Turysci.pl
Zanzibar

fot. Pixabay/ darkeyed

Na Zanzibarze rośnie liczba śmiertelnych przypadków. Jak sytuacja wpłynie na turystykę?

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zanzibar przez ostatnie miesiące był miejscem wręcz obleganym przez turystów. Wszystko przez faktyczny brak ograniczeń związanych z pandemią. Niestety, odnotowano tam niepokojącą liczbę zgonów, które oficjalnie nie są spowodowane COVID-19, jednak przyczyniają się do upadku mitu o bezpiecznym miejscu niedotkniętym pandemią.

Liczba zakażeń koronawirusem na Zanzibarze nie jest znana. Według oficjalnych danych od marca zeszłego roku w całej Tanzanii zdiagnozowano zaledwie 509 przypadków zakażeń, jednak dane te nie były aktualizowane od tego czasu. Prezydent Tanzanii zalecał walkę z wirusem przy pomocy modlitwy. Media przekazały kilka dni temu informację o jego śmierci, nieoficjalne z powodu koronawirusa.

Zanzibar nie jest miejscem wolnym od pandemii

Jeszcze niedawno mieszkańcy Zanzibaru radośnie witali turystów, nie zawracając sobie głowy pandemią. Wszystko zmieniła śmierć prezydenta Tanzanii, który negował istnienie pandemii. Oficjalna informacja głosi, że John Pombe Joseph Magufuli zmarł na chorobę serca, jednak według mediów przyczyną śmierci był COVID-19. Informacji zaprzeczają jednak wysokiej rangi politycy rządowi.

Sposób radzenia sobie z pandemią przez zmarłego prezydenta wzbudzał kontrowersje na całym świecie. W Tanzanii nie wprowadzono niemal żadnych ograniczeń, a lokalne władze zalecały modlitwę i tradycyjnych metody leczenia, jak inhalacje parą wodną.

Zanzibar stał się mekką dla turystów uciekających od pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaobserwowała jednak, że kilkoro turystów wróciło z Zanzibaru z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Zaapelowano wówczas do Tanzanii o rozsądek i podjęcie zdecydowanych działań przeciwko COVID-19, jednak z marnym skutkiem.

podróżni z Czech i Słowacji

Zawieszają pociąg do Czech, od dzisiaj też zmiany na granicach. Ozdrowieńcy wjadą bez testu i kwarantanny

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Wprowadzenie restrykcji może spowodować załamanie branży turystycznej. A jak to dzięki tej branży zarówno Zanzibar, jak i cała Tanzania mogą się rozwijać. Z informacji, które mamy w tej chwili, wynika, że w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać zmiany polityki kraju w zakresie walki z pandemią - mówi w rozmowie z WP Krzysztof Białek, „Polak w tropikach", który mieszka na Zanzibarze.

Do walki z pandemią włączył się również tamtejszy Kościół Katolicki, który w zeszłym tygodniu wezwał mieszkańców i turystów do poważniejszego traktowania pandemii. Ma to związek z niepokojącą liczbą śmierci osób duchownych, które wykazywały objawy koronawirusa. Zagraniczne media donoszą o śmierci nawet 25 księży i 60 zakonnic.

Zanzibar

Zanzibar, Tanzania, fot. Unsplash/ reisetopia

- Oczywiście, że wyspa nie jest wolna od wirusa. I o tym musimy pamiętać. Podobnie jak sami musimy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i stosowaniu środków ochrony. Oczywiście zaleca się w przestrzeni publicznej zachowywać dystans i wkładać maseczkę, ale mało kto się do tego stosuje - komentuje Białek.

Po śmierci prezydenta Magufuliego sytuacja może zmienić się diametralnie. Nową szefową rządu została pochodząca z Zanzibaru Samia Sulhu Hassan, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii kraju. Na razie nie wypowiedziała się jednak, jaka będzie jej polityka w kwestii pandemii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: WP

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >