Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Premier osobiście podjął decyzję. Czy zamek w Stobnicy jednak nie powstanie?
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 16.12.2020 16:06

Premier osobiście podjął decyzję. Czy zamek w Stobnicy jednak nie powstanie?

Stobnica nie powstanie
Fot. Wikimedia Archsz CC BY-SA 4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto starał się o odwołanie wojewody wielkopolskiego

  • jaki jest powód złożenia wniosku o odwołanie Łukasza Mikołajczyka

  • na jakim etapie jest budowa zamku w Stobnicy

Wiele wskazuje na to, że Stobnica jeszcze długo poczeka na otwarcie zamku, ponieważ sprawie przyglądają się już CBA, sądy, prokuratura oraz Dyrekcje Ochrony Środowiska. W trakcie postępowania zdecydowano już, że decyzje podejmowane przez wojewodę wielkopolskiego naruszyły zaufanie publiczne i Łukasz Mikołajczyk we wtorek 15 grudnia pożegnał się ze stanowiskiem.

Sprawa, w której centrum znalazła się Stobnica, doprowadziła ostatecznie do usunięcia wojewody. Zgodnie z komunikatem MSWiA: „Powodem złożenia wniosku o odwołanie (Łukasza Mikołajczyka – przyp. red.) była utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy”. Odwołanie podpisał już premier Morawiecki.

Stobnica z coraz poważniejszymi kłopotami w związku z budową zamku

Stobnica, gdzie rozpoczęła się już budowa zamku, ściągnęła uwagę wielu organów już w 2018 roku. Wówczas CBA zajęło się sprawdzaniem decyzji o realizacji projektu. Sprawa zaczęła wzbudzać coraz większe kontrowersje i jeszcze w tym samym roku została skierowana do prokuratury. Z polecenia ministra środowiska pilną kontrolę rozpoczął również Generalny Dyrektor Środowiska.

Chodzi przede wszystkim o teren wyznaczony na budowę. Zamek w Stobnicy powstaje na obszarze Natura 2000. Obiekt wznoszony jest w Puszczy Noteckiej i zgodnie z założeniami ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji. W skład ma wchodzić również kilkudziesięciometrowa wieża.

Chociaż w 2015 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu uznała, że budowa nie będzie miała negatywnego wpływu na naturę, to w 2019 roku decyzja ta uznała uchylona. Okazało się, że powierzchnia budowy znacznie przekroczyła deklarowaną przez inwestora, czyli poznańską spółkę D.J.T. Chociaż projekt obejmował około 1,7 ha, to faktycznie przekroczył 2 ha.

Puszcza Notecka, Fot. Wikimedia Roweromaniak - Archiwum "Roweromaniaka wielkopolskiego", No_203-08 CC BY-SA 2.5

Stobnica w centrum z coraz większych kontrowersji

Z czasem Stobnica zaczęła ściągać coraz większą uwagę organów. Chociaż inwestor odwołał się do sądu po decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, to na jaw wychodziło coraz więcej nieprawidłowości. Podczas czynności aż siedem osób zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty.

Oskarżenia padły w kierunku urzędników oraz przedstawicieli firmy budującej zamek w Stobnicy. Po tym, jak sprawą zajęła się prokuratura, uznano, że mimo ewidentnych braków wymaganych opinii, pozwoleń oraz uzgodnień, zgoda na budowę została wydana.

W związku z zarzutami dotyczącymi między innymi poświadczenia nieprawdy czy niedopełnienia obowiązków oraz – przede wszystkim – prowadzenia budowy, która zagraża środowisku, prokuratura zapowiedziała złożenie sprzeciwu do wojewody wielkopolskiego.

Mimo postępowania, które wskazywało na naruszenie prawa, Łukasz Mikołajczyk zgodę na budowę uznał, o czym 30 listopada poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Po czterech dniach szef MSWiA Mariusz Kamiński zwrócił się do premiera Morawieckiego o odwołanie wojewody.

Wojewoda, nie informując mnie, podjął decyzję merytorycznie błędną i sprzeczną z interesem z publicznym. Straciłem zaufanie do wojewody. Nie może być tak, że pieniądz wygrywa z prawem. Wojewoda zawiódł, złożyłem wniosek o jego odwołanie – słowa szefa MSWiA cytuje RMF24.

Zamek w Stobnicy, Fot. Wikimedia Archsz CC BY-SA 4.0

Niestety nadal nie wiadomo, jaka jest przyszłość zamku w Stobnicy. Prawdopodobnie projekt będzie musiał przejść gruntowną przemianę, by uzyskać pozytywną opinię od Dyrekcji Ochrony Środowiska. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o badaniach prowadzonych na terenie Biskupina, które przyniosły niesamowite efekty.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: RMF24