pogoda najzimniejsze miastoFot. Twitter @HavaForum (zdjęcie ilustracyjne)

Najzimniejsze miasto na całym świecie. W tym roku było w nim już -50 stopni Celsjusza

Pogoda w Jakucku jednych przeraża, innych fascynuje. Ze względu na ekstremalne warunki, do jednego z najzimniejszych miast świata wybierają się przede wszystkim podróżnicy, którzy nie boją się wyzwań. W tym roku termometry w Jakucku wskazały już nawet -50 stopni Celsjusza. Zdjęcia z rosyjskiej miejscowości wywołują szok.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest średnia temperatura w Jakucku podczas zimowych miesięcy
  • jak z tak ekstremalnymi warunkami radzą sobie mieszkańcy
  • co wpływa na pogodę Jakucka

Powiedzieć, że pogoda w Jakucku nie rozpieszcza, to nie powiedzieć nic. Rosyjska miejscowość uznawana jest za jedno z najzimniejszych miast na Ziemi. Chociaż wielu Europejczykom życie w tak ekstremalnych warunkach może wydawać się niemożliwe, to zdjęcia i nagrania pokazują, że mieszkańcy radzą sobie bardzo dobrze, spacerując, a nawet bawiąc się na placu zabaw.

Tutejsza pogoda szczególnie trudna robi się w okresie zimowym. W tym roku termometry wskazały już nawet -50 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że tegoroczny grudzień jest wyjątkowo surowy, ponieważ średnia temperatura w tym regionie wynosi nieco ponad -30 stopni Celsjusza. Mieszkańcy znoszą to jednak dzielnie – nie marudzą nawet dzieci.

Pogoda w Jakucku może szokować. Rekordowe temperatury

Pogoda w Jakucku nigdy nie należała do łagodnych. Nic dziwnego – w końcu rosyjskie miasto położone jest w północno-wschodniej części Syberii, która słynie z surowych warunków. To jednak nie przeszkadza mieszkańcom, których jest około 200 tysięcy. Dzięki temu Jakuck jest rekordzistą wśród najzimniejszych dużych miast.

Szczególnie zimno było tu w lutym 1891 roku. Wówczas termometry wskazały aż -64,4 stopnia Celsjusza. W tym miesiącu natomiast w Jakucku odnotowano od -43 do -55 stopni Celsjusza. Do mediów napływają jednak zdjęcia, jak to zamieszczone na Twitterze @HavaForum, które udowadniają, że życie toczy się tam normalnie.

Rekordowe temperatury mają ogromny związek z terenem, na którym leży Jakuck. Rosyjskie miasto znajduje się na obszarze wiecznej zmarzliny. Miejscowość jest oddalona od bieguna zimna półkuli północnej o zaledwie 900 kilometrów. Turyści, którzy kochają ciepło i słońce, z pewnością nie mają czego tu szukać. Zimy w Jakucku są bardzo długie i mroźne ze względu na kontynentalny klimat.

Nie oznacza to jednak bynajmniej, że latem jest bardzo chłodno. W letnich miesiącach dochodzi do 20 a nawet 30 stopni Celsjusza. Rekordowa temperatura padła w lipcu 2011 roku, gdy termometry wskazały 38,4 stopni Celsjusza. Lokalna społeczność musi być odporna na znaczne wahania temperatury.

Choć pogoda w Jakucku może przerażać, mieszkańcy żyją normalnie, a nawet dobrze się bawią

Zimą pogoda w Polsce sprawia, że niektórzy za nic nie dają się wyciągnąć z domów. Chociaż znaczna część Polaków uwielbia sporty zimowe i aktywności na świeżym powietrzu także w grudniu czy styczniu, to jednak nasze warunki są znacznie łagodniejsze. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą nagłe ochłodzenie – w Nowym Jorku doszło do paraliżu miasta.

W Jakucku jednak ani dorośli, ani dzieci nie przejmują się chłodem. Oczywiście mieszkańcy rosyjskiego miasta muszą nosić wiele grubych warstw ubrań, to nadal potrafią cieszyć się z niesamowitych warunków. Na jednym z nagrań opublikowanych na Twitterze widzimy, jak grupa dzieci bawi się na placu zabaw.

Fotografie w mediach społecznościowych pokazują, że ludzie żyjący w Jakucku spacerują i uśmiechają się, chociaż na zewnątrz panują drastycznie niskie temperatury. Zupełnie odmienne warunki natomiast panują w Australii, gdzie listopad okazał się wyjątkowo gorącym miesiącem. Różnica temperatur między tamtejszymi regionami a Jakuckiem, mogła wynosić nawet 100 stopni.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł