obostrzenia obowiązkowa kwarantannaFot. google.com/maps (zdjęcie ilustracyjne)

Wprowadzają obowiązkową kwarantannę. 10 dni dla osób przyjeżdżających do Polski, jak wygląda wjazd do innych krajów?

Wraz z 28 grudnia w Polsce wchodzą nowe obostrzenia, które w czwartek 17 grudnia zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Wiele z nich znacznie wpłynie na przemieszczanie się. Po świętach przyjeżdżających do naszego kraju, którzy korzystają z transportu biorowego, czeka obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto zostanie objęty obowiązkową kwarantanną
  • jakie obostrzenia wprowadzono w Europie
  • kto znalazł się na liście wyjątków od przepisów

Nowe obostrzenia, które zostały ogłoszone podczas dzisiejszej konferencji prasowej, to duże zaskoczenie dla wielu Polaków. Rząd postanowił drastycznie ograniczyć przemieszczanie się Polaków po świętach, dlatego od 28 grudnia w życie wejdą kolejne restrykcje. Ze zmianami powinni zapoznać się szczególnie te osoby, które planowały podróże w okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych.

Obostrzenia, które rozpoczną się po świętach i będą trwały aż do końca ferii, oznaczają ogromne problemy w podróżowaniu. W związku z narodową kwarantanną wszystkie osoby wracające do Polski transportem zbiorowym będą musiały przejść obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Izolacja może spotkać też podróżnych wybierających się do takich krajów jak Austria, Włochy czy Szwajcaria.

Nowe obostrzenia po świętach oznaczają kwarantannę dla przyjezdnych z zagranicy

Nowe obostrzenia dotyczące obowiązkowej kwarantanny skierowane są między innymi do osób, które przekraczają granicę Polski stanowiącą jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Restrykcje te będą dotyczyły zarówno granic lądowych, jak i portów lotniczych, rzecznych, morskich oraz tych na jeziorach. Takie same reguły obejmują granicemorskie państw członkowskich.

Oznacza to, że wczasowicze, którzy postanowią spędzić ferie w takich krajach jak np. Turcja, Stany Zjednoczone, Chiny czy Argentyna, wracając do Polski przed 17 stycznia, będą musiały przejść 10-dniową kwarantannę. Decyzja rządu maprzede wszystkim zniechęcić do przemieszczania się w tym okresie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Onet.pl wprowadzono kilka wyjątków od tych obostrzeń. Obowiązkowej kwarantanny mogą uniknąć między innymi obywatele Polski oraz cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli RP, osoby pobierające naukę w Polsce oraz ich opiekunowie, studenci wraz z doktorantami kształcący się w naszym kraju, obywatele Unii Europejskiej, Szwajcarii lub EOG (Liechtenstein, Czechy, Luksemburg, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania i Litwa).

Na liście wyjątków znalazły się również osoby wykonujące zawód medyczny, pasażerowie statku powietrznego i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Surowe obostrzenia w Europie

Nowe obostrzenia na grudzień i styczeń to jednak nie tylko strategia polskiego rządu. Przemieszczanie się po całej Europie może być utrudnione. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet.pl w Austrii od 19 grudnia do 10 stycznia przyjezdni z obszarów wysokiego ryzyka epidemicznego także będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę.

Obowiązkowa 10-dniowa izolacja czeka też Polaków, którzy będą przekraczali granicę Szwajcarii. Nowe obostrzenia zostały ogłoszone tam 14 grudnia. Co ciekawe, z kwarantanny nie zwalnia nawet negatywny wynik testu na obecność koronawirusa ani zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Z obowiązkową izolacją powinni liczyć się też podróżni, którzy postanowią wybrać się do Włoch między 10 a 20 grudnia oraz między 7 a 15 stycznia 2021 roku. Tam kwarantanna trwa 14 dni. Można jej jednak uniknąć, okazując negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego. Badania trzeba wykonać w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Surowe restrykcje w okresie świąteczno-noworocznym powracają w wielu europejskich państwach – również u naszych sąsiadów. Przypominamy, że w piątek 18 grudnia Czechy przywracają radykalne ograniczenia. Podjęto decyzję o zamknięciu hoteli, lokali gastronomicznych, obiektów sportowych oraz ogłoszono godzinę policyjną. Natomiast od soboty 19 grudnia Słowacja wprowadza zakaz opuszczania domów bez poważnych powodów.

Wszystko wskazuje na to nie tylko Polacy, ale również wielu innych mieszkańców Europy najbliższe tygodnie spędzi w domach, w otoczeniu najbliższych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł