Najzimniejsze miasto na całym świecie. Termometry wskazują w nim nawet -50 stopni Celsjusza
Z tego artykułu dowiesz się:
jaka jest średnia temperatura w Jakucku podczas zimowych miesięcy
jak z tak ekstremalnymi warunkami radzą sobie mieszkańcy
co wpływa na pogodę Jakucka
Powiedzieć, że pogoda w Jakucku nie rozpieszcza, to nie powiedzieć nic. Rosyjska miejscowość uznawana jest za jedno z najzimniejszych miast na Ziemi. Chociaż wielu Europejczykom życie w tak ekstremalnych warunkach może wydawać się niemożliwe, to zdjęcia i nagrania pokazują, że mieszkańcy radzą sobie bardzo dobrze, spacerując, a nawet bawiąc się na placu zabaw.
Tutejsza pogoda szczególnie trudna robi się w okresie zimowym. W tym roku termometry wskazały już nawet -50 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że tegoroczny grudzień jest wyjątkowo surowy, ponieważ średnia temperatura w tym regionie wynosi nieco ponad -30 stopni Celsjusza. Mieszkańcy znoszą to jednak dzielnie – nie marudzą nawet dzieci.
Pogoda w Jakucku może szokować. Rekordowe temperatury
Pogoda w Jakucku nigdy nie należała do łagodnych. Nic dziwnego – w końcu rosyjskie miasto położone jest w północno-wschodniej części Syberii, która słynie z surowych warunków. To jednak nie przeszkadza mieszkańcom, których jest około 200 tysięcy. Dzięki temu Jakuck jest rekordzistą wśród najzimniejszych dużych miast.
Rusya'nın Yakutsk kesiminde sıcaklıklar -55 dereceye kadar düştü. Günlük hayatta herhangi bir olumsuz durum yok... ????❄ pic.twitter.com/dxjvLHChEm
— Hava Forum (@HavaForum) December 14, 2020
Szczególnie zimno było tu w lutym 1891 roku. Wówczas termometry wskazały aż -64,4 stopnia Celsjusza. W tym miesiącu natomiast w Jakucku odnotowano od -43 do -55 stopni Celsjusza. Do mediów napływają jednak zdjęcia, jak to zamieszczone na Twitterze @HavaForum, które udowadniają, że życie toczy się tam normalnie.
Rekordowe temperatury mają ogromny związek z terenem, na którym leży Jakuck. Rosyjskie miasto znajduje się na obszarze wiecznej zmarzliny. Miejscowość jest oddalona od bieguna zimna półkuli północnej o zaledwie 900 kilometrów. Turyści, którzy kochają ciepło i słońce, z pewnością nie mają czego tu szukać. Zimy w Jakucku są bardzo długie i mroźne ze względu na kontynentalny klimat.
Nie oznacza to jednak bynajmniej, że latem jest bardzo chłodno. W letnich miesiącach dochodzi do 20 a nawet 30 stopni Celsjusza. Rekordowa temperatura padła w lipcu 2011 roku, gdy termometry wskazały 38,4 stopni Celsjusza. Lokalna społeczność musi być odporna na znaczne wahania temperatury.
Rusya'nın Yakutsk kesiminde sıcaklıklar -55 dereceye kadar düştü. Günlük hayatta herhangi bir olumsuz durum yok... ????❄ pic.twitter.com/dxjvLHChEm
— Hava Forum (@HavaForum) December 14, 2020
Choć pogoda w Jakucku może przerażać, mieszkańcy żyją normalnie, a nawet dobrze się bawią
Zimą pogoda w Polsce sprawia, że niektórzy za nic nie dają się wyciągnąć z domów. Chociaż znaczna część Polaków uwielbia sporty zimowe i aktywności na świeżym powietrzu także w grudniu czy styczniu, to jednak nasze warunki są znacznie łagodniejsze. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą nagłe ochłodzenie – w Nowym Jorku doszło do paraliżu miasta.
W Jakucku jednak ani dorośli, ani dzieci nie przejmują się chłodem. Oczywiście mieszkańcy rosyjskiego miasta muszą nosić wiele grubych warstw ubrań, to nadal potrafią cieszyć się z niesamowitych warunków. Na jednym z nagrań opublikowanych na Twitterze widzimy, jak grupa dzieci bawi się na placu zabaw.
It was -48C earlier today in Yakutsk which meant that lessons were cancelled, so... Video via Djiikey pic.twitter.com/5wyx8EiauQ
— The Siberian Times (@siberian_times) December 15, 2020
Fotografie w mediach społecznościowych pokazują, że ludzie żyjący w Jakucku spacerują i uśmiechają się, chociaż na zewnątrz panują drastycznie niskie temperatury. Zupełnie odmienne warunki natomiast panują w Australii, gdzie listopad okazał się wyjątkowo gorącym miesiącem. Różnica temperatur między tamtejszymi regionami a Jakuckiem, mogła wynosić nawet 100 stopni.
όταν η θερμοκρασία πέφτει στους -43 βαθμούς στο Yakutsk pic.twitter.com/jdJxFSIRQQ
— Christos Xanthakis (@ChristosXanthak) December 15, 2020
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Radio Zet