Turysci.pl
Pożar zabytku

fot. Youtube/ Jan Plit

Spłonął 150-letni wiatrak w Polsce. Media obiegło nagranie

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zabytek w Nowem w województwie kujawsko-pomorskim spłonął w nocy z soboty na niedzielę. Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na około milion złotych. W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płonącym zabytku w nocy z soboty na niedzielę, pół godziny po północy. Okazało się, że ogień trawi 150-letni wiatrak w Nowem (pow. świecki). Na miejscu pojawiło się pięć zastępów straży. Na razie przyczyny tego zdarzenia nie są znane.

Spłonął polski zabytek. W sieci pojawiło się nagranie

Strażacy od razu ruszyli do akcji, jednak gdy pojawili się na miejscu, ogień zajął już murowaną konstrukcję i doszedł do drewnianego dachu. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar dwóch kondygnacji 16-metrowego budynku – przekazał portalowi swiecie.naszemiasto.pl mł.ogn. Michał Goliński z Komendy Powiatowej PSP w Świeciu.

W akcji gaśniczej użyto dwóch ozów strażackich z wysokimi drabinami, jednak nie zdołano uratować drewnianej części konstrukcji. Spalił się także dach w formie kopuły. Z zabytkowego, 150-letniego obiektu zachowały się jedynie ceglane ściany.

morze bałtyckie jest w złym stanie

Stan naszego morza jest bardzo zły. Godzina dla Ziemi WWF dla Bałtyku

CZYTAJ DALEJ

W wyniku pożaru na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak szacowane są straty w wysokości około 1 miliona złotych. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru, przyczyny zdarzenia bada policja.

Wiatrak w Nowem nazywany „Holendrem" został wzniesiony w 1858 roku. Jego konstrukcja na planie koła została stworzona z cegły, z kolei drewniany dach był w formie kopuły i posiadał śmigła. Około 1969 roku obiekt spłonął od uderzenia pioruna, po czym został odrestaurowany w latach 80. ubiegłego stulecia.

Wiatrak miał prywatnego właściciela. Na trzech ostatnich kondygnacjach zabytkowego obiektu funkcjonowały w poprzednich latach restauracja i klub. Sprawę skomentował burmistrz Nowe, Czesław Woliński, za pośrednictwem Facebooka.

Pożar strawił wiatrak, który był jednym z cenniejszych zabytków w Gminie Nowe. Akcja gaśnicza była bardzo trudna ze względu na wiejący wiatr jak i wysokość budynku [...] Ze względu na skalę zniszczeń i sytuację własnościową wiatraka nie jestem w stanie określić przyszłości obiektu. Nie dopuszczam jednak myśli, by zniknął on z naszego krajobrazu – napisał burmistrz. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >