Turysci.pl
ranking najpiękniejsze miasta

Fot. Wikimedia Elapros CC BY-SA 4.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Ranking najpiękniejszych małych miast w Polsce. Obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Opublikowano ranking najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Na liście znalazły się takie miejsca jak Kazimierz Dolny i Sandomierz, ale niektóre pozycje mogą was zaskoczyć. Jedno jest jednak pewno – to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie n

Opublikowano idealny ranking dla wczasowiczów, którzy są już nieco znudzeni zwiedzaniem najpopularniejszych i największych polskich miast. Jeśli nie chcecie po raz kolejny jechać do Krakowa czy Sopotu i szukacie mniejszych, choć niepozbawionych uroku miejsc, koniecznie powinniście zapoznać się z tym zestawieniem. O szczegółach informuje Magazyn Travelist.

Redakcja prestiżowego w świecie turystyki Magazynu Travelist przygotowała ranking Najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Dziennikarze skupili się przede wszystkim na różnorodnej historii lokalnej, urokliwych wąskich uliczkach, po których turyści niespiesznie spacerują, oraz malowniczej okolicy.

Ranking Najpiękniejszych miasteczek w Polsce wg redakcji Magazynu Travelist

Ten wyjątkowy ranking odkrywa przed turystami takie miejscowości jak Sandomierz. Już sam fakt położenia miasteczka na 7 wzgórzach może przyciągać wczasowiczów szukających przepięknych krajobrazów. To także scenografia dla popularnego wśród Polaków serialu „Ojciec Mateusz”. Podróżni chętnie zwiedzają tutejsze zabytki i uczestniczą w Festiwalu Dookoła Wody, który organizowany jest w lipcu. Szczególnie urokliwa jest płyta sandomierskiego rynku.

Kolejnym punktem w zestawieniu – tym razem zdecydowanie mniej oczywistym – jest Szydłów. Miasteczko określa się mianem „polskiego Carcassonne” i „śliwkowej stolicy”. Dobrze zachowane mury obronne działają jak wehikuł czasu, który przenosi wczasowiczów do odległej przeszłości. Tutejsze zabytki pochodzą z czasów średniowiecza. Warto obejrzeć tutejsze pozostałości zamku oraz bramy miejskie. Natomiast w sierpniu odbywa się tu „Święto Śliwki”. Wówczas na zamkowym placu organizowane są koncerty, pokazy artystyczne oraz konkursy.

W rankingu nie mogło zabraknąć oczywiście Kazimierza Dolnego. Miasteczko cieszy się bardzo dużą popularnością wśród par z uwagi na romantyczną aurę, która unosi się nad tym miejscem. To na kazimierskim rynku organizowane są jedne z najbardziej uroczych ślubnych sesji fotograficznych. To kierunek dobry zarówno dla fanów artystycznej bohemy, jak i turystów, którzy cenią takie atrakcje jak wąwozy, wzgórza i zamki. Warto też choć na chwilę przysiąść na ustawionej w 2012 roku ławeczce zakochanych.

Idąc śladami zakochanych, nie można też zapomnieć o Chełmnie. Miasteczko, którego patronem jest św. Walenty, położone jest zaledwie 40 kilometrów od Torunia. Relikwie męczennika znajdują się w tutejszym kościele. W walentynki odbywa się tutaj Festiwal Piosenki Miłosnej. Pary mogą przespacerować się tu specjalną trasą dla zakochanych i doświadczyć takich atrakcji jak dywany kwiatowe w kształcie serc na Plantach.

Ranking Magazynu Travelist zamyka Reszel. Jeśli nie słyszeliście jeszcze o tym miasteczku, jak najszybciej powinniście zaplanować tam podróż. Miejsce to w czasach przedkrzyżackich było w posiadaniu pruskiego plemienia Bartów. W jego historii zapisali się znakomici artyści i rzemieślnicy. Dzięki tutejszym obiektom architektury obronnej oraz gotyku Reszel został wpisany na prestiżową listę zabytków UNESCO. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Zamek Biskupów. Warto tu zajrzeć, szukając chwili zatrzymania, ponieważ motto miasta brzmi: „funkcjonować wolno, cicho, dokładnie i aktywnie, w trosce o środowisko, zachowanie różnorodności kulturalnej i regionalnych tradycji”.

Zachęcamy was do przecierania mniej oczywistych szlaków, by bardziej docenić różnorodność turystyczną w naszym kraju. Na pewno przekonacie się, że Polska to nie tylko Mielno, Kraków i Sopot. W zestawieniu pojawiły się też takie miasta jak Zwierzyniec, Łagów, Trzebiatów, Tykocin oraz Supraśl. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Morzu Czarnym – jednym z najbardziej niesamowitych akwenów na świecie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Magazyn Travelist

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >