Morze Martwe na wodzieFot. Wikimedia Pete CC BY-SA 3.0

Jedno z najbardziej niezwykłych jezior świata. Dlaczego ludzie utrzymują się na wodzie w Morzu Martwym?

Tak można pływać – a raczej utrzymywać się na wodzie – odwiedzając Morze Martwe. Zdjęcie powyżej to nie fotomontaż, ale jeden z wczasowiczów leżących na tafli jednego z najbardziej niezwykłych jezior na świecie. To zjawisko jest możliwe ze względu na bardzo duże zasolenie zbiornika wodnego, ale to niejedyne ciekawostki z nim związane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie atrakcje można zobaczyć w okolicy Morza Martwego
  • co warto wiedzieć przed wycieczką nad to jezioro
  • jakie właściwości ma woda w tym akwenie

Chociaż Morze Martwe nie jest zbyt zachęcającą nazwą, to akwen przyciąga mnóstwo turystów. W przeszłości jezioro określano również jako Morze Cuchnące, Morze Diabelskie czy Jezioro Asfaltowe. Wszystkie te nazwy wynikają z wyjątkowej specyfiki zbiornika wodnego, który słynie przede wszystkim z tego, że można się unosić na jego lustrze bez wysiłku.

Jak to się dzieje, że Morze Martwe nie wciąga turystów, a wręcz ich wypycha? To kwestia bardzo dużego zasolenia – średnio 26 procent. Ma to związek z niskim położeniem jeziora, przez co woda z niego nie odpływa. Wiedzieliście, że podczas upalnego dnia paruje z niego aż siedem milionów ton wody? Natomiast zgromadzona sól oraz inne minerały pozostają. Takie zasolenie sprawia, że w jeziorze prawie nie ma życia organicznego i dlatego jest „martwe”.

Morze Martwe przyciąga mnóstwo turystów. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Morze Martwe to jednak dobre miejsce nie tylko dla turystów, którzy lubią robić niecodzienne zdjęcia.Kąpiel w tym jeziorze to jak wizyta w naturalnym sanatorium, ponieważ sól oraz inne minerały mają właściwości zdrowotne. Warto jednak wziąć pod uwagę warunki pogodowe.

Podróżni powinni pamiętać, że Morze Martwe leży na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii, gdzie latem panują ogromne upały. Wybierając się w sezonie letnim, należy liczyć się z temperaturami przekraczającymi nawet 50 stopni Celsjusza. Dlatego osoby mające problemy z ciśnieniem powinny dobrze przemyśleć podróż tam w czasie wakacji.

Wczasowicze pod żadnym pozorem nie powinni zapomnieć zabrać ze sobą dużego zapasu wody pitnej oraz nakrycie głowy. Zaleca się też luźną i przewiewną odzież, którą można zasłonić całe ciało, by nie doznać oparzeń słonecznych. W bagażu powinien znajdować się również krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Niespodzianki mogą spotkać turystów także zimą, bo choć termometry za dnia wskazują zazwyczaj „tylko” 30 stopni, to w nocy temperatura może spaść nawet do 0 stopni Celsjusza. Dlatego warto zabrać ze sobą ubrania na zmianę.

Biorąc pod uwagę tak duże zasolenie, podróżni nie mogą zapomnieć o okularach do nurkowania. Zaleca się również kąpiel jedynie w wyznaczonych miejscach, w których jest dostęp do wody słodkiej. Po dłuższym pływaniu w Morzu Martwym warto zmyć z siebie piekącą sól.

Morze Martwe i okolice

Odwiedzając Morze Martwe, turyści mogą też zobaczyć przepiękne okolice. W przerwie od kąpieli i wylegiwania się na plaży warto zobaczyć Kumran – miejsce, w którym trafiono na najstarsze znane zapisy fragmentów Pisma Świętego.

Kolejnym interesującym punktem jest oaza zieleni Ein Gedi położona na skraju Pustyni Judzkiej. Wielu podróżnych często odwiedza również Masad – zrujnowaną fortecę, która była miejscem bohaterskiej obrony powstańców żydowskich przed rzymskimi legionami. Mieliście kiedyś okazję pływać w Morzu Martwym i zwiedzać jego okolicę?

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitej atrakcji, jaką jest jedna z najbardziej osobliwych rzek na Ziemi. Przybiera bardzo interesujące barwy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Następny artykuł