Turysci.pl
fot. Unsplash/ Clovis Wood Photography

fot. Unsplash/ Clovis Wood Photography

2 proc. miejsc na świecie zniosło ograniczenia w podróżowaniu. Co trzecie pozostaje niedostępne w ogóle

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Podróże w czasie pandemii zostały znacząco ograniczone w większości krajów. Światowa Organizacja Turystyki opublikowała najnowszy raport dotyczący ograniczeń i obostrzeń dla turystów na całym świecie, z którego wynika, że co trzeci kraj pozostaje zamknięty dla zagranicznych turystów.

Podróże w czasie pandemii koronawirusa są obecnie niemal niemożliwe. Z 217 miejsc na świecie, które na bieżąco analizuje UNTWO, 69 jest całkowicie zamkniętych dla ruchu turystycznego. Wśród nich są np. Singapur, Rosja, Kanada, Japonia czy Argentyna. Zaledwie 2 proc. wszystkich miejsc docelowych zniosło obostrzenia dla turystów.

Co trzecie miejsce na świecie uniemożliwia podróże w czasie pandemii

Pojawienie się nowych wariantów wirusa COVID-19 skłoniło wiele rządów do odwrócenia wysiłków na rzecz złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu, wliczając w to całkowicie zamknięcie dla turystyki – czytamy w oświadczeniu organizacji cytowanym przez Fly4Free.

Poprzez „miejsca docelowe” Światowa Organizacja Turystyki nie tylko państwa, ale również m.in. terytoria zamorskie czy zależne. Uwzględnione zostały m.in. Kajmany, Martynika czy Wyspy Cooka, które choć nie są osobnym krajem, traktowane są jako osobny kierunek turystyczny. Dlatego miejsc docelowych na liście UNTWO jest w sumie 216, czyli więcej niż państw na świecie.

Najwięcej kierunków zamknęło się w Azji i na Pacyfik, gdzie aż 30 miejsc docelowych nie wpuszcza obecnie turystów. W Europie jest ich 15, w Afryce 11, w obu Amerykach 10, a trzy na Bliskim Wschodzie. Według wyliczeń UNTWO, z 69 zamkniętych dla turystów miejsc docelowych, aż 38 z nich jest zamkniętych od co najmniej 40 tygodni.

chiny chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe

Chiny wprowadzają „paszporty szczepionkowe". Mają uprawniać do podróży międynarodowych

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Niektóre kierunki otwierają się i zamykają w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej i dynamicznie zmienia obostrzenia.

Ograniczenia w podróżowaniu są powszechnie stosowane. Ale teraz, gdy pracujemy nad wznowieniem turystyki, musimy zdać sobie sprawę, że ograniczenia to tylko częściowe rozwiązanie problemu – mówi Zurab Polilikashvili, sekretarz generalny UNTWO.

Ich wykorzystanie musi opierać się na najnowszych danych i analizach oraz być konsekwentnie weryfikowane, aby umożliwić bezpieczne i odpowiedzialne ponowne uruchomienie sektora, od którego zależy wiele milionów przedsiębiorstw i miejsc pracy – dodaje.

UNTWO zwraca rówineż uwagę, że coraz więcej miejsc wprowadza obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i traktuje to jako obostrzenie „pierwszego wyboru”. Oznacza to, że jest to najważniejszy (albo i jedyny) warunek wjazdu dla obcokrajowców do danego kraju. Obecnie 32 proc. miejsc docelowych wymaga od podróżnych badań.

Są jednak miejsca na świecie, które zdecydowały się na całkowite zniesienie ograniczeń podróżowania związane z pandemią koronawirusa, niezależnie od kraju pochodzenia turystów. Jest ich bardzo niewiele, bo zaledwie 2 proc. wśród wszystkich branych pod uwagę.

Otwarte na zagranicznych turystów pozostają m.in. Albania, która już zobowiązała się do wpuszczania turystów bez testów przez całe wakacje, a także Kostaryka, Dominikana, Macedonia Północna i Tanzania. Polacy dodatkowo mogą podróżować bez żadnych obostrzeń również do Meksyku, Mołdawii i Czarnogóry.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Samolot rozbił się i zapalił. Cztery osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >