góry: zamknięte schroniskoFot. wikimedia.commons/barcisz

Zamykają kultowe schronisko w Bieszczadach. Szykują się ogromne zmiany, wpuszczą turystów za dwa lata

Góry, w których początek bierze rzeka San owiane są legendami o Biesach i Czadach. Jedną z żywych legend jest również schronisko Chatka Puchatka, które znają wszyscy turyści. W tym roku zostanie zamknięte, by otworzyć się na nowo dopiero za 2 lata.

Góry bywają nieprzewidywalne, dlatego turystom potrzebne są schroniska, by przeczekać niesprzyjające warunki i odpocząć. Znane Bieszczadzkie schronisko Chatka Puchatka działa od 1967 r. przyjmując 150 tys. turystów każdego roku. Wysłużony budynek nie zaspokaja już potrzeb ogromnych grup wędrowców, dlatego w jego miejscu powstanie nowy obiekt.

7 osób nie żyje w tym 3 dzieci. Trzesienie ziemi, smutne wiadomości ze świata7 osób nie żyje w tym 3 dzieci. Trzesienie ziemi, smutne wiadomości ze świataCzytaj dalej

Chatka Puchatka powróci po 2 latach

Stara Chatka Puchatka będzie działać do końca kwietnia tego roku. Potem budynek zostanie rozebrany, by zrobić miejsce na nowe, większe schronisko. Ponowne otwarcie planowane jest na początek 2022 roku. Do tego czasu trzeba będzie sobie radzić samemu na szlaku wiodącym przez Połoniny.

Rozbiórka zacznie się na początku maja, ale już teraz powstają elementy nowego budynku. Drewniana konstrukcja powstaje w Wetlinie, gdzie ma swoją siedzibę firma wykonująca zlecenie.

– Chodzi o to, by jak najwięcej robót wykonać na dole i ograniczyć do minimum czas działań na Połoninie Wetlińskiej, gdzie warunki prowadzenia robót budowlanych są trudne – powiedział w rozmowie z tygodnikiem “Nowiny” Mateusz Wójcik, właściciel firmy, która buduje schronisko.

Góry zyskają nowe schronisko

Gotowa konstrukcja zostanie rozmontowana, a poszczególne elementy ponumerowane i przetransportowane na górę. Część z nich będzie przenoszona z pomocą śmigłowca, by ułatwić to ciężkie zadanie. Na przygotowanych wcześniej fundamentach, zostanie poskładana z gotowych elementów nowa chatka, która przyjmie pierwszych turystów na początku 2022 roku.

Dzisiaj grzeje: 1.Koszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończył
2. Ruszają kontrole w całym kraju. Wystawią ci karę na 681 zł za brak wpisu w rejestrze

Schronisko zmieni się nie do poznania. W planach jest budowa kotłowni bazującej na ekologicznym paliwie oraz własna oczyszczalnia ścieków. Nowoczesne toalety zapewnią komfort i nie będą obciążeniem dla środowiska. Pod ziemią zostanie poprowadzony prąd, co będzie dużą zmianą i ułatwi pracę. Zamiast 168 metrów kwadratowych uzyskamy niemal 300. Chatka Puchatka będzie pełniła te same funkcje co dotychczas: będzie można zjeść ciepły posiłek, napić się gorącej herbaty, skorzystać z toalety, a w razie potrzeby również przenocować w zbiorowej sali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso na rosół wrzuca się do zimnej czy gorącej wody? Błąd niszczy smak zupy, trzeba go unikać jak ognia
  2. W McDonald's doszło do horrendum. Rodzice nie będą już tak chętnie brać tam dzieci?
  3. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
  4. Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodów
  5. Niewiarygodne odkrycie Kanadyjczyków w Polsce. Jest warte fortunę, prawdziwy skarb
  6. Nie żyje były trener polskiej reprezentacji skoczków. Poprowadził swojego zawodnika do złota na igrzyskach

Źródło: Fly 4 free

Następny artykuł