Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Będzie nowe schronisko górskie w Polsce. Nie zgadniecie gdzie
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 17.12.2020 22:55

Będzie nowe schronisko górskie w Polsce. Nie zgadniecie gdzie

góry nowe schronisko
Fot. Wikimedia/Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile prac brało udział w konkursie na projekt nowego schroniska w Gorcach

  • jaki charakter będzie miał nowy obiekt turystyczny

  • dlaczego Lubań potrzebuje schroniska

W Polsce jest mnóstwo wczasowiczów, którzy co roku podróżują w góry i zamiast luksusowych hoteli wybierają schroniska, by jak najbardziej doświadczyć niepowtarzalnego klimatu regionów południa. Informacja o projekcie nowego obiektu, który pojawi się na Lubaniu w Gorcach, to dla nich szczególnie dobra wiadomość.

Krzyż na szczycie Lubania, fot. wikipedia.org/Krzysztof Dudzik/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Polskie góry będą miały nowe schronisko – i to nie byle jakie. Jury konkursu architektoniczno-urbanistycznego przyznało już trzy nagrody oraz wyróżnienia honorowe. To pierwszy krok do powstania nowego schroniska górskiego na Lubaniu. Zwycięzca wyłoniony z 90 uczestników otrzymał 20 tysięcy złotych oraz możliwość wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej obiektu.

Nowe schronisko (choć w miejscu starego) powstać ma również w Bieszczadach. Legendarna Chatka Puchatka zniknęła, a turyści z ciekawością oczekują na nową wersję kultowego miejsca. Tam zmiana spotkała się z licznymi słowami sprzeciwu, ale w przypadku Lubania podróżni zdają się pozytywnie nastawieni do nowości.

Góry zyskają nowe schronisko. Jest już zwycięski projekt

Wczasowicze, którzy będą wybierali się w przyszłości w góry, mogą już zobaczyć zwycięski projekt krakowskich architektów – Sławomira Janasa, Bartosza Pionka oraz Michała Włosowicza. Praca twórców zdobyła szczególne uznanie za odwołanie się do archetypu górskiego schronienia.

Wieża widokowa, Lubań, fot. wikimedia.org/Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca – komunikat jury cytuje portal Onet.pl.

Sposób zagospodarowania terenu bez nadmiernej ingerencji pozostawia go naturalnym, przyjaznym przybywającym wędrowcom. Wielka wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka jest miarą wartości tej pracy. Nowa forma zlokalizowana w miejscu dawnego schroniska, oddaje hołd historii miejsca – dodają jurorzy.

To pierwszy krok do powstania nowego schroniska na Lubaniu w Gorcach (1211 m n.p.m.). Projekt ten jest bardzo ważny nie tylko ze względu na wartość turystyczną, ale również z powodu niezbyt przyjemnej historii tego regionu.

Schronisko, które pojawiło się tu w 1937 roku, zostało spalone przez Niemców w 1944 roku. Kolejny obiekt turystyczny powstał w latach 1973-1976 poniżej szczytu Lubania, ale również spłoną – zaledwie dwa lata później.

Jak wiemy, miejsce to nie miało szczęścia w historii. To już trzecie podejście to odbudowy, a przy tej okazji staraliśmy się wykorzystać wszystkie najlepsze siły do realizacji tego projektu. Cieszy nas ogromne zainteresowanie i liczba uczestników konkursu, za co oczywiście dziękuje – słowa marszałka Witolda Kozłowskiego cytuje Onet.pl.

Góry mogą zyskać wyjątkowy obiekt

Zgodnie z zapowiedziami turyści, którzy będą odwiedzali góry, na Lubaniu będą mieli do dyspozycji nie tylko schronisko, ale także punkt obserwacyjny. Ta funkcja ma dodatkowo wspomagać administrację leśną, ponieważ personel będzie mógł sygnalizować zagrożenia związane z pożarami czy dewastacją środowiska.

Marszałek Wielkopolski Witold Kozłowski podkreślił, że schroniska górskie mogą stawać się coraz popularniejsze. Podczas pandemii turyści chętnie wybierali miejsca odosobnione.

Ten rok jest rokiem szczególnym w Małopolsce__, przez pandemię odwiedzający nasz region turyści wybierają parki narodowe i inne miejsca odosobnienia. Olbrzymie zainteresowanie szlakami pokazuje, jak wiele jest perspektyw dla rozwoju takiej oferty. Do tego potrzebna jest infrastruktura m.in. schroniska – słowa Witolda Kozłowskiego cytuje Onet.pl.

Chociaż wybór projektu to dopiero pierwszy krok, to powstanie nowego schroniska górskiego jest coraz bardziej realne. To może być szczególnie ważny obiekt w zarówno w związku z turystami, jak i historią Lubania. Zwłaszcza że tereny górskie niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co potwierdza Park Narodowy Gór Stołowych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

[EMBED-2733]

Źródło: Onet.pl