Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nurkowali w Jeziorze Biskupińskim. Nagle zobaczyli rzecz zakopaną w piasku, niewiarygodne odkrycie
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 15.12.2020 19:58

Nurkowali w Jeziorze Biskupińskim. Nagle zobaczyli rzecz zakopaną w piasku, niewiarygodne odkrycie

odkrycie nagle zobaczyli
Fot. YouTube Mateusz Popek "Bober"

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co znaleźli badacze w Jeziorze Biskupińskim

  • jak przebiegały prace badawcze

  • jakich odkryć dokonano wcześniej w tym regionie

Archeolodzy, którzy rozpoczynają prace w Biskupinie, zazwyczaj liczą na cenne odkrycie – i słusznie. Okazuje się, że chociaż w tym regionie znaleziono już wiele wartościowych przedmiotów, teren ten nadal ma jeszcze wiele do zaoferowania. Niedawno potwierdzili to badacze z Centrum Archeologii Podwodnej UMK, którzy trafili między innymi na ceramikę pradziejową oraz wczesnośredniowieczną. O szczegółach informuje onet.pl.

Kolejne odkrycie w tych okolicach to efekt eksploracji Jeziora Biskupińskiego. Badacze sprawdzali też Pałuki – pagórkowaty obszar, na którego terenie znajdują się jeziora i podmokłe łąki. Eksperci ponownie znaleźli ciekawe relikty, chociaż prace prowadzone są już od dziesiątek lat. Zanim jednak nurkowie zaczęli badać zbiornik wodny, przygotowano specjalny model terenu.

Szczegółowe przygotowanie, a w efekcie kolejne interesujące odkrycie w Jeziorze Biskupińskim

Niesamowite odkrycie to efekt kompleksowego przygotowania, podczas którego zrobiono zdjęcia lotnicze. Dzięki nim badacze stworzyli szczegółowe modele terenu. Naukowcy przeprowadzili również badania hydroakustyczne, co umożliwiło odwzorowanie dna tutejszych jezior. Po tych czynnościach zbiorniki wodne zaczęli badać nurkowie.

Po tygodniach przeszukiwania terenu archeolodzy mogli z dumą pochwalić się kolejnym odkryciem. Nurkowie odnaleźli ceramikę pradziejową oraz wczesnośredniowieczną. To jednak nie wszystkie zdobycze. Eksperci trafili też na podwodne konstrukcje i interesujące zabytki. Do najciekawszych należą między innymi włócznia z epoki brązu czy unikatowa brązowa ozdoba obręczowa – ta została określona „nagolennikiem”.

Po tych doświadczeniach naukowcy zamierzają kontynuować badania na tym terenie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez onet.pl badacze nastawiają się już na kolejne prace, które mogą zaowocować jeszcze większymi odkryciami. Prace nurków możecie obejrzeć w materiale wideo „Biskupin – underwater archaeological project. Podwodne badania archeologiczne jezior biskupińskich”, który opublikował na undefinedplatformie YouTube Mateusz Popek „Bober”.

Badanie Jeziora Biskupińskiego, Fot. YouTube Mateusz Popek "Bober"

Odkrycie za odkryciem w Biskupinie

To kolejne odkrycie w Biskupinie podkreśla, że tutejsze tereny należą do jednych z najbardziej znanych miejsc pod względem odkryć archeologicznych w Polsce. W tym kierunku szczególnie powinni wybrać się miłośnicy historii. Nie bez powodu określa się go „polskimi Pompejami”.

Odwiedzający Biskupin mogą cofnąć się w czasie, podziwiając wspaniałą osadę, która około V wieku p.n.e. została zatopiona przez jezioro. Wystające pale odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer. I tak rozpoczęły się tu prace archeologów. Dzisiaj turyści mają okazję przejścia się po undefinedwiernie zrekonstruowanym obiekcie.

Osada w Biskupinie, Fot. Wikimedia Przemek Pietrak CC BY 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Biskupin\_-\_Gate.jpg#/media/File:Biskupin\_-\_Gate.jpg

Na terenie grodu odbywa się festyn biskupiński, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem podróżników. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że projekt projektu jest wciąż aktualizowany przez naukowców dzięki prowadzonym badaniom w tym regionie. Sama osada została uznana za jedno ze stu najważniejszych odkryć XX wieku.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitym odkryciu w Pompejach, które także są miejscem badanym już od wielu lat. Jednak wszystko wskazuje, że i tam nadal kryje się wiele drogocennych obiektów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet.pl