Tatry taka zagadkaFot. www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy

Zagadka tylko dla znawców Tatr od TPN. Lawina odpowiedzi, która jest dobra?

Choć Tatry cieszą się w Polsce ogromną popularnością, nie wszystkie miejsca są dobrze znane turystom. Mamy dla was małą zagadkę. Domyślacie się, w jakim punkcie został nagrany ten film? Od samego patrzenia można się zakochać. Szczególnie urokliwie prezentuje się w okresie zimowym. A może często tu bywacie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka dolina została uwieczniona na nagraniu
  • co czeka tam turystów
  • co warto zwiedzić w tym regionie

Tatry to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce – zwłaszcza zimą. Miłośnicy sportu wiedzą, że przynajmniej raz w roku dobrze jest się wybrać w góry, by cieszyć się przepięknymi widokami i atrakcyjnymi szlakami narciarskimi. Jeśli jesteście stałymi bywalcami w Tatrach, prawdopodobnie nie będziecie mieli problemu z odgadnięciem tej zagadki.

Niedawno na oficjalnym Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się nagranie, które pokazuje Tatry z innej – nieco mniej oczywistej – strony. Pod materiałem wideo internauci zaczęli udzielać odpowiedzi. Większość z nich nie miała problemu z rozpoznaniem tej bajecznej krainy. Prawdopodobnie i wy już się domyślacie, o jaki miejscu mowa.

Tatry piękne z każdej strony – Dolina za Bramką

Jeśli znacie Tatry jak własną kieszeń i każdego roku zwiedzacie polskie góry zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, najpewniej od razu rozpoznaliście Dolinę za Bramką. Materiał wideo opublikowany na Facebooku polubiło prawie 300 osób – to tylko pokazuje, jak popularne są nasze szlaki.

Krótkie wspomnienie z soboty. Trochę ładnych widoków z... no właśnie, poznajecie tę dolinę? – czytamy we wpisie opublikowanym na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Z ponad 30 odpowiedzi, jakie pojawiło się pod filmem, większość była poprawna. Okazuje się, że choć Dolina za Bramką nie jest tak oczywistym miejscem, to kojarzy ją wielu podróżników. Wśród komentarzy możemy przeczytać: „Niewielka, ale piękna Dolina za Bramką”. No właśnie – co nam się w niej tak podoba?

Dolina za Bramką znajduje się w okolicy zakopiańskich Krzeptówek. Choć szlak jest bardzo krótki, to ma do zaoferowania malownicze widoki – głównie dzięki interesującym formacjom skalnym. Uroku dodaje także płynący wzdłuż trasy Potok zza Bramki, który tworzy kaskady. Klimat dopełnia mieszany las, który szczególnie zachwyca jesienią.

Tatry

Dolina za Bramką, Fot. Wikimedia Hubert Wagula CC BY-SA 4.0

Przemierzając Dolinę za Bramką, trudno nie zwrócić też uwagi na skały dolomitowe, które przyciągają fanów wspinaczki. Znajdziemy tam również jaskinię Jasiowy Schron. To miejsce sprawdza się też w przypadku nieśpiesznych spacerów, podczas których możemy podziwiać piękno natury.

Tatry i Chata Sabały

Jeśli wybierzecie się w Tatry i nogi poniosą was w okolcie Krzeptówki, to warto też odwiedzić Chatę Sabały. Ten obiekt zwany również Sabałówką pełni rolę rodzinnego muzeum. Tam możecie na własne oczy zobaczyć, jak prezentuje się zabudowa typu śląsko-spiskiego.

Odwiedzający muzeum wczasowicze mogą podczas krótkiej lekcji poznać kilka góralskich zwrotów oraz zobaczyć, jak wygląda tradycyjny strój. Miłośnicy doświadczeń, które pomagają poczuć klimat Podhala, mogą nawet sami uklepać moskala czy też poznać techniki robienia kopy z siana.

Tatry

Chata Sabały, Fot. Wikimedia Januszk57 CC BY-SA 3.0

To tylko dowód na to, że Tatry – choć tak spopularyzowane wśród polskich turystów – nadal mogą zaskoczyć nawet wymagających podróżników. Dajcie znać w komentarzu, czy od razu rozpoznaliście po zdjęciu Dolinę za Bramką.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Facebook Tatrzański Park Narodowy

Następny artykuł