Z tego artykułu dowiesz się:Które obostrzenia wpłynęły na kryzys zabytkuJakie są koszta utrzymania obiektuJaka legenda krąży wokół tego miejscaZamek Roztoka uważany jest za perłę Polski. Ta barokowa rezydencja z XIV wieku ma niesamowicie bogatą historię. Pomimo tak wielu atrakcji, jakie oferuje, aktualnie zmaga się z kryzysem. Zabytek został mocno dotknięty przez wszystkie obostrzenia blokujące turystykę.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak pomysł skomentował dzierżawca jednego ze schroniskIle trzeba zapłacić za miejsce w GłodówceW jakim innym miejscu można zauważyć modę na kamperyObostrzenia zmusiły schroniska do szukania nowego sposobu na zarobek. Niektóre z nich postanowiły wykorzystać rosnące zainteresowanie kamperami. Tereny obiektów zostały przemienione w pola kempingowe. Przykładami są schroniska Andrzejówka oraz Głodówka.
Mieszkańcy Włoch oraz turyści znów będą mogli wybrać się na narty od 18 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra zdrowia Roberto Speranzy stoki narciarskie oraz cała infrastruktura sportów zimowych wznowią funkcjonowanie. Miłośnicy aktywności czekają zniecierpliwieni – zwłaszcza że początkowo obiekty miały zostać ponownie otwarte już 7 stycznia.Zgodnie z wcześniejszymi planami turyści i mieszkańcy mieli znów móc jeździć na narty od 7 stycznia br. Jednak w ciągu ostatnich dni władze regionów apelowały o opóźnienie otwarcia infrastruktury sportów zimowych. Powodem był komunikat komitetu techniczno-naukowego, który doradza włoskiemu rządowi w kwestiach COVID-19. Zdaniem ekspertów sytuacja sanitarna w kraju nie była sprzyjająca.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego lepiej nie składać ubrań do walizkiCo trzeba zrobić z kosmetykamiO czym warto pamiętać, podróżując paramiKażdy trik z tej listy może okazać się dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy planują dalekie podróże. Chociaż wakacje i podróż samolotem to często powód do ekscytacji, mnóstwo turystów wcześniej przeżywa ten sam dramat – pakowanie bagażu. Co zabrać, a co można sobie odpuścić? Jak to wszystko upchnąć do walizki? O szczegółach informuje portal Comfort Flight.Znacie trik z rolowaniem ubrań? Wiecie, że podróżowanie we dwoje to dobra okazja, żeby podzielić się bagażem i zachować więcej przestrzeni w walizkach? Jeśli nie, to polecamy zapoznanie się z listą opublikowaną na portalu Comfort Flight. Być może odtąd pokochacie pakowanie się przed lotami.
W okresie świąt Bożego Narodzenia Ryanair ruszył z kampanią reklamową, która zdążyła już wzbudzić liczne kontrowersje. Przy okazji irlandzki przewoźnik poinformował o ogromnej promocji, która obejmuje milion biletów na sezon wakacyjny 2021 i zachęcił do wykupowania lotów, przypominając również o szczepieniach. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Szybko okazało się, że nie wszystkich Ryanair zachęcił swoją kampanią. Wielu turystów zaczęło się nawet obawiać, że przewoźnik zacznie faworyzować konkretną grupę podróżników. Przede wszystkim chodzi o skłanianie do szczepienia się przed koronawirusem. Slogan reklamowy, który miał być chwytliwy, wywołał zamieszanie.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak miasto pomoże warszawskiej branży turystycznejCo powiedział Rafał TrzaskowskiCzym jest WOTWarszawa cały czas przyciąga tłumy turystów. Nic dziwnego, ponieważ stolica Polski ma ogromną liczbę atrakcji. W ostatnim czasie pojawił się kryzys, który dotknął turystykę w wielu polskich miastach. O jednym z nich pisaliśmy tutaj. Stało się tak też w Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski nie jest jednak na to obojętny.
Nie żyje Andrzej Urbański, który jak żaden inny przewodnik, całe tłumy turystów oprowadzał po Toruniu. Badacz przez wiele lat był prezesem toruńskiego oddziału przewodnickiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Aktywista żył 71 lat. Zasłynął między innymi wydaniem „Kanonu krajoznawczego województwa kujawsko-pomorskiego”, który okazał się skarbnicą wiedzy o turystyce i krajobrazie regionu województwa kujawsko-pomorskiego.Wiadomość o tym, że nie żyje Andrzej Urbański, pojawiła się w mediach dzisiaj, tj. 1 stycznia 2021 roku, na portalu Oto Toruń. Zgodnie z przekazanymi informacjami Urbański był nie tylko toruńskim przewodnikiem, ale również autorem wielu opracowań turystyczno-krajoznawczych. Spokojną emeryturę badacz spędził w Aleksandrowie Kujawskim.Pałac w Aleksandrowie Kujawskim, Fot. Wikimedia Jan Chmielewski CC BY-SA 3.0
Policja w Zakopanem przekazała informacje dotyczące Sylwestra. Służby nie odnotowały poważnych incydentów. Większość zgłoszeń dotyczyła podejrzeń łamania przepisów związanych z zakazem zakwaterowania turystów. W niektórych przypadkach sprawy zostały przekazane do Inspekcji Sanitarnej w Zakopanem. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę policja uważnie pilnowała porządku w Zakopanem. Na szczęście w ostatni dzień 2020 roku w tym regionie nie doszło do poważnych przestępstw ani wypadków drogowych. Wcześniej rząd mógł mieć obawy co do przestrzegania restrykcji przez Polaków.
Z tego artykułu dowiesz się:Kto będzie musiał wyrobić nowe dowody osobiste w tym rokuGdzie potrzebujemy paszportu, a gdzie wystarczy nam jedynie dowód osobistyJak przebiega proces wyrabiania nowego dowodu osobistegoZgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę, dokładnie 1 546 700 Polaków będzie musiało ustawić się w kolejkach do urzędu, by odebrać nowy dowód osobisty. Dotyczy to tych, którzy odebrali swoje dokumenty tożsamości w 2011 roku. Teraz trzeba będzie wypełnić nowe wnioski.Dowód osobisty jest ważny przez dziesięć lat. To oznacza, że jeśli otrzymaliście swój dokument w 2011 roku, to niedługo musicie wyrobić nowy. Jak to zrobić? Możecie pójść po wniosek do urzędu lub – jeśli chcecie uniknąć kolejek – wypełnić formularz przez internet. Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na drogę online, powinniście przygotować profil zaufany oraz odpowiednią fotografię.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaki model prowadzenia ośrodków turystycznych funkcjonował dotychczas na SłowacjiJakie inne obostrzenia zostały wprowadzone przez naszych sąsiadówJaki problem wskazała prezydent Słowacji, Zuzanna CzaputovaWyjazd w góry jest obecnie wyjątkowo skomplikowany nie tylko w Polsce. Jeszcze niedawno polscy przedsiębiorcy turystyczni naciskali na rząd, by wprowadził słowacki model funkcjonowania ośrodków wypoczynkowych w okresie zimowym. Przedstawiciele sektora uważali, że to najlepsze wyście, które minimalizuje straty. Dzisiaj Słowacja ostatecznie wycofała ten model. O szczegółach informuje Portal Tatrzański.Turyści, którzy będą chcieli jechać na Słowacji w góry, nie będą mogli już korzystać ze stoków narciarskich czy zakwaterować się w obiektach noclegowych. Słowacki rząd postanowił, że w nocy z 31 na 1 stycznia 2021 ośrodki te zostaną zamknięte w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Decyzja została podjęta błyskawicznie, co mogło zaskoczyć wielu podróżnych.
Polskie Betlejem to symboliczne miejsce, w którym do dzisiaj mieszka sześć rodzin. Wiemy, gdzie można znaleźć ten punkt. Organizowane co roku przez kolędników Betlejemskie Światełko Pokoju przyciągało prawdziwe tłumy w okresie świątecznym. Niestety z powodu pandemii uroczystość była w tym roku bardzo skromna. O szczegółach informuje portal Gazeta.pl.Skąd wzięło się polskie Betlejem? Przed laty w tym zakątku mieszkała rodzina – Franciszka i Cecylii. Mąż, podobnie jak św. Józef, nosił długą brodę i był starszy od swojej ukochanej. Oboje mieli aż siedmioro dzieci. Przypominali Świętą Rodzinę do tego stopnia, że postanowiono nazwać do miejsce Betlejem.Położenie na mapie gminy Roźwienica, fot. Wikipedia/Mapa Polski
Z tego artykułu dowiesz się:Jaka zmiana wejdzie w życie już 1 styczniaO kolejnych utrudnieniach w podróżowaniu po BrexicieJakie zasady obowiązują w tej chwiliNowy Rok już jutro, a wraz z nim turyści utracą przywilej korzystania z opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii na podstawie karty EKUZ. Przed podróżą trzeba będzie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w tym roku.
Z tego artykułu dowiesz się:Z jakiego powodu doszło do tragediiJak pożegnano zmarłym ratownikówJakie jest podejście Polaków do wypraw w góryTOPR sprawia, że możemy czuć się bezpieczne podczas wyjścia na szlak. Zawsze są w pogotowiu, gdyby doszło do jakiegoś zagrożenia. 19 lat temu próbując ratować życie turystów zginęli 24-letni Bartek Olszański i 29-letni Marek Łabunowicz.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wita się Nowy Rok w innych regionach świataGdzie można znaleźć najciekawsze imprezy sylwestroweJakie obostrzenia obowiązują w Sylwestra w PolsceWielu Polaków czeka z niecierpliwością na zabawę, podczas której wita się Nowy Rok. Dla niektórych podróżowanie w tym okresie stało się już obowiązkową tradycją. Warto jednak wiedzieć, że zwyczaje związane z celebrowaniem Sylwestra mogą się znacznie różnić w zależności od tego, w jakim kierunku się udamy.Wiedzieliście, że w Meksyku mieszkańcy witają Nowy Rok z walizkami w ręku? Ta tradycja szczególnie może spodobać się turystom podróżującym w okresie noworocznym. Zgodnie ze zwyczajem, gdy zegar wybija północ, mieszkańcy Meksyku wychodzą z domów, trzymając bagaż. Ma to im zapewnić mnóstwo wyjazdów i przygód przez następne 12 miesięcy.
Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy turystka w kołdrze wybrała się w kierunku Morskiego OkaJak na fotografię zareagowali internauciO czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w góryLista rzeczy, których Morskie Oko jeszcze nie widziało, jest coraz krótsza. Co roku wydarzenia w polskich górach potwierdzają, że nieograniczona jest tylko i wyłącznie ludzka wyobraźnia. Naprani jak PKS wczasowicze, których ze szlaków górskich muszą sprowadzać ratownicy TOPR, czy rajdowi kierowcy próbujący wjechać na Śnieżkę samochodem – to jedynie kropla w morzu dokonań urlopowiczów.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański na szlaku na Morskie Oko znalazła się turystka, która zwróciła na siebie uwagę pozostałych podróżników. Świadkowie niecodziennej sytuacji nie mogli się powstrzymać i zrobili zdjęcie, które zostało opublikowane w mediach. Bohaterka fotografii przemierzała popularną trasę owinięta kołdrą.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak Polacy obchodzą zakazy w sylwestraW jaki sposób udało się znaleźć noclegiCzy powinniśmy się obawiać wizyty policjiW Zakopanem przez chwilę nastała cisza i spokój po wyjeździe turystów w niedzielę 27 grudnia. Już następnego dnia pojawiły się kolejne osoby, które mają w planach sylwestra w górach. We wtorek widać już było większy ruch na ulicach i "obce" rejestracje.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Polacy wybierają kamperyKto korzysta z takiej opcjiJakie są ceny na polach kempingowychSylwester w tym roku będzie inny niż zawsze. Od poniedziałku obowiązuje kwarantanna narodowa. Oznacza to, że zamknięte są wszystkie hotele. Niektórzy znaleźli jednak sposób, aby i tak ostatni dzień roku spędzić w Zakopanem. Dużym zainteresowaniem cieszą się kampery.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaka jest sytuacja branży turystycznejJakie postulaty ma MOTCo proponują w zamianRząd podjął decyzję o zamknięciu hoteli oraz stoków narciarskich a także o wspólnym terminie ferii zimowych. Spotkało się to z dużym sprzeciwem przedstawicieli branży turystycznej, którzy już zaczęli przygotowania do sezonu zimowego.
Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega luka w rządowym rozporządzeniu o obostrzeniachCzy w Polsce działają obecnie Polskie Koleje LinoweJak wygląda analiza prawda mecenasa Piotra Schramma dotycząca ograniczeń funkcjonowania ośrodków narciarskichZgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządowym okres poświąteczny i ferie zimowe przebiegają według zaostrzonego reżimu sanitarnego. Drastycznie ograniczona została działalność obiektów noclegowych, a ośrodki narciarskie zostały całkowicie zamknięte. Zdaniem mecenasa Piotra Schramma jednak wyciągi nadal mogą funkcjonować, ponieważ w zapisie widnieje luka. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Obostrzenia rządowe obejmują całe ferie zimowe, czyli do 17 stycznia 2021 roku. Stoki narciarskie, które po dojściu do porozumienia przedstawicieli i ministrów, zostały przygotowane przez właścicieli na wizytę turystów. Zdaniem wielu przedstawicieli branży, wyłączenie obiektów na czas przerwy zimowej, to gwóźdź do trumny, który przekreśla cały sezon.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie warunki pogodowe panują obecnie na południu PolskiJakie działania w ciągu ostatniej doby podejmowały służbyJakie ostrzeżenia ogłoszono w górskich regionachW południowej części Polski pogoda już wczoraj, tj. 28 grudnia, uległa nagłemu pogorszeniu. W regionach górskich pojawił się bardzo silny halny, który siał zniszczenie, powalając drzewa – w Zakopanem kilka z nich spadło na samochody i kamper – a nawet zrywając dach domu jednorodzinnego w Kościelisku. Zakopiańscy strażacy odnotowali co najmniej 45 interwencji.Pogoda w ciągu ostatnich godzin sprzyja powstawaniu zagrażających warunków. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło już ostrzeżenie 2. stopnia przed lawinami. W Tatrach halny w ciągu ostatniej doby wiał z prędkością nawet 155 km/h. Służby zaapelowały o pozostanie w domu i nie wybieranie się na górskie szlaki.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie tematy poruszono podczas spotkania posłów Koalicji Obywatelskiej w ZakopanemZ jakimi problemami mierzą się przedstawiciele branży turystycznejJaką przyszłość sektora przewidują politycyMiejscowości, które utrzymują się z turystyki, jak Zakopane, Karpacz czy Białka Tatrzańska, prawdopodobnie na długo zapamiętają datę 28 grudnia 2020 roku. Przedsiębiorców najpewniej czeka martwy sezon zimowy, choć wielu szefów ośrodków poczyniło odpowiednie przygotowania, co skutkować może ogromnymi stratami. O szczegółach informuje Gazeta Wyborcza.28 grudnia Zakopane stało się miejscem spotkania posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy określili tę datę „czarnym dniem polskiej turystyki zimowej”. Podczas konferencji podkreślono, że region, który w 80 procentach żyje z turystyki, został odcięty od wczasowiczów, czyli także od środków do życia.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie restrykcje wprowadzonoKogo nie obowiązuje zamknięcie granicJakie atrakcje przyciągają turystów do IndonezjiGranica Indonezji zostanie zamknięta z powodu nowego typu koronawirusa. Władze kraju obawiają się nowej fali zachorowań. Turyści, którzy planowali podróż do tego kraju na początku roku, będą musieli anulować swoje rezerwacje.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego turyści wynajmują drogie miejsca parkingoweJak pomysłowo turyści omijają przepisyJakie są nowe zasady dotyczące turystyki na czas narodowej kwarantannyChociaż Bieszczady przechodzą prawdopodobnie jeden z najgorszych sezonów zimowych ostatnich lat, okazuje się, że niektórzy nadal mogą być zainteresowani wyjazdami wypoczynkowymi w tym kierunku. Na grupie facebookowej Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… pojawiło się zabawne ogłoszenie jednego z internautów.Grupa Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… zrzesza miłośników polskich gór, którzy dzieła się między innymi wartościowymi informacjami na temat wypoczynku i pięknymi fotografiami górskich regionów. Niedawno jeden z internautów ogłosił, że w okresie noworocznym pilnie potrzebuje parkingu z pokojem do wynajęcia gratis. Pod wpisem ruszyła fala komentarzy nawiązujących do rządowych obostrzeń i absurdów w okresie narodowej kwarantanny.
Z tego artykułu dowiesz się:jak Islandia reklamuje się wśród turystówco możemy zobaczyć na nowej stronie internetowejskąd wziął się pomysł na taką reklamęIslandia rzadko ma ciepłą i słoneczną pogodę, a mimo to przyciąga coraz więcej turystów. Tajemnica tkwi w niesamowitych krajobrazach, gorących źródłach i przyjaznej atmosferze. Aby się o tym przekonać, można zajrzeć na nową stronę internetową.Wodospad na Islandii, Fot. unsplash.com/mahkeo
Australia przyciąga turystów między innymi świetą górą Aborygentów czy Wielką Rafą Koralową. Zaliczana do 7 cudów świata jest widoczna nawet z kosmosu. Niestety, niebawem może stracić swoją świetność, a nawet całkowicie zniknąć, dlatego lepiej skorzystać z okazji i zobaczyć ją, póki jeszcze można.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie są jedne z najbardziej kolorowych miejsc na Ziemidlaczego warto uważnie patrzeć do góry, idąc ulicączy kolorowe miejsca czekają na nas również w PolsceZwiedzając świat, wielu z nas chłonie wszystko przede wszystkim oczami. Nic dziwnego, że poszukujemy najbardziej nasyconych barwami miejsc. Przedstawiamy listę czterech punktów, które powinny się pojawić na waszej turystycznej mapie. Te regiony co roku przyciągają mnóstwo wczasowiczów. Świat jest przepełniony barwnymi miejscami. Jedne są dziełem człowieka – jak Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie, które imponuje przepychem. Inne natomiast są tylko i wyłączniem najwyższą formą sztuki autorstwa natury – tu możemy przytoczyć Prowansję czy Góry Tęczowe. Każde jest piękne na swój sposób, a łączy je jedno - zachwycają turystów z całego globu.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy odbył się ostatni lot zrealizowany przez Montenegro Airlinesco doprowadziło do upadłości narodowego przewoźnikajakie straty przyniesie decyzja o bankructwie linii lotniczychKolejna europejska linia lotnicza ogłosiła bankructwo. Pierwszego dnia Świąt odbył się ostatni lot pasażerski narodowego przewoźnika Czarnogóry, Montenegro Airlines. Po zrealizowaniu kuru potwierdzono informacje o zakończeniu działalności firmy. O szczegółach informuje portal Fly4Free.Narodowa linia lotnicza Czarnogóry posiadała cztery samoloty i zapewniała około 360 miejsc pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2019 roku przewiozła 657 tysięcy pasażerów (według Independent Ryanair robi takie wyniki w dwa dni), nie można określić Montenegro Airlines jako ogromnej firmy. Mimo to po ostatnim locie, który odbył się z Belgradu do Podgoricy, wiele osób ma powody do niezadowolenia.
Z tego artykułu dowiesz się:co wydarzyło się w Szczyrkujakie postulaty mają przedsiębiorcyjakie mogą być konsekwencje wprowadzania obostrzeńSzczyrk co roku cieszył się dużą popularnością wśród narciarzy, jednak trwająca pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie branży turystycznej. Przedsiębiorcy twierdzą, że rządowe restrykcje są gwoździem do trumny dla ich biznesów, dlatego zdecydowali się wyjść na ulice.