Skamieniałe Miasto w Polsceoficjalna strona Skamieniałego Miasta (skamienialemiasto.pl)

Nie trzeba jechać do Czech, w Polsce też jest Skamieniałe Miasto. Niemal każda skała ma niezwykłą historię

Skamieniałe Miasto przyciąga tysiące turystów do Czech, a tymczasem na rodzimym podwórku również można podziwiać jedno z nich. Do tego niemal każda skała ma własną legendę, co dodatkowo zachęca do zwiedzania zwłaszcza najmłodszych.

Skamieniałe Miasto jest świetnym miejscem na spędzenie ciekawego czasu z rodziną. Fantazyjnie uformowane skały nie tylko wyglądają spektakularnie, ale też bawią i uczą. Obok ważnych informacji o tym, jak powstały, można posłuchać wielu niesamowitych legend. Niemal każdy element wygląda jak konkretna rzecz lub wyobrażenie postaci, co stanowi doskonałą okazję także do wymyślania własnych niesamowitych opowieści.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Odwiedzający będą mogli podziwiać między innymi Czarownicę. Skała wyglądająca jak twarz o ostrych rysach baby jagi przypomina opowieść o kobiecie, która miała źle życzyć księdzu spięszącemu się do chorego, by udzielić mu Najświętszego Sakramentu. Inną legendą związaną z formacją skalną jest związana z krągiem na ognisko, który leży u podnóża skały od dawien dawna. Być może został stworzony przez wiedźmy podczas sabatu?

Skamieniałe Miasto

Czarownica, Skamieniałe Miasto, źródło: wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła CC BY-SA 4.0

Innym ciekawym okazem jest skała Borsuk, wyglądająca jak ogromna wersja tego zwierzęcia. Łączy się z nią niesamowita historia o rycerzu, który był wyjątkowo chciwym i skąpym człowiekiem. Całą swoją energię poświęcał na gromadzenie skarbów, które postanowił ukryć w skale. Gdy akurat nie szukał nowych okazów do swojej kolekcji bogactw, pilnie jej strzegł. Pewnego dnia jednak zmęczenie wzięło górę i skąpiec zasnął. Wtedy w końcu spotkała go kara za zbytni materializm - został przemieniony właśnie w borsuka.

Skamieniałe Miasto

Borsuk, Skamieniałe Miasto, źródło: wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła CC BY-SA 4.0

W Skamieniałym Mieście można nawet znaleźć piramidy. Według podań w bardzo odległych czasach z Egiptu przybył kronikarz. Na polecenie faraona miał zwiedzić kraje słowiańskie i spisać zasłyszane historie. Tak też uczynił, a dodatkowo zostawiał swoje ryciny oraz rysunki. Po powrocie do kraju spotkała go jednak przykra niespodzinka - władca zmarł. Aby uczcić jego pamięć ogłoszono konkurs na wyjątkowy grób. Wysłannik postanowił także się zgłosić, przedstawiając projekt piramidy podpatrzonej w Skamieniałym Mieście.

Nieopodal piramid znajduje się pustelnia, niegdyś zamieszkana przez szczęśliwego mężczyznę. Pewnego dnia do jego siedziby zawitał strudzony wędrowiec, proszący o kapkę wody. Pustelnik zgodził się, ale zanim odszedł, przybysz ostrzegł go, by opuścił to miejsce jeszcze przed nastaniem następnego dnia, bowiem inaczej skutki będą fatalne. Zdziwiony mieszkaniec poszedł po napój, a gdy wrócił, nikogo nie było. Postąpił jednak zgodnie z radą. Gdy po kilku dniach wrócił, zobaczył, co miał na myśli intruz, bowiem całe miasto, łącznie z murami i jego dawnym miejscem zamieszkania, zostały przemienione w kamień.

To tylko część niesamowitych skał, jakie można obejrzeć w Ciężkowicach. Niezwykłych okazów jest tam o wiele więcej. Cały teren jest świetnym placem zabaw dla najmłodszych, którzy ochoczo wspianją się na głazy albo chowają się w kryjówkach. Do tego wyobraźnia, nawet dorosłych turystów, pracuje w takim miejscu na pełnych obrotach. Bez wątpienia to miasto godne polecenia na rodzinny weekend.

Skamieniałe Miasto

Pustelnia, Skamieniałe Miasto, źródło: wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła CC BY-SA 4.0

Źródło: skamienialemiasto.pl

Następny artykuł