W Polsce znajdziemy trzy wyjątkowe obiekty – JuraPark Solec Kujawski, JuraPark Krasiejów oraz JuraPark Bałtów. W każdym z tych miejsc turyści zachwycają się niesamowitą rozmachem, różnorodnością i estetyką. Celem parków jest popularyzacja wiedzy z zakresu paleontologii, ale wizyta w JuraParku to przede wszystkim świetna rozrywka.Każdy JuraPark to nieco odmienne atrakcje. Obiekt położony w centrum Solca Kujawskiego wyróżnia się przede wszystkim Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, w której podróżni mogą oglądać kolekcję skamieniałości. Największe wrażenia robi jednak ścieżka, na której można obejrzeć około 150 modeli prehistorycznych zwierząt. Większość z nich to dinozaury.
Opublikowano idealny ranking dla wczasowiczów, którzy są już nieco znudzeni zwiedzaniem najpopularniejszych i największych polskich miast. Jeśli nie chcecie po raz kolejny jechać do Krakowa czy Sopotu i szukacie mniejszych, choć niepozbawionych uroku miejsc, koniecznie powinniście zapoznać się z tym zestawieniem. O szczegółach informuje Magazyn Travelist.Redakcja prestiżowego w świecie turystyki Magazynu Travelist przygotowała ranking Najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Dziennikarze skupili się przede wszystkim na różnorodnej historii lokalnej, urokliwych wąskich uliczkach, po których turyści niespiesznie spacerują, oraz malowniczej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie obywatele Malty chcieli spędzić wczasyco okazało się po przyjeździe turystów do Zakopanegojak zakończył się skandal związany z zakopiańskim pensjonatemMimo obostrzeń para turystów z Malty postanowiła odwiedzić Zakopane. Wczasowicze wybrali pokój w pensjonacie, który zarezerwowali, korzystając z popularnego serwisu Booking. Na miejscu jednak okazało się, że obiekt noclegowy ma inną nazwę i jest zamknięty. Podróżni zostali bez kwatery. O szczegółach informuje Tygodnik Podhalański.Obywatele Malty, którzy odwiedzili Zakopane, na szczęście nie wybierali się do popularnego miasta turystycznego ze swojej ojczyzny. Jasmin i Luk na co dzień żyją w Polsce i studiują w Krakowie. Na koniec roku postanowili wyjechać do zakopiańskiego pensjonatu Narciarski dworek przy ul. Zwierzynieckiej, jak donosi Tygodnik Podhalański.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie stanowisko zajął w sprawie kwarantanny Piotr Henicz z biura podróży Itakajakie plany ma organizator wycieczekjak może przebiegać podróżowanie z biurami w najbliższym czasie`Obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna to kolejne obostrzenie, które ma skutecznie zniechęcić Polaków do podróżowania do końca ferii, czyli 17 stycznia 2021 roku. Chociaż część turystów z przemieszczania się prawdopodobnie zrezygnuje, biura podróży nie chcą zawieszać działalności i oferują rozwiązanie, dzięki któremu podróżni mogliby uniknąć izolacji. O szczegółach informuje portal Fly4Free.Od 28 grudnia w życie wchodzi obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy do Polski, którzy podróżują transportem zbiorowym. Choć rząd nie skonkretyzował jeszcze, o jakich środkach komunikacji mowa, najprawdopodobniej restrykcje dotyczą autokarów oraz samolotów. To duże zagrożenie dla biur podróży, które nie chcą jednak zawieszać wyjazdów.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie były najmniej spodziewane zakazyjakie były konsekwencje dla turystów i przedsiębiorcówjakie decyzje wywoływały największe kontrowersjeRozporządzenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wielokrotnie sprawiały, że zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy łapali się za głowę. Znoszone i przywracane zakazy bardzo komplikowały podróżowanie – zwłaszcza po Europie. Był to również test na kreatywność wczasowiczów i przedstawicieli branży. Niestety wiele osób straciło pieniądze. O szczegółach informuje portal Fly4Free.Rozporządzenie dotyczące zakazu lotów z i do Polski było dopiero początkiem. Decyzja ogłoszona z zaledwie dwudniowym wyprzedzeniem, która weszła w życie z nocy 14 na 15 marca, zaskoczyła mnóstwo podróżnych. Scenariusz można porównać do filmów Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło. Wczasowicze dwoili się i troili, by się przemieszczać, unikając kwarantanny. Choć nie zabrakło zabawnych absurdów, osobom pracującym w sektorze turystycznym do śmiechu z pewnością nie było.
Z tego artykułu dowiesz się:jak obecnie wyglądają Krupówkico doprowadziło do znacznego ograniczenia ruchu turystycznegojakie są prognozy na święta i ferieO tej porze roku Krupówki powinny być przepełnione turystami. Podczas zeszłego okresu świąteczno-noworocznego branża turystyczna w Zakopanem kwitła. Niestety nagrania z tej popularnej miejscowości pokazuje, jak ograniczone zostało przemieszczanie się wczasowiczów. Ten przykry widok może długo zostać w pamięci górali.Tygodnik Podhalański opublikował na Facebooku nagranie, na którym widać, jak obecnie prezentują się Krupówki. Pod pewnym względem wszystko wygląda tak, jak powinno. Na ulicach stanęły przyozdobione choinki oraz iluminacje. Do pełni szczęścia brakuje jednak nie tylko śniegu, ale również wczasowiczów.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie atrakcje można zobaczyć w okolicy Morza Martwegoco warto wiedzieć przed wycieczką nad to jeziorojakie właściwości ma woda w tym akwenieChociaż Morze Martwe nie jest zbyt zachęcającą nazwą, to akwen przyciąga mnóstwo turystów. W przeszłości jezioro określano również jako Morze Cuchnące, Morze Diabelskie czy Jezioro Asfaltowe. Wszystkie te nazwy wynikają z wyjątkowej specyfiki zbiornika wodnego, który słynie przede wszystkim z tego, że można się unosić na jego lustrze bez wysiłku.Jak to się dzieje, że Morze Martwe nie wciąga turystów, a wręcz ich wypycha? To kwestia bardzo dużego zasolenia – średnio 26 procent. Ma to związek z niskim położeniem jeziora, przez co woda z niego nie odpływa. Wiedzieliście, że podczas upalnego dnia paruje z niego aż siedem milionów ton wody? Natomiast zgromadzona sól oraz inne minerały pozostają. Takie zasolenie sprawia, że w jeziorze prawie nie ma życia organicznego i dlatego jest „martwe”.
Z tego artykułu dowiesz się:z jakich metod mogą skorzystać hotelarze, by ratować przedsiębiorstwaw jakiej sytuacji znajduje się sieć hoteli Tadeusza Gołębiowskiegojaka przyszłość może czekać hotele jego zdaniemHotele od ponad miesiąca muszą radzić sobie bez turystów. Taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez wiele tygodni, w dodatku od 28 grudnia restrykcje będą jeszcze ostrzejsze. Przedsiębiorcy są coraz bardziej zaniepokojeni i boją się o przyszłość branży. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się Tadeusz Gołębiewski, właściciel sieci obiektów noclegowych.Hotele Gołębiewski to jedna z najbardziej znanych sieci w całej Polsce. Jeszcze przed ogłoszeniem przez ministra zdrowia nowych obostrzeń przedsiębiorca opowiedział na łamach portalu money.pl o trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się hotelarze. Zdaniem Tadeusza Gołębiewskiego wiele przedsiębiorstw czeka „dosyć powszechny upadek”.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie kary grożą przedsiębiorcom, a jakie turystomjakie jest stanowisko policji w sprawie kontrolikto może nocować w hotelachNowe obostrzenia to znak, że rząd postanowił uciąć możliwości omijania przepisów i przeciwdziałać fali wyjazdów służbowych, w których udział nieraz brały całe rodziny. Po świętach hotele zostaną zamknięte niemal całkowicie, a kreatywni przedsiębiorcy mogą obawiać się wysokich kar. O szczegółach informuje TVN24.Okazuje się, że chociaż obostrzenia zmieniają się dynamicznie, co wielokrotnie już szokowało przedsiębiorców z branży turystycznej, to kary pozostają takie same. Niedawno rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bodnar przypomniał o środkach, jakie GIS czy policja mogą podjąć w momencie łamania przepisów sanitarnych.
Z tego artykułu dowiesz się:kim był Jan Zalitaczjakie odznaczenia otrzymał za życia polski podróżnikjak wyglądały podróże miłośnika górPortal Przelom.pl przekazały na swoim Facebooku tragiczną wiadomość - nie żyje Jan Zalitacz. Podróżnik był szczególną postacią polskiej turystyki. Przez wiele lat zaangażowany był w działalność Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazego i organizował wiele wyjazdów oraz wycieczek – nawet w podeszłym wieku. Zasłynął także jako znawca okolic Krzeszowic, o których napisał książkę.Wiadomość o tym, że Jan Zalitacz nie żyje, z pewnością zasmuciła wszystkich turystów, którzy brali udział w organizowanych przez niego wyprawach. Jan zakochał się w górach od pierwszego wejrzenia. Szczególnie upodobał sobie Tatry, które zrobiły na nim ogromne wrażenie. Podczas swoich wycieczek maszerował także przez Beskidy oraz Pieniny.
Z tego artykułu dowiesz się:jaka jest średnia temperatura w Jakucku podczas zimowych miesięcyjak z tak ekstremalnymi warunkami radzą sobie mieszkańcyco wpływa na pogodę JakuckaPowiedzieć, że pogoda w Jakucku nie rozpieszcza, to nie powiedzieć nic. Rosyjska miejscowość uznawana jest za jedno z najzimniejszych miast na Ziemi. Chociaż wielu Europejczykom życie w tak ekstremalnych warunkach może wydawać się niemożliwe, to zdjęcia i nagrania pokazują, że mieszkańcy radzą sobie bardzo dobrze, spacerując, a nawet bawiąc się na placu zabaw.Tutejsza pogoda szczególnie trudna robi się w okresie zimowym. W tym roku termometry wskazały już nawet -50 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że tegoroczny grudzień jest wyjątkowo surowy, ponieważ średnia temperatura w tym regionie wynosi nieco ponad -30 stopni Celsjusza. Mieszkańcy znoszą to jednak dzielnie – nie marudzą nawet dzieci.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie mogą być dalsze restrykcje rządowe do czasu szczepieńjakie zalecenia premier Mateusz Morawiecki przekazał Polakomco z podróżami służbowymi i omijaniem przepisów przez wczasowiczówChociaż minister zdrowia dopiero co ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji, które wejdą w życie po świętach, premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd może stworzyć kolejny zakaz. Wiele wskazuje na to, że trwają prace nad drastycznym ograniczeniem przemieszczania się. Szef rządu podkreślił, że sytuacja jest bardzo poważna.Pojawiło się wiele zaniepokojonych głosów, wskazujących, że kolejny zakaz być może wiązać się może z wprowadzeniem godziny policyjnej na okres kilku tygodni – aż do momentu rozpoczęcia szczepień. Na łamach Wirtualnej Polski premier Mateusz Morawiecki przyznał, że by uniknąć undefinedniebezpiecznych konsekwencji trzeciej fali zarażeń, konieczne może być zaostrzenie restrykcji. Szef rządu wyraził się też jasno, że koniec z omijaniem przepisów i wyjazdami rodzinnymi pod pretekstem podróży służbowych.
Z tego artykułu dowiesz się:jak decyzja rządu wpłynęła na stacje narciarskieo oświadczeniu Stowarzyszenia Polskich Stacji Narciarskicho konsekwencjach dla przedsiębiorców i turystówWyjazd na narty dla wielu osób był długo wyczekiwanym wydarzeniem. Na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu ogłosili, że stoki jednak będą zamknięte i to już od 28 grudnia. Turyści są wściekli, jednak największy cios otrzymali właściciele tych obiektów, którzy wcześniej dostali zielone światło i przygotowali się do sezonu.
Australia jest zamieszkiwana zaledwie przez 25 mln osób, z czego 2/3 populacji mieszka w pięciu największych metropoliach. Dla porównania, w Polsce mamy prawie 38 mln mieszkańców, a powierzchnia naszego kraju jest ponad 24 razy mniejsza. To oznacza, że odległy kontynent jest słabo zaludniony, a jego flora i fauna mają dużo wolnej przestrzeni.Na ogromnych obszarach wolnych od ingerencji człowieka można spotkać ciekawe okazy roślin oraz niezwykłe zwierzęta. Chociaż znaczna część terenu jest pustynią, wszędzie, gdzie występuje woda, bogactwo gatunków zachwyca.
Z tego artykułu dowiesz się:ile prac brało udział w konkursie na projekt nowego schroniska w Gorcachjaki charakter będzie miał nowy obiekt turystycznydlaczego Lubań potrzebuje schroniskaW Polsce jest mnóstwo wczasowiczów, którzy co roku podróżują w góry i zamiast luksusowych hoteli wybierają schroniska, by jak najbardziej doświadczyć niepowtarzalnego klimatu regionów południa. Informacja o projekcie nowego obiektu, który pojawi się na Lubaniu w Gorcach, to dla nich szczególnie dobra wiadomość.Krzyż na szczycie Lubania, fot. wikipedia.org/Krzysztof Dudzik/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.plPolskie góry będą miały nowe schronisko – i to nie byle jakie. Jury konkursu architektoniczno-urbanistycznego przyznało już trzy nagrody oraz wyróżnienia honorowe. To pierwszy krok do powstania nowego schroniska górskiego na Lubaniu. Zwycięzca wyłoniony z 90 uczestników otrzymał 20 tysięcy złotych oraz możliwość wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej obiektu.Nowe schronisko (choć w miejscu starego) powstać ma również w Bieszczadach. Legendarna Chatka Puchatka zniknęła, a turyści z ciekawością oczekują na nową wersję kultowego miejsca. Tam zmiana spotkała się z licznymi słowami sprzeciwu, ale w przypadku Lubania podróżni zdają się pozytywnie nastawieni do nowości.
Z tego artykułu dowiesz się:jak obecnie wygląda Karpaczjakie są rokowania na najbliższe tygodniejakim zainteresowaniem Karpacz cieszył się w zeszłych latach podczas ferii zimowychGdybyśmy rok temu zobaczyli te ujęcia kamer i ktoś powiedziałby, że to Karpacz – z pewnością byśmy nie uwierzyli. W końcu okres świąteczno-noworoczny zbliża się już wielkimi krokami, więc zarówno deptak, jak i stoki powinny być przepełnione turystami, których przybywałoby z dnia na dzień. Niestety ten przykry widok pokazuje, jak pandemia i obostrzenia ograniczyły turystykę.Karpacz świeci pustkami. Opublikowane zdjęcia pochodzą z undefinedczwartku 17 grudnia, z kamer udostępnionych przez serwis WebCamera, gdzie przez całą dobę można śledzić panoramę miasta. Z przykrością obserwujemy pusty deptak oraz Stację Narciarską Winterpol Karpacz Biały Jar, na której nie ma ani jednego wczasowicza. Chociaż zbliża się weekend, a na horyzoncie widać już święta i Sylwestra, możliwe że taki obraz utrzyma się aż do końca ferii zimowych.
Z tego artykułu dowiesz się:ilu turystów odwiedziło Góry Stołowew jakich miesiącach w parku narodowym było najwięcej wczasowiczówdo jakich incydentów doszło w tym rokuPrawdopodobnie zdecydowana większość przedstawicieli branży turystycznej zgodzi się, że rok 2020 nie był dla nich łaskawy, jednak Góry Stołowe okazały się wielką atrakcją. Wiele wskazuje na to, że wczasowicze postawili na mniej popularne kierunki i wypoczynek na łonie natury. O szczegółach informuje portal Kłodzko Nasze Miasto.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez System Monitoringu ruchu turystycznego, Góry Stołowe przyciągnęły ponad 800 tysięcy wczasowiczów w okresie od 1 stycznia do 30 września. Co ciekawe, podróżni postawili na mniej oczywiste miejsca, o czym świadczy wzrost liczby odwiedzających Skalne Grzyby oraz Radkowskie Skały.
Z tego artykułu dowiesz się:kto zostanie objęty obowiązkową kwarantannąjakie obostrzenia wprowadzono w Europiekto znalazł się na liście wyjątków od przepisówNowe obostrzenia, które zostały ogłoszone podczas dzisiejszej konferencji prasowej, to duże zaskoczenie dla wielu Polaków. Rząd postanowił drastycznie ograniczyć przemieszczanie się Polaków po świętach, dlatego od 28 grudnia w życie wejdą kolejne restrykcje. Ze zmianami powinni zapoznać się szczególnie te osoby, które planowały podróże w okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych.Obostrzenia, które rozpoczną się po świętach i będą trwały aż do końca ferii, oznaczają ogromne problemy w podróżowaniu. W związku z narodową kwarantanną wszystkie osoby wracające do Polski transportem zbiorowym będą musiały przejść obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Izolacja może spotkać też podróżnych wybierających się do takich krajów jak Austria, Włochy czy Szwajcaria.
Z tego artykułu dowiesz się:jak przedsiębiorcy reagują na nowe obostrzenia rządowejakie problemy wskazują szefowie ośrodków narciarskich i hotelico narodowa kwarantanna oznacza dla turystykiZakopane w okresie świąteczno-noworocznym może świecić pustkami. Jeszcze niedawno turyści mogli podróżować pod pretekstem służbowych wyjazdów i spędzać dni w obiektach noclegowych, jednak od 28 grudnia będzie to niemożliwe. Dzisiaj, tj. 17 grudnia, podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził zamknięcie obiektów noclegowych.Prawdopodobnie ani Zakopane, ani wiele innych miejscowości turystycznych, nie spodziewało się tak radykalnych kroków ze strony rządu. Chociaż minister zdrowia już wcześniej zapowiedział przekazanie nowych obostrzeń, to ogłoszenie narodowej kwarantanny może być dla wielu przedsiębiorców prawdziwym szokiem. Wszystko wskazuje na to, że zarówno okres świąteczno-noworoczny, jak i ferie, będą czasem martwym dla turystyki.
Z tego artykułu dowiesz się:jaki charakter ma tegoroczna szopka bożonarodzeniowa, która stanęła na Placu św. Piotra w Watykaniejakie są opinie ekspertów i internautówco sądzi o instalacji gubernator Państwa WatykańskiegoTo prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa, jaka stanęła na Placu św. Piotra w Watykanie w ciągu ostatnich lat. Charakter instalacji jest bardzo nieoczywisty i zdecydowanie odbiega od tradycyjnych obiektów tego typu. Jedni chwalą gubernatora Państwa Watykańskiego za odwagę, drudzy oceniają szopkę jako dziwny dowcip i w dodatku mało zabawny.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę szopka bożonarodzeniowa, która pojawiła się pod bazyliką w Stolicy Apostolskiej, została przywieziona z Castelii w Abruzji. Jak sugeruje gubernator Państwa Watykańskiego, instalacja ma cechy nawiązujące do kultury greckiej, egipskiej i sumeryjskiej. Chociaż wielu obserwatorów mogło nie dopatrzeć się tych akcentów, to niczyjej uwadze nie umknął kosmonauta, który znajduje się wśród tradycyjnych postaci.
Z tego artykułu dowiesz się:jaki scenariusz przewiduje burmistrz Karpaczakto w Karpaczu najbardziej czuje skutki ograniczenia ruchu turystycznegojak Polacy mogą spędzić okres świąteczno-noworoczny i ferieMożliwe, że Karpacz czeka najtrudniejsza zima od lat. Obostrzenia rządowe, które utrzymają się przynajmniej do 17 stycznia 2021, czyli do końca ferii, skutecznie ograniczają ruch turystyczny w całym kraju. Niedawno burmistrz miasta Radosław Jęcek był gościem programu Wirtualnej Polski, który opowiedział o ponurej sytuacji branży.Karpacz świeci pustkami, podobnie jak wiele innych miejsc, które o tej porze roku zazwyczaj pękały w szwach pod naporem tłumów turystów. Niestety obecnie hotele pozostają zamknięte dla wczasowiczów i najprawdopodobniej tak pozostanie do końca roku. Powagę sytuacji pokazuje przykład Zakopanego, gdzie niecałe trzy tygodnie przed Sylwestrem zarezerwowanych jest jedynie około 20 procent dostępnych obiektów.
Z tego artykułu dowiesz się:jak Minister Zdrowia Adam Niedzielski skomentował sytuację związaną z omijaniem przepisów sanitarnychczego mogą dotyczyć nowe obostrzenia rządowejak Polacy zareagowali na wiadomość o planach rząduChoć ferie teoretycznie się odbędą, to ich forma wskazuje na to, że Polacy powinni spędzić je w domach. Podczas konferencji prasowych zarówno premier Morawiecki, jak i minister zdrowia Niedzielski apelowali, by w tym okresie ograniczyć kontakty społeczne. 17 grudnia zostaną przedstawione kolejne obostrzenia, które mają zapobiec omijaniu rządowych przepisów. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Na łamach programu „Newsroom” wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski podkreślił, że ferie będą skumulowane (4-17 stycznia) i decyzja w tej sprawie już zapadła. Kwestia przerwy zimowej wydawała się już zamknięta od 27 listopada, gdy minister MEiN podpisał odpowiednie rozporządzenie. Premier Mateusz Morawiecki natomiast w rozmowie z mediami zaznaczył, że do końca ferii nie należy spodziewać się łagodzenia obostrzeń.
Z tego artykułu dowiesz się:kto starał się o odwołanie wojewody wielkopolskiegojaki jest powód złożenia wniosku o odwołanie Łukasza Mikołajczykana jakim etapie jest budowa zamku w StobnicyWiele wskazuje na to, że Stobnica jeszcze długo poczeka na otwarcie zamku, ponieważ sprawie przyglądają się już CBA, sądy, prokuratura oraz Dyrekcje Ochrony Środowiska. W trakcie postępowania zdecydowano już, że decyzje podejmowane przez wojewodę wielkopolskiego naruszyły zaufanie publiczne i Łukasz Mikołajczyk we wtorek 15 grudnia pożegnał się ze stanowiskiem.Sprawa, w której centrum znalazła się Stobnica, doprowadziła ostatecznie do usunięcia wojewody. Zgodnie z komunikatem MSWiA: „Powodem złożenia wniosku o odwołanie (Łukasza Mikołajczyka – przyp. red.) była utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy”. Odwołanie podpisał już premier Morawiecki.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie restrykcje szczególnie dotknęły Mazuryjakie mogą mieć konsekwencjeco na ten temat mówi rządMazury również zostały dotknięte restrykcjami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Właściciele hoteli i ośrodków przygotowują się na pustki w sezonie zimowym. Muszą odwołać również imprezy sylwestrowe i kolacje wigilijne.
W 2018 oraz 2019 roku najczęściej odwiedzanym krajem była Francja. Dwa lata temu przyjechało tam 89,4 mln turystów, a rok później liczba ta wzrosła do zawrotnych 90 mln. Choć pandemia koronawirusa w 2020 roku z pewnością zamiesza w tym rankingu, bo wielu podróżników postanowiło zostać w domach, Francja wciąż pozostaje jednym z najpiękniejszych państw Starego Kontynentu. Nie bez powodu Paryż nazywany jest miastem zakochanych. To bez wątpienia jedno z najromantyczniejszych miejsc na świecie i warto spędzić tam czas z ukochaną osobą. Weekendowy city-break warto jednak dobrze zaplanować, by jednocześnie zobaczyć największe atrakcje, jak i nieco odpocząć, bez ciągłego biegania między słynnymi budowlami, bez przerwy na relaks i nacieszenie się urlopem samym w sobie. Przy planowaniu takiego wyjazdu warto ułożyć plan zwiedzania w taki sposób, by jak najmniej czasu tracić na chodzenie od jednej atrakcji na drugą. Mając tylko 1 czy 2 dni do dyspozycji, wybierzmy po 3-4 atrakcje na jeden dzień. W połączeniu z przerwą na pyszny obiad i romantyczną kolację stworzy to atmosferę relaksu i wypoczynku, a jednocześnie satysfakcji ze zwiedzenia najważniejszych miejsc. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez beauty of France (@beauty.of.france) Pierwszy dzień proponujemy rozpocząć przy słynnym Łuku Triumfalnym. To jedna z ikon miasta. Przy okazji, zaraz obok mamy okazję zobaczyć przepiękne Pola Elizejskie. Odchodzi od nich wiele klimatycznych uliczek, w których znaleźć można przyjemne, kameralne kafejki, idealne do wypicia w spokoju kawy. Jeśli zależy nam na poczuciu prawdziwej, "francuskiej" atmosfery tworzonej przez miejscowych, warto pójść przecznicę czy dwie dalej, gdzie lokale będą częściej odwiedzane przez miejscowych niż turystów. Stamtąd udać się możemy do Jardins du Trocadero, z których roztacza się przepiękny widok na Wieżę Eiffla, znajdującą się po drugiej stronie Sekwany. Weekend w Paryżu bez podejścia pod tę legendarną konstrukcję nigdy nie będzie pełny - to punkt absolutnie obowiązkowy. Choć restauracje w okolicy oferują obiady w znacznie zawyżonej cenie, mimo wszystko warto wydać nieco więcej i znaleźć miejsce, w którym możemy delektować się pysznym jedzeniem, jednocześnie patrząc na stalową perłę całej Francji. Dzień zakończyć można w jednym z lokali nad Sekwaną - picie drinka, obserwując zachodzące słońce, to z pewnością dobre zakończenie dnia pełnego wrażeń. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez ChampsElysees_Paris (@champselysees_paris) Drugi dzień to kolejne atrakcje do zobaczenia. Przed nami obowiązkowe odwiedzenie Luwru oraz Katedry Notre-Dame. W czasie pandemii jest to utrudnione, jednak jak tylko zniosą obostrzenia, bez wątpienia miejsca te znów będą oblegane przez turystów. W kwietniu 2019 roku katedra przesła potężny pożar, nadal jednak stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Paryża. Większość przyjezdnych zrobienie zdjęcia na jej tle traktuje niemalże za dwój obowiązek. Będąc w tym miejscu polecamy odwiedzić znajdującą się w pobliżu Bazylikę Sacre-Coeur. Znajduje się ona na najwyższym wzniesieniu w Paryżu, skąd widok na miasto dosłownie zapiera dech w piersi. Stolica Francji to miasto artystów i sztuki, nie sposób więc ominąć Centrum Pompidou - muzeum sztuki współczesnej. Sam budynek z zewnątrz już wzbudza zachwyt - jest opleciony potężnymi, kolorowymi rurami i prezentuje się naprawdę widowiskowo, a w środku na zwiedzających czeka na nas jeszcze więcej atrakcji. To prawdziwa wisienka na torcie naszego szybkiego weekendu w Paryżu. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Mario Algüerno (@marioalguerno) Miejmy nadzieję, że w nadchodzącym roku restrykcje koronawirusowe będą już stopniowo łagodzone, a turystyka powróci do dawnej formy. Linie lotnicze już oferują liczne promocje na wyjazdy po Europie, dzięki czemu na wyjazd do Francji nie będziemy musieli wydawać fortuny.Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]ły polecane przez redakcję Turysci.pl: Klamka zapadła, będzie większa kontrola turystów. Pojawią się bramki i kameryTuryści nagminnie robią jedną rzecz. Lepiej przestać, skutki mogą być opłakaneZacznie się już dzisiaj i potrwa do piątku. Potem szykują się zmiany w całym kraju
Z tego artykułu dowiesz się:jaka dolina została uwieczniona na nagraniuco czeka tam turystówco warto zwiedzić w tym regionieTatry to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce – zwłaszcza zimą. Miłośnicy sportu wiedzą, że przynajmniej raz w roku dobrze jest się wybrać w góry, by cieszyć się przepięknymi widokami i atrakcyjnymi szlakami narciarskimi. Jeśli jesteście stałymi bywalcami w Tatrach, prawdopodobnie nie będziecie mieli problemu z odgadnięciem tej zagadki.Niedawno na oficjalnym Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się nagranie, które pokazuje Tatry z innej – nieco mniej oczywistej – strony. Pod materiałem wideo internauci zaczęli udzielać odpowiedzi. Większość z nich nie miała problemu z rozpoznaniem tej bajecznej krainy. Prawdopodobnie i wy już się domyślacie, o jaki miejscu mowa.
Z tego artykułu dowiesz się:jak różni się obłożenie ośrodków w porównaniu do poprzednich latco zniechęca turystów do rezerwowania noclegówjak część Polaków może spędzić okres świąteczno-noworocznyPojawia się coraz więcej informacji, które wskazują na to, że w tym roku Zakopane będzie puste w okresie świąteczno-noworocznym. Nawet jeśli w tym popularnym mieście pojawią się wczasowicze, to o tłumach, jakie nadciągnęły w góry na Sylwestra w zeszłym roku, nie ma co marzyć. Turyści mogą obawiać się ograniczeń sanitarnych. O szczegółach informuje portal Nasze Miasto.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez media Zakopane może mieć przed sobą najluźniejszy okres świąteczno-noworoczny od lat. W przyciąganiu wczasowiczów nie pomaga obniżanie cen pobytu – rezerwacji nadal jest bardzo mało – a to coraz bardziej niepokoi górali, ponieważ do Sylwestra zostały już niecałe trzy tygodnie. Zazwyczaj o tej porze trudno było znaleźć wolną kwaterę na Podhalu.
Z tego artykułu dowiesz się:co wydarzyło się na klifieco o takim zachowaniu myśli straż przybrzeżna West Bayo czym warto pamiętać podczas zwiedzania ryzykownych miejscSpacerujące po klifach w West Bay małżeństwo zauważyło, że turysta posadził dziecko nad przepaścią. Nogi malucha wisiały z urwiska, gdy opiekun próbował zrobić pamiątkowe zdjęcie. Blisko skraju było też drugi podopieczny. Świadkowie zawiadomili o niebezpieczeństwie służby Straży Przybrzeżnej. O szczegółach informuje serwis Polsat News.Dziecko mogło ponieść poważne konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania turysty, który spacerował po klifie znanym z serialu kryminalnego „Broadchurch” wraz z kobietą, psem i jeszcze jednym maluchem. Zachowanie grupy przez lornetkę dostrzegli świadkowie. Z ich relacji wynika, że dzieci mogły mieć około siedmiu i trzech lat.