Australia słynie z dziwnych okazówwikimedia commons Corey Leopord

Australia zdumiewa, niezwykłe miejsce. Tylko tam można zobaczyć świętą górę Aborygenów

Australia znajdująca się na drugim końcu świata jest rzadko wybierana przez Polaków jako cel podróży. Ci, którzy zdecydują się na wyprawę, nie będą żałować. Na tym kontynencie znajduje się wiele osobliwych roślin i zwierząt, a badacze właśnie odkryli nowy gatunek.

Australia jest zamieszkiwana zaledwie przez 25 mln osób, z czego 2/3 populacji mieszka w pięciu największych metropoliach. Dla porównania, w Polsce mamy prawie 38 mln mieszkańców, a powierzchnia naszego kraju jest ponad 24 razy mniejsza. To oznacza, że odległy kontynent jest słabo zaludniony, a jego flora i fauna mają dużo wolnej przestrzeni.

Na ogromnych obszarach wolnych od ingerencji człowieka można spotkać ciekawe okazy roślin oraz niezwykłe zwierzęta. Chociaż znaczna część terenu jest pustynią, wszędzie, gdzie występuje woda, bogactwo gatunków zachwyca.

Kontynent przyciąga bogactwem atrakcji

Australia jest przepięknym miejscem. Nie tylko jej flora i fauna jest niezwykła - przyjezdnych z pewnością zadziwią nispotykane nigdzie indziej krajobrazy i obyczaje. Może się tak stać między innymi z Coober Pedy, miastem położym w centrum pustyni. Miejscowość jest rajem dla poszukiwaczy opalu, jednak jest tam gorąca, że mieszkańcy mają swoje siedziby pod ziemią. Co ciekawe, świątynie oaz hotele także powstają pod powierzchnią, dlatego wypad do Coober Pedy na pewno wyróżni się na tle innych wycieczek.

Wartym zobaczenia obiektem jest Uluru - największy monolit świata. Stojąca na środku Australii skała ma obwód o długości aż 10 kilometrów, a jej obejście zajmuje około 4 godzin. Nie można wdrapać się na szczyt, bowiem zbocza mogłyby zostać uszkodzone. Jednak to nie przeszkadza temu, by w pełni zachwycić świętą górą Aborygenów. Podczas spaceru można obserwować, jak zmieniające się światło słoneczne wpływa na jej wygląd - nigdzie indziej nie można liczyć na podobnie malowniczy spektakl.

Australia zachwyca niespotykanymi gatunkami

Najlepiej obrazują to grzyby, których w samej Australii jest ok. 250 tys. gatunków, a tylko 5 proc. zostało opisane. Długi czas izolacji od pozostałych lądów sprawił, że natura stworzyła unikatowe organizmy, jakich nie spotkamy nigdzie indziej.

Około 85 proc. roślin kwitnących, 84 proc. ssaków, ponad 45 proc. ptaków i 89 proc. ryb w wodach przybrzeżnych w strefie umiarkowanej, to gatunki endemiczne. Australia ma co najmniej 755 gatunków gadów, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie.

Daleki kontynent jest domem dla stekowców, czyli zwierząt będących prymitywnymi ssakami, podobnymi do gadów. Nie są żyworodne, lecz znoszą jaja, co jest ewenementem na skalę światową. Ciekawe są także torbacze, które wszyscy kojarzą z kangurami, a należy do nich także diabeł tasmański, zamieszkujący jedynie wyspę Tasmanię.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

australia

Coober Pedy, źródło: wikipedia.org, autor: Matt Malone

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł