrót do domu i nałożyć grzywnę w wysokości 200 funtów, czyli ok. 200 zł, która w przypadku wielokrotnego wykroczenia może zostać zwiększona nawet do 6400 funtów, czyli ok. 34 tys. zł.

pilot pobił się ze stewartem

Awantura na pokładzie chińskiego samolotu. Pilot pobił się ze stewardem

CZYTAJ DALEJ

Władze Wielkiej Brytanii starają się jak najbardziej ograniczyć mobilność swoich obywateli. Deklaracja podróży jest zatem kolejnym wprowadzonym w ostatnich tygodniach działaniem, które służy ograniczeniu wyjazdów zagranicznych. Ma to na celu zapobiec sprowadzeniu nowych wariantów koronawirusa.

Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii są zobowiązani ponadto do przedstawienia negatywnego wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Po przyjeździe wykonać muszą również wykonać dwa kolejne, płatne testy – w drugim i ósmym dniu pobytu.

Niezależnie od wyniku testu podróżni muszą udać się na obowiązkową 10-dniową kwarantannę. W Szkocji obowiązuje ona w każdym przypadku po przyjeździe, a w pozostałej części kraju – po przyjeździe z jednego z 33 państw tzw. czerwonej listy. Izolację trzeba odbyć w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Jej koszt do 1750 funtów, czyli ok. 9 tys. zł od osoby.

Deklaracja podróży na razie obowiązuje tylko przy wyjazdach z Anglii. Wiele wskazuje jednak na to, że lokalne rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej również ją wprowadzą.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >