Polacy zmagają się z restrykcjamiTurysci.pl

Od dzisiaj kontrole, wicepremier nagle potwierdził. Mówi o karach finansowych, ważna wiadomość dla hoteli

Polacy od dawna zmagają się z licznymi restrykcjami z powodu pandemii koronawirusa. Jedną z nich jest zamknięcie hoteli dla turystów. Dzisiaj wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział kontrole. Łamanie zasad będzie wiązało się z karami oraz brakiem pomocy.

Polacy są zawiedzeni nowymi obostrzeniami. Wykluczają one wyjazdu na urlop w czasie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy ferii zimowych. Próbowano szukać sposobów, aby restrykcje obejść. Władze zapowiadają jednak kontrole i wyciąganie konsekwencji.

Polacy nie obejdą restrykcji. Kontrole w hotelach

W poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin został zapytany przez media o nieprzestrzeganie zakazu przyjmowania turystów w hotelach. Zapowiedział kontrole, które mają zacząć się już dziś. Karą będzie wysoka grzywna oraz zabranie pomocy ze strony państwa.

- Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę mówię, to z pełnym poczuciem odpowiedzialności, ale też apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów, dlatego że inaczej muszą się liczyć nie tylko z mandatami, karami finansowymi, ale także z zawieszeniem pomocy, która opiewa łącznie na kwotę około 40 miliardów złotych - mówił Gowin.

- Mówimy o 40 miliardach złotych, które w ramach tarczy branżowej trafią do kilkudziesięciu branż oraz w ramach tarczy finansowej - trafią jeszcze do branż, które czekają na pomoc wiosenną, przede wszystkim do dużych firm. Tutaj ta pomoc dla dużych firm jest opóźniona ze względu na długi czas notyfikowania przepisów przez KE - dodał.

Przypominamy, że nowe restrykcje obowiązują od 7 listopada. Hotele są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.

W ciągu ostatnich dni w mediach społecznościowych dużo mówiło się o próbach obejścia przepisów. Jednym z pomysłów miało być wynajmowanie schowków na narty, w których znajdowałyby się łóżko i łazienka. Pisaliśmy o tym tutaj.

Kontrole już w zeszłym tygodniu zapowiadał minister zdrowia. - Po pierwsze, chciałem zwrócić uwagę, że każde naruszenie przepisów będzie powodowało dla właścicieli hoteli czy właścicieli pensjonatów ryzyko utraty możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej - powiedział w środę Adam Niedzielski.

- Po drugie, już jest w zasadzie wprowadzony system składania oświadczeń w przypadku pobytów hotelowych i w pensjonatach, którego celem będzie również możliwość weryfikacji tych oświadczeń - doprecyzował minister.

Pomoc dla branży turystycznej

Jarosław Gowin poinformował także o pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku restrykcji. Jak powiedział, rząd musi zapewnić przetrwanie polskim rodzinom i firmom. Zaznaczył jednak, że niestosowanie się do przepisów wykluczy możliwość pomocy.

Nowy program polskiego rządu to dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców zajmujących się turystyką, ale także samorządów. Burmistrz Karpacza informował kilka dni temu, że kończy się budżet na pomoc dla lokalnych firm. Więcej o tym można znaleźć tutaj.

Źródło: TVN24 BiS

Następny artykuł