Turysci.pl
strój kąpielowy tylko na plaży. Zanzibar upomina turystów

fot. pixabay.com/Hans

Władze Zanzibaru przypominają turystom o przepisach. Za zlekceważenie zakazu negliżu jest kara

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

 Strój kąpielowy nie jest odpowiednim okryciem, w którym można by chodzić po mieście czy miejscach publicznych. Władze Zanzibaru przypominają, że złamanie zakazu negliżu, obowiązującego w tym państwie, może skutkować karą o równowartości ponad 7700 tys. zł, którą zapłacić będą musieli organizatorzy wycieczek i przewodnicy. Tamtejsze Ministerstwo Turystyki podkreśla, że turyści coraz częściej lekceważą regulaminy.

  • Na Zanzibarze obowiązuje zakaz negliżu w miejscach publicznych

  • Strojów turystów powinni pilnować organizatorzy wycieczek i przewodnicy. Za zaniedbanie tej kwestii grozi kara do 2 tys. dolarów

  • Na plażach Zanzibaru obowiązuje zakaz opalania się topless

Turyści wypoczywający na plażach w ciepłych częściach świata często zapominają, że skąpe ubrania i stroje kąpielowe nadają się tylko do relaksu na ręczniku i pływania. Wiele osób - również w Polsce - wychodzi z nagim torsem na ulice, rynki nadmorskich miast i deptaki. 

Władze Zanzibaru nie godzą się jednak na takie zachowanie i apelują do przyjezdnych, aby przestrzegali przepisów, które w tym kraju obowiązują. 

Strój kąpielowy tylko na plaży. Zanzibar przypomina o zakazie negliżu

– Obecnie wielu turystów na Zanzibarze jest widzianych w negliżu w miejscach publicznych – powiedziała zw rozmowie z CNN minister turystyki i dziedzictwa Zanzibaru, Lela Mohamed Mussa. 

Wielkanoc 2021. Gdzie Polacy rezerwują noclegi?

Polacy planują wyjazdy wielkanocne. Najwięcej osób szuka noclegów w górskich hotelach

CZYTAJ DALEJ

Zdaniem miejscowego Ministerstwa Turystyki, niesfornych i zbyt beztroskich podróżnych pilnować powinni organizatorzy wycieczek i przewodnicy. Jeśli nie zareagują na to, że w ich grupie ktoś jest nieodpowiednio ubrany w miejscu publicznym, będą musieli zapłacić karę do 2 tys. dolarów (ok. 7700 zł).

Jeśli jesteś przewodnikiem i masz turystę, który jest nieprzyzwoicie ubrany w miejscu publicznym, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 700 do 1 tys. dolarów - w zależności od powagi problemu. Operatorzy wycieczek będą ukarani grzywną od 1 do 2 tys. dolarów – wyjaśniła minister. 

Jakie jest odpowiednie, zgodne z przepisami, ubranie, które można mieć na sobie w miejscu publicznym na Zanzibarze? W starej części stolicy Zanzibaru, Stone Town, konieczne jest zakrywanie ramion oraz kolan. Kategorycznie niedozwolone są też stroje prześwitujące. Te zasady w sposób oczywisty wykluczają stroje kąpielowe.

W miejscach publicznych na Zanzibarze turyści muszą zakrywać swoje ciała - od ramion do kolan. Nie ma w tym nic nowego. To tylko przypomnienie istniejącego prawa. Szanujemy różnice między narodami i ludźmi, ale obowiązkiem gości jest zrozumienie praktyk kulturowych i kodeksu postępowania Zanzibaru przed przybyciem do tego kraju – dodała Lela Mohamed Mussa. 

Warto pamiętać, że opalanie się na plaży również obarczone jest jednym obostrzeniem - zabronione jest korzystanie z uroków klimatu topless. 

Tanzania, fot. pixabay.com/klimentgrozdanoski

Tanzania, fot. pixabay.com/klimentgrozdanoski

Turystyczny hit w czasie pandemii

Gdy w Polsce rozpoczynał sezon zimowy, Zanzibar przeżywał prawdziwe oblężenie.  Wyspa, będąca autonomiczną częścią Tanzanii, przyjęła tysiące turystów z całego świata, również z Polski. Wpływ na to w głównej mierze miało zniesienie większości ograniczeń obowiązujących w większości krajów na świecie

Choć w drugiej połowie zimy Polacy zmienili zdanie i zaczęli częściej rezerwować urlopy na Dominikanie, Zanzibar wciąż jest jedną z najciekawszych opcji urlopowych. Polskie MSZ apeluje na swojej stronie o unikanie podróży zagranicznych, jeśli nie są one konieczne, liczni turyści mają jednak już dość siedzenia w domach. 

Polski rząd podkreśla na swojej oficjalnej stronie Gov.pl, że w Tanzanii brakuje akcji testowania ludzi na obecność COVID-19, co uniemożliwia rzetelną ocenę zagrożenia zakażeniem w tym kraju. Jednocześnie zaleca się zakrywanie ust i nosa maseczkami poza domem, w przestrzeni publicznej oraz w większych miastach. 

Stone Town, Zanzibar/fot. wikimedia.org/Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Stone Town, Zanzibar/fot. wikimedia.org/Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Stone Town, Zanzibar/fot. wikimedia.org/Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla także, że turyści powinni zachowywać dystans społeczny stosowany wobec napotkanych osób. Zalecane jest też unikanie transportu publicznego oraz wmożone dbanie o higienę rąk. 

Przestrzeń powietrzna Tanzanii jest obecnie otwarta dla międzynarodowego ruchu lotniczego (dnia 18 maja 2020 r. rząd poinformował o zniesieniu ograniczeń). Brak kwarantanny dla przyjeżdżających, jednak na lotniskach przeprowadzane są pomiary temperatury ciała, zalecane jest zachowywanie odpowiedniej odległości od innych osób, noszenie masek oraz odkażanie dłoni – czytamy na stronie Gov.pl. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >