Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Wstyd, ujawnili, do czego doszło w Górach Stołowych. Nawet mimo pandemii były tam tłumy
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 17.12.2020 20:36

Wstyd, ujawnili, do czego doszło w Górach Stołowych. Nawet mimo pandemii były tam tłumy

Góry Stołowe przyciągnęły tłumy
Fot. Wikimedia Chmee2 CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ilu turystów odwiedziło Góry Stołowe

  • w jakich miesiącach w parku narodowym było najwięcej wczasowiczów

  • do jakich incydentów doszło w tym roku

Prawdopodobnie zdecydowana większość przedstawicieli branży turystycznej zgodzi się, że rok 2020 nie był dla nich łaskawy, jednak Góry Stołowe okazały się wielką atrakcją. Wiele wskazuje na to, że wczasowicze postawili na mniej popularne kierunki i wypoczynek na łonie natury. O szczegółach informuje portal Kłodzko Nasze Miasto.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez System Monitoringu ruchu turystycznego, Góry Stołowe przyciągnęły ponad 800 tysięcy wczasowiczów w okresie od 1 stycznia do 30 września. Co ciekawe, podróżni postawili na mniej oczywiste miejsca, o czym świadczy wzrost liczby odwiedzających Skalne Grzyby oraz Radkowskie Skały.

Góry Stołowe cieszyły się popularnością mimo pandemii

Opublikowane dane wskazują na to, że największe tłumy odwiedziły Góry Stołowe w lipcu i sierpniu. W okresie sezonu wakacyjnego w tutejszym parku narodowym pojawiło się ponad 470 tysięcy przyjezdnych. Gdy porównamy to z danymi z ubiegłego roku, okaże się, że mimo pandemii miejsce to odwiedziło niemal tyle samo osób.

Chociaż zazwyczaj odwiedzający Park Narodowy Gór Stołowych skupiają się na najpopularniejszych regionach jak Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały, w tym roku wczasowicze wybrali mniej przetarte szlaki, jak choćby wspomniane Radkowskie Skały.

Co ciekawe, w porównaniu do poprzedniego roku, wyjątkowe tłumy zjawiły się w parku narodowym w styczniu. Wczasowiczów, którzy podziwiali malownicze krajobrazy górskie, było niemal cztery razy więcej. Niestety przedstawiciele obiektu przyznali, że doszło do kradzieży wyposażenia.

Niestety w obecnym roku borykaliśmy się także z innymi problemami. Zniszczono lub skradziono kilkanaście urządzeń służących do zliczania turystów na szlakach. To wszystko sprawiło, że tegoroczne wartości o ruchu turystycznym zostały oszacowane w oparciu o dane z funkcjonujących urządzeń. Jest to o tyle przykre, że urządzenia te służą nam wszystkim, nie tylko pracownikom parku i badaczom w pracy zawodowej. To tak samo jakby ktoś zniszczył służbowy komputer, na którym pracuje się na co dzień – informacje przedstawicieli Parku Narodowego Gór Stołowych cytuje portal Nasze Miasto.

Park Narodowy Gór Stołowych, Fot. Wikimedia Piotr Chrobot/CC BY 3.0

Góry Stołowe i największe atrakcje turystyczne

Wchodzące w skład Sudetów Góry Stołowe to idealny kierunek zarówno dla doświadczonych i wysportowanych turystów, jak i tych, którzy do górskich szlaków nie są zbyt przyzwyczajeni. Tutejszy region funduje przede wszystkim piękne widoki między innymi fantazyjnych kształtów głazów.

Kolejną atrakcją są tutaj charakterystyczne zwierzęta, jakimi są sprowadzone z Korsyki muflony. Spacer po Górach Stołowych to także okazja do spacerowania wąskimi przejściami między skałami. Turyści szczególnie zapamiętują wędrówkę labiryntem stworzonym ze skał przypominających kształtem maczugi oraz grzyby.

Park Narodowy Gór Stołowych, Fot. Pixabay.com JanuszDariusz

Do wyjątkowych miejsc należą Błędne Skały. W tym miejscu wczasowicze mogą przecierać przesmyki, korytarze, łuki i wiele innych fantazyjnych przejść, które wchodzą w skład naturalnego labiryntu. Dookoła samego Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziemy wiele interesujących miejsc, które możemy potraktować jako bazy wypadowe. Szczególną popularnością cieszą się uzdrowiska Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lewin Kłodzki czy Polanica-Zdrój.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o polskim Skamieniałym Mieście, które także przyciąga wielu turystów. O szczegółach dotyczących tego miejsca dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Nasze Miasto