narty od dzisiaj

fot. pixabay/biblioteka publiczna

Zacznie się już dziś. Zatrzymać może nas policja. Ważna wiadomość dla wszystkich wyjeżdżających na narty

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie mogą pojawić się patrole policji

  • co mogą sprawdzać funkcjonariusze

  • które stacje narciarskie otwierają się w weekend

Turyści, którzy wyruszyli na południe Polski na narty, by cieszyć się zimowym szaleństwem, powinni uważać. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika zakopiańskiej policji, Romana Wieczorka na stokach narciarskich mają pojawić się funkcjonariusze. W weekend policja będzie reagowała na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania oraz sprawdzała przestrzeganie przepisów epidemicznych. O szczegółach informuje portal Onet.pl.

Po tym, jak potwierdzono informację o otwarciu stoków, coraz więcej turystów wybiera się na narty. Zarówno wczasowicze, jak i przedsiębiorcy powinni jednak mieć się na baczności, ponieważ zapowiedziano kontrole policyjne w weekend. 5 i 6 grudnia na stokach narciarskich mają pojawić się funkcjonariusze z narciarskim doświadczeniem, którzy będą sprawdzali tatrzańskie trasy.

Wyjazd na narty pod nadzorem. W weekend na stokach pojawia się policja

Jak może przebiegać wyjazd na narty, poinstruował rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek. Policjant potwierdził, że na stokach narciarskich pojawią się doświadczeni funkcjonariusze. Prawdopodobnie ma to związek z rosnącym ruchem turystycznym w regionach, w których otwarto ośrodki narciarskie.

W patrolach narciarskich jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa. Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na tatrzańskich zorganizowanych terenach narciarskich – słowa rzecznika cytuje portal Onet.pl.

Kontrole policyjne mogą pojawić się na wszystkich tatrzańskich trasach, a tych otwiera się coraz więcej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet.pl w sobotę 5 grudnia otwierają się kolejne stacje narciarskie. Wśród nowych punktów pojawią się między innymi Białka Tatrzańska oraz Jurgów. Tam mają zjawić się przeszkoleni policjanci.

Według wiadomości przekazanych przez rzecznika zakopiańskiej policji funkcjonariusze mają sprawdzać między innymi czy dzieci jeżdżą w kaskach.Wart przypomnieć, że w górach osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Służby podkreślają, że w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających nie można korzystać ze stoków narciarskich.

– Do powyższych zadań policjantom doszły kolejne. Dotyczą one kontroli zachowania dystansu społecznego czy zasłaniania ust i nosa przez narciarzy oraz osoby z obsługi. Właściciele stacji narciarskich we własnym zakresie zobowiązali się zadbać o to, aby jednocześnie na stoku znajdowała się niezbyt liczna grupa narciarzy – komunikat rzecznika zakopiańskiej policji cytuje Onet.pl.

Wyjazd na narty ma być kontrolowany przez służby. Właściciele reagują

By dopilnować, że wyjazd na narty będzie przebiegał zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, właściciele z zobowiązali się także to rozgłaszania komunikatów o obowiązku zachowania dystansu. Przedsiębiorcy postanowili też dezynfekować miejsca najbardziej narażone, czyli między innymi kasy biletowe i dojścia do bramek.

To jednak niejedyne kontrole, których można spodziewać się w ośrodkach turystycznych. We wtorek 1 grudnia Jarosław Gowin potwierdził, że między innymi hotele, hostele i pensjonaty będą sprawdzane przez policję.

Chociaż część osób miała wątpliwości, czy zapowiedź posła rzeczywiście się spełni, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego potwierdził, że w niektórych ośrodkach pojawił się już policjanci. O szczegółach przeczytacie w tym tekście.

Źródło: Onet.pl