Turysci.pl > Polska > Górale załamani nowymi obostrzeniami. Zamykają im hotele całkowicie
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 24.03.2022 22:01

Górale załamani nowymi obostrzeniami. Zamykają im hotele całkowicie

Zakopane zamykają hotele
Fot. wikipedia.org/ RobertParma/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przedsiębiorcy reagują na nowe obostrzenia rządowe

  • jakie problemy wskazują szefowie ośrodków narciarskich i hoteli

  • co narodowa kwarantanna oznacza dla turystyki

Zakopane w okresie świąteczno-noworocznym może świecić pustkami. Jeszcze niedawno turyści mogli podróżować pod pretekstem służbowych wyjazdów i spędzać dni w obiektach noclegowych, jednak od 28 grudnia będzie to niemożliwe. Dzisiaj, tj. 17 grudnia, podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził zamknięcie obiektów noclegowych.

Prawdopodobnie ani Zakopane, ani wiele innych miejscowości turystycznych, nie spodziewało się tak radykalnych kroków ze strony rządu. Chociaż minister zdrowia już wcześniej zapowiedział przekazanie nowych obostrzeń, to ogłoszenie narodowej kwarantanny może być dla wielu przedsiębiorców prawdziwym szokiem. Wszystko wskazuje na to, że zarówno okres świąteczno-noworoczny, jak i ferie, będą czasem martwym dla turystyki.

Zakopane bez turystów aż do końca ferii?

Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej w takich miejscowościach jak Zakopane czy Karpacz, mogą być bardzo zdezorientowani. Głównym powodem jest całkowite zamknięcie hoteli oraz ośrodków narciarskich – te przecież jeszcze nie tak dawno zostały dopiero otwarte.

Jestem w szoku – reakcję na nowe obostrzenia szefa ośrodka narciarskiego Czarna Góra, Stanisława Haczkiewicza cytuje portal Onet.pl – Od wczoraj się o tym mówiło, natomiast trudno mi było w to uwierzyć, a teraz stało się to rzeczywistością.

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno w wielu ośrodkach narciarskich były przeprowadzane kontrole policjiwiększość z nich przebiegła pozytywnie. Przedsiębiorcy dostosowali swoje obiekty, by spełniały wymagania sanitarne. Za niecałe dwa tygodnie muszą je ponownie zamknąć.

Widzę to tragicznie. Jeżeli jest rzeczywisty powód tego, że tak się stało, to niestety rządzący będą musieli przemyśleć, powołując się na kraje zachodnie, że one też zamykają, jak kraje zachodnie rekompensują takie zamknięcia. Niemcy czy Austria rekompensują ubytki w przychodach prawie w 100 proc. Największy problem jest taki, jak to będzie u nas wyglądało – mówi Stanisław Haczkiewicz na łamach Onet.pl.

Zakopane utonie w długach?

Wiele wskazuje na to, że w najtrudniejszej sytuacji znalazły się takie miasta jak Zakopane, które może mówić o ogromnych stratach, ponieważ zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal nocowanie.pl miasto było najpopularniejszym kierunkiem wśród Polaków (ponad 13 procent) podczas ferii zimowych w latach 2017-2019. W tym sezonie przedsiębiorcy przewidują tragedię.

Tragedia, abstrakcja i szok, ferii po 17 stycznia już nie będzie, więc cały sezon narciarski jest stracony. Zamykana jest rekreacja na świeżym powietrzu, to dziwne. Niedawno zapadła decyzja o otwarciu wyciągów, ludzie zainwestowali w początek sezonu, a teraz taki niewyobrażalny cios dla gospodarki podhalańskiej. Z czego  ludzie będą żyli? Nie wiem. W najczarniejszych snach nie spodziewaliśmy się tego, a branży turystycznej w tarczach pomocowych nie ma. Jest gorzej niż źle – słowa Bartłomieja Bryjaka, radnego, który prowadzi w Zakopanem pensjonat, cytuje Tygodnik Podhalański.

Natomiast Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej mówi wprost, że nowe ograniczenia rządowe oznaczają bankructwo wielu firm, a tarcza antycovidowa jak dotąd omija hotele. Zamknięcie stoków narciarskich to kolejne wielkie straty dla branży.

Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji przez ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, w obiektach noclegowych od 28 grudnia mogą zatrzymywać się jedynie służby mundurowe, medycy oraz pacjenci ze szpitali specjalistycznych.

Chociaż już wcześniej mówiło się, że w tym roku Zakopane nie liczy na tłumy wczasowiczów na Sylwestra, teraz przedsiębiorcy mogą być tego niemal pewni. W sylwestrową noc wprowadzona zostanie godzina policyjna. Zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał 31 grudnia od godziny 19:00 do 1 stycznia 2021, do godziny 6:00.

Po zapowiedziach premiera i ogłoszeniu nowych restrykcji, które będą obowiązywały aż do końca ferii wygląda na to, że ruch turystyczny – o ile można go tak nazwać – ograniczy się wyłącznie do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Polsat News