Turysci.pl
wyspy owcze

fot. Pixabay/ mikkelwejdemann

Polka opowiedziała o życiu na Wyspach Owczych. „Od marca 2020 r. nie mieliśmy żadnych większych zakazów"

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Polka mieszkająca na Wyspach Owczych opowiedziała, jak wygląda życie tam podczas pandemii. - Od marca 2020 r. nie mieliśmy żadnych większych zakazów. Bo chwilowe zamknięcie restauracji po godz. 22 i ograniczenie imprez do 200 osób to - umówmy się - nie są jakieś wielkie ograniczenia - opowiada Sabina Poulsen.

  • Na wyspach Owczych od początku pandemii odnotowano 661 przypadków zakażeń

  • Wszystkie nowe przypadki są tam przywleczone z zagranicy

  • Od marca zeszłego roku nie wprowadzono tam żadnych większych restrykcji

Wyspy Owcze są niewielkim obszarem na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Od początku pandemii koronawirusa odnotowano tam 661 przypadków zakażeń oraz jeden przypadek śmiertelny.

Polka powiedziała o życiu na Wyspach Owczych

Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano na Wyspach Owczych 28 lutego 2020 r. Tamtejszy rząd zareagował wówczas bardzo szybko i zdecydowanie. Zamknięte zostały wtedy m.in. szkoły i przedszkola.

- Przeżyłam więc wówczas – jako nauczycielka – jedyny lockdown. Nie mogę narzekać, bo w tym właśnie czasie mogłam opiekować się moimi dziećmi, a równocześnie intensywnie pracowałam z dziennikarzem Sergiuszem Pinkwartem nad przewodnikiem turystycznym „Wyspy Owcze. Z pierwszej ręki". Książka ukazała się w czerwcu 2020. Wykorzystałam więc ten lockdown maksymalnie - wspomina Sabina Poulsen w rozmowie z Onetem.

Polka opowiedziała, że tzw. fale zakażeń nie wyglądają tak samo jak w Europie kontynentalnej. Nie oznacza to jednak, że nie było gwałtownych skoków zakażeń. Zawsze jednak nowe przypadki zostały „przywleczone" z kontynentu. 26 lutego br. ogłoszono zwycięstwo nad pandemią.

minister zdrowia

Minister Zdrowia na konferencji powiedział o paszportach szczepionkowych. „Jest potrzebna pewna forma certyfikacji"

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Przez ostatnie dwa tygodnie nikt u nas nie zachorował, ale dziś czytam w gazecie, że znów mamy kolejne dwa przypadki. Prawie zawsze chodzi o osoby, które przyleciały do nas z Danii, albo o marynarzy - zauważa Sabina

Co ciekawe, wykonanie testu na koronawirusa jest na Wyspach Owczych darmowe. Mieszkańcy w każdej chwili mają możliwość wykonania badania, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swojego zdrowia.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych państwach Europy, ogłoszono dzisiaj lockdown całego kraju. Wyspy Owcze w tym czasie wprowadziły jednak jedynie nieznaczne ograniczenia.

- Od marca 2020 r. nie mieliśmy żadnych większych zakazów. Bo chwilowe zamknięcie restauracji po godz. 22 i ograniczenie imprez do 200 osób to – umówmy się – nie są jakieś wielkie ograniczenia - zauważa.

- Myślę, że mamy bardzo liberalne prawa, bo Farerzy są bardzo zdyscyplinowani i dostosowują się do zaleceń władz. Nie trzeba ich straszyć mandatami, żeby częściej myli ręce, czy starali się utrzymywać dystans na ulicy i w sklepach - mówi nam Polka.

Chociaż Wyspy Owcze wydają się bardzo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, jednak na razie turyści nie są tam wpuszczani. Może się to jednak zmienić od 1 kwietnia.

- Wszystkie zaszczepione osoby, którym szczepionka została podana co najmniej 8 dni wcześniej, nie będą musiały przechodzić kwarantanny, czyli pozostawać w izolacji przez 6 dni po przybyciu na Wyspy - mówi Sabina

- Wszyscy niezaszczepieni turyści, będą musieli się poddać 6-dniowej kwarantannie, a piątego dnia po przylocie na Wyspy Owcze wykonać drugi test, który także musi być negatywny. Wiemy, że to ma obowiązywać od 1 kwietnia do 1 czerwca. Dzieci do 12 lat będą miały na granicy testy PCR bezpłatnie - wyjaśnia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >