Turysci.pl
park wodny w Żorach nadal otwarty

Aquapark w Żorach - materiały prasowe

Aquarion w Żorach działa i zaprasza turystów. Znaleźli sposób na przepisy

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Park Wodny Aquarion w Żorach nadal pozostaje otwarty dla gości i bezustannie zaprasza turystów. Korzystać można na miejscu ze wszystkich atrakcji, funkcjonują one jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. Aquaparki w całej Polsce pozostają zamknięte, czemu więc ten jeden działa? Wszystko dzięki zapisowi w PKD, wg którego miejsce to jest basenem.

  • Park Wodny Aquarion w Żorach działa i zaprasza gości. Atrakcje są otwarte

  • Na terenie obiektu przestrzegać trzeba obostrzeń sanitarnych

  • Obiekt widnieje w PKD jako basen, które wg. nowych przepisów, mogą być otwarte

Okazuje się, że pojęcia „park wodny", „aquapark" oraz „basen" - choć pozornie mogą mówić o podobnych miejscach - mogą wywołać też potężny chaos w polskich przepisach. Wszystko ma związek z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów, którą opublikowano w Dzienniku Ustaw 12 lutego i ważna jest do dziś.

W jej myśl, ze względów pandemicznych, zamknięte muszą być centra fitness, siłownie, kluby i aquaparki. Wyjątek stanowią jednak baseny, z czego korzysta Park Wodny Aquarion w Żorach. Sprawę przybliżyła Gazeta Wyborcza.

Park Wodny Aquarion w Żorach zaprasza turystów

Jak możemy przeczytać w GW, nowelizacja wprowadzona przez rząd sprawiła, że większość aquaparków i parków wodnych pozostaje zamknięta od wielu miesięcy. Niektóre zdecydowały się na otwarcie wyłącznie swoich stref spa, by nie generować niepotrzebnych kosztów.

komisja europejska przedstawiła projekt paszportu

KE przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych. Ma ułatwić swobodne podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Z zakazem nie zgodził się jednak Aquarion w Żorach. GW podaje, że działa tam jacuzzi, grota solna, a nawet zjeżdżalnie. Wszystko dzięki temu, że zauważono pewną lukę w przepisach pandemicznych.

Rządowe obostrzenia określają, że baseny mogą prowadzić działalność gospodarczą, a tak właśnie sklasyfikowany jest Park Wodny Aquarion w Żorach. Taki zapis mamy w PKD. W przepisach nie funkcjonuje pojęcie „aquapark”, w prawie nie ma rozróżnienia np. ze względu na powierzchnie czy liczbę basenów na obiekcie – powiedziała menadżerka parku wodnego w Żorach, Edyta Oberaj dla Gazety Wyborczej.

Pracownica podkreśliła również, że to nie była niezależna decyzja obiektu, niekonsultowana wcześniej ze służbami. Zagadnienie omówiono z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Rybniku.

Na terenie całego obiektu konieczne jest oczywiście przestrzeganie obostrzeń sanitarnych, które obecnie dotyczą niemalże każdego aspektu naszego życia. W parku wodnym trzeba przestrzegać zasady dystansu społecznego, a także nosić maseczki wszędzie, poza kąpielami i czasem pływania w basenie.

Sytuacja Aquaparków jest coraz trudniejsza

Niestety aquapark w Żorach jest wyjątkiem, który ciągle zaprasza do siebie turystów i oferuje wszystkie atrakcje. Większość obiektów tego typu jednak nie zdecydowało się na otwarcie lub udostępnia tylko pojedyncze strefy wypoczynkowe, ograniczając wszelkie koszty.

Nasze straty od początku pandemicznego zamknięcia oceniamy na w sumie ok. 1,5 mln zł – powiedziała GW koordynator ds. marketingu z Parku Wodnego Trzy Fale w Słupsku, Karolina Chalecka.

Najgorsza jest jednak wizja wprowadzenia ogólnopolskiego lockdownu, który doprowadzi do zamknięcia nawet tej niewielkiej części działalności, które przynoszą choć minimalne zyski. Obecnie takie obostrzenia obowiązują już w woj. mazowieckim, lubuskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >