Z tego artykułu dowiesz się:kim była Maria Kowalska-Gąsienica-Bukowajakie były jej największe osiągnięcia w dziedzinie narciarstwakim jest mąż instruktorkiW niedzielę 27 grudnia w mediach społecznościowych pojawiły się smutne wiadomości. Za pośrednictwem facebookowego profilu GMINA Kościelisko poinformowano o śmierci ikony regionu. Maria Kowalska-Gąsienica-Bukowa była polską narciarką i olimpijką. Życie poświęciła uczeniu innych jazdy na nartach oraz poezji.Z wiadomości przekazanych w mediach społecznościowych wynika, że w poświąteczną niedzielę odeszła Maria Kowalska z domu Gąsienica-Bukowa. Uwielbiana w gminie Kościelisko sportsmenka reprezentowała takie kluby jak Kolejarz Zakopane oraz SNPTT Zakopane. Polska narciarka otarła się o podium zarówno podczas Mistrzostw Świata, jak i Igrzysk Olimpijskich.
Morskie Oko jest jednym z najpopularniejszych punktów w polskich Tatrach. Każdego roku odwiedzają je tłumy turystów, którzy po drodze mogą podziwiać zdumiewające widoki. Tym razem uwagę zwróciła również jedna z turystek, która w góry wybrała się okryta kołdrą. Zdjęcie ukazało się na łamach Tygodnika Podhalańskiego.
Z tego artykułu dowiesz się:jak często będzie odbywał się nowy kurs z Warszawyod kiedy rusza nowe połączenie Ryanairadokąd będzie można latać latem 2021 rokuRyanair otwiera nowe połączenie z Polski do Słowacji. Kursy będą odbywały się z lotniska Warszawa-Modlin do słowackich Koszyc. Być może kierunek stanie się kolejnym hitem turystycznym podczas następnego lata – zwłaszcza że irlandzki przewoźnik wprowadził promocyjne ceny biletów. O szczegółach informuje portal Nasze Miasto.Ryanair ogłosił otwarcie nowej trasy do słowackich Koszyc 17 grudnia. Na pierwsze kursy trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Pierwsze loty z lotniska Warszawa-Modlin w ramach zmienionego rozkładu ruszą 30 marca 2021 roku. Połączenie ma wejść na stałe do letniej siatki połączeń.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy Turcja wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące przekraczania granicyjak długo mają obowiązywać nowe procedury podróżowania do Turcjijakie będzie postępowanie w przypadku braku odpowiednich zaświadczeńGranica z Turcją będzie podlegała nowym zasadom. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Mleczne Podróże od poniedziałku 28 grudnia 2020 roku podróżni wybierający się do Turcji będą musieli okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.Turecka granica stopniowo będzie kontrolowana coraz bardziej szczegółowo. Ma to związek z nową potencjalnie bardzo zaraźliwą mutacją koronawirusa. Wiadomość o wprowadzeniu obostrzeń dotyczących przemieszczania się do kraju opublikował turecki minister zdrowia doktor Fahrettin Koca.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie są istotne różnice w spędzaniu świąt Bożego Narodzenia w Indiachczy tolerancja mieszkańców pozwala na świętowanie wyznawców wszelkich religiijakie zwyczaje przeniosła do swojej tradycji hinduska RitaŚwięta w Indiach wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Nic dziwnego – w końcu w drugim najbardziej zaludnionym kraju świata chrześcijaństwo wyznaje zaledwie 2,5 procent społeczeństwa. Dlatego nie dominują tu zwyczaje, które możecie znać ze swoich domów. Na szczęście jednak mieszkańcy są tolerancyjni.Święta Bożego Narodzenia są szczególnie istotne w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach. Ten region uznawany jest za najstarszą enklawę chrześcijan w kraju. Stąd też pochodzi Ria Thomas – Hinduska, która została wychowana zgodnie z chrześcijańskimi tradycjami i wiarą. undefined
Z tego artykułu dowiesz się:jakie nastroje panują Karpaczujakie stanowisko zajął burmistrz Karpaczaile w zeszłym roku miasto zarobiło na turystachKarpacz przeżywa najgorszy okres od lat. Po raz kolejny stanowisko w tej sprawie zajął burmistrz miasta. Tym razem jednak włodarz nie mówił jedynie o braku turystów, ale podkreślił, jak obecna sytuacja odbija się na życiu mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. O szczegółach informuje Gazeta Wrocławska.Od 28 grudnia Karpacz nie będzie mógł przyjmować w hotelach nawet osób podróżujących służbowo. Ten stan utrzyma się przynajmniej do 17 stycznia, ale lokalni przedsiębiorcy przestali w to wierzyć. Przedstawiciele branży turystycznej szykują się na falę bankructw.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie znajduje się ośrodek Kakslauttanenjakie atrakcje znajdują się w tym regionieile kosztuje noc w igloo w resorcie KakslauttanenNocleg w tym igloo może okazać się nietypowym przeżyciem. Nie bójcie się – tutaj nie grożą wam niskie temperatury, a w niektórych obiektach znajduje się nawet sauna. Okazuje się, że wielu turystów wybiera się w tym kierunku regularnie. Warto jednak pamiętać, że noc spędzona w tym resorcie może nas drogo kosztować.Arctic Resort Kakslauttanen, znajdujący się w Finalndii, oferuje nocleg już od dłuższego czasu. W tym regionie znajdziemy obiekty noclegowe w formie igloo, ale ich wygląd nieco odbiega od tradycyjnej formy. Pamiętajcie jednak, by zabrać ze sobą zapas gotówki.
Turyści, którzy najbardziej cenią sobie nocne życie, dobre jedzenie i klimatyczne lokale gastronomiczne, bardzo często wybierają Kraków. W wielu knajpach głosy przyjezdnych gości nie milkną do późnych godzin. Teraz jednak restauratorzy muszą poradzić sobie z martwą ciszą i przetrwać do następnego sezonu, licząc na powrót wczasowiczów. Sprawdziliśmy, jak im to wychodzi.Kraków powoli kończy wyjątkowo osobliwy i zarazem trudny rok, który znacząco wpłynął na ruch turystyczny w jednym z najbardziej popularnych miast w Polsce. Wystarczy spokojnie przespacerować się po Rynku – w tym sezonie rzeczywiście było to możliwe – by zobaczyć mnóstwo pustych miejsc w restauracjach i barach, które jeszcze w zeszłym roku pękały w szwach. Teraz restauratorzy muszą poradzić sobie bez wczasowiczów.Kraków latem, fot. wikimedia.org/Andrzej Otrębski/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Z tego artykułu dowiesz się:jaka jest historia schroniska na Szczelińcujak obecnie radzą sobie pracownicy obiektugdzie znajdziemy popularne schroniskoSchronisko na Szczelińcu to mekka miłośników polskich gór. To najstarszy obiekt noclegowy w Sudetach. By do niego dotrzeć, trzeba przejść aż 665 schodów. Niestety ten rok był bardzo trudny dla pracowników ośrodka – miejsce było wyłączone w sezonie ze względu na obostrzenia oraz kwarantannę. Schronisko na Szczelińcu stało się już symbolem Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to kierunek wybierany przez prawdziwych miłośników przyrody. Warto zaznaczyć, że nie dotrzecie tam samochodem, a transport towarów odbywa się specjalną koleją linową.
Zdjęcie zrobione w Bieszczadach w 1987 roku dzisiaj może zdziwić wielu turystów. Wówczas na najwyższym szczycie tego pasma górskiego nie tylko nie było tłumów wczasowiczów, ale brakowało także charakterystycznego krzyża. W latach 80. znajdował się tam jedynie betonowy trójnóg.Archiwalna fotografia opublikowane przez Andrzeja Stanisława Tabora na grupie Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… na Facebooku pochodzi oczywiście z Tarnicy – najwyższego szczytu zarówno Bieszczad, jak i województwa podkarpackiego. Ten punkt należy do Korony Gór Polskich i dzisiaj jest oblegany przez tłumy turystów – bez względu na porę roku. W latach 80. jednak sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie są nowe zasady wjazdu na Kubęco oznacza to dla turystówjaka jest obecnie sytuacja na wyspieObostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa oraz amerykańskie sankcje przyczyniają się do pogłębienia kryzysu gospodarczego na Kubie. Nowe ograniczenia wjazdu na wyspę przypadają na sam środek sezonu turystycznego, który na Karaibach trwa od listopada do marca.
Z tego artykułu dowiesz się:co zobaczyli świadkowie, którzy zajrzeli do grobowca Kazimierza IV Jagiellończykajaka jest historia mrocznej klątwyco spotkało badaczy, którzy pracowali przy mogile króla PolskiGrobowiec Kazimierza IV Jagiellończyka do dzisiaj wzbudza zarówno wielkie zainteresowanie, jak i niepokój wśród badaczy. W piątek 13 kwietnia 1973 do wnętrza komory zajrzeli Stanisław Kozieł wraz z Janem Myrlakiem z pomocą Władysława Brożka i Jana Mazura. Ich wspomnienia z tego zdarzenia są wstrząsające. O szczegółach informuje serwis Rzeczpospolita.Tajemniczy grobowiec interesował ówczesnego archeologa undefinedwawelskiego Stanisława Kozieła. Badacze przewiercili otwór, używając specjalnego świdra. Dzięki małej żaróweczce, którą umieścili na drucie, mogli zajrzeć do środka. Wówczas dostrzegli jedynie cienie i drewniane tworzywo. Na odkucie jednego z ciosów grobowca musieli zaczekać do 7 maja.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie zwyczaje bożonarodzeniowe kultywują mieszkańcy Martynikiz czym związane są tradycje świąteczne na rajskiej wyspiejak życie na Martynice opisuje misjonarz ksiądz Jan MielewskiBoże Narodzenie to okres, w którym turyści mogą zaobserwować, jak różnorodny jest świat. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się spędzić święta w egzotycznym miejscu. Dobrym przykładem jest Martynika, gdzie choć obchodzi się wigilię, to zwyczaje są zupełnie inne niż w Polsce. O szczegółach informuje onet.pl.Nikogo nie powinno dziwić, że Boże Narodzenie ma wiele form. Nawet w Polsce święto to było obchodzone na różne sposoby, o czym wiedzą kulturoznawcy. Tradycje z Podkarpacia dzisiaj mogą śmieszyć wczasowiczów. Jeszcze inaczej wigilia wygląda na Martynice. Tam jednak zwyczaje bożonarodzeniowe są mocno związane z okresem niewolnictwa.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowano na Podkarpaciujak dzisiaj wygląda okres świąteczny w tym regioniektóre z nakazów mogłyby dzisiaj dziwić PolakówGdybyście w przeszłości odwiedzili Podkarpacie święta, zasiadając do wigilijnego stołu, moglibyście się zdziwić wyjątkowymi zwyczajami bożonarodzeniowymi. Przede wszystkim zaskakująca jest lista nakazów. Goście musieli jeść jedną łyżką i obserwować cień – to jedynie część osobliwej tradycji. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Podkarpacie to region, który przyciąga mnóstwo turystów ze względu na różnorodność – ta objawia się także w kulturze tego terenu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez regionalistów i kulturoznawców w przeszłości podczas świąt Bożego Narodzenia do domu wprowadzano konia. Zaproszenie na wigilię otrzymywał też wilk.
Z tego artykułu dowiesz się:jak Polacy obchodzą restrykcjeco o tym sądzi rządjaki może to nieść konsekwencjeObostrzenia wprowadzane z powodu pandemii koronawirusa stale są pogłębiane, a przedstawiciele branży turystycznej chwytają się wszystkiego, żeby przyjąć chociaż kilku klientów. Wielu bardziej obawia się bowiem straconego sezonu niż konsekwencji, które zapowiedział rząd - twierdzi "Rzeczpospolita".
Z tego artykułu dowiesz się:jak wygląda sytuacja w Szklarskiej Porębieczego spodziewają się władze miastagdzie uwieczniono widok turystów w mieścieSzklarska Poręba to miasto w górach, które jest niezwykle klimatyczne. Oferuje turystom wiele niezwykłych atrakcji. Niestety, w tym roku nie mogą z nich korzystać. Wynika to z obostrzeń, które narzuciła polska władza. Sytuacja na miejscu jest niezwykle trudna.
Zamknięte obiekty noclegowe i ośrodki narciarskie, zakaz przemieszczania się w Sylwestra czy skumulowane ferie, które Polacy powinni spędzić w domach – to tylko część ograniczeń dobijających podupadającą już branżę turystyczną. Teraz przedsiębiorcy mówią o rzekomych planach przedłużenia obostrzeń aż do końca marca, ale nie ujawniają źródła informacji. O szczegółach donosi TOK FM.W związku z tym, że zarówno ferie, jak i okres świąteczno-noworoczny, mają przebiegać zgodnie z reżimem sanitarnym, przedstawiciele branży turystycznej mówią już otwarcie o spisaniu sezonu zimowego na straty. Przykładem jest Szczyrk – jedna z najpopularniejszych miejscowości narciarskich w kraju, w której stoki są otwarte jedynie przez 10 dni.
Pozostały ostatnie dni przed wprowadzeniem kwarantanny narodowej, ratownicy GOPR są więc szczególnie uważni i obserwują, co dzieje się w polskich górach. Zostało tylko 6 dni, aby skorzystać z pełnej swobody, a już wkrótce trzeba się będzie przygotować na utrudnienia. Okazuje się jednak, że nie tylko obostrzenia mogą przeszkadzać piechurom - warunki pogodowe również nie są sprzyjające. GOPR apeluje, aby niektórzy nie wychodzili na szlaki.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie ogłoszenia właścicieli apartamentów pojawiają się w mediachkto może pozwolić sobie na legalny wyjazd w Sylwestrajak na takie ogłoszenia reagują internauciWiele wskazuje na to, że Zakopane w Sylwestra będzie wyjątkowo puste. Rządowe obostrzenia skutecznie ograniczyły ruch turystyczny – zwłaszcza że od 28 grudnia służbowe wizyty w obiektach noclegowych będą niemożliwe. Chociaż decyzje premiera mają zakończyć omijanie przepisów, niektórzy przedsiębiorcy się nie poddają, jak sugeruje artykuł Wirtualnej Polski.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę, przedsiębiorcy w Zakopanem robią wszystko, by nie utonąć w kryzysie i przyciągnąć tych najbardziej zdeterminowanych turystów. Premier Mateusz Morawiecki na łamach WP zaznaczył, że nie będzie już mowy o służbowych wyjazdach całymi rodzinami. W mediach jednak nadal można znaleźć kreatywne ogłoszenia.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców z branży turystycznejczego oczekują góralejakie chodzą pogłoski na temat daty zniesienia obostrzeńGórale buntują się przeciwko zakazom wprowadzanym przez rząd ze względu na pandemię. Zdaniem przedsiębiorców obostrzenia przynoszą więcej szkody niż pożytku ze względu na utratę dochodów przez osoby zatrudnione w turystyce, przy jednoczesnym utrzymywaniu się wysokich przyrostów liczby infekcji mimo zamknięcia obiektów noclegowych.
Kolejna odsłona Turnieju Czterech Skoczni to spotkanie przed telewizorami i sportowe emocje. Jak trafnie mówi sponsor kadry A – Milka: wszyscy jesteśmy „SERCEM Z NASZYMI”. Ale poza narciarskimi emocjami warto przyjrzeć się samemu Innsbruckowi. Nawet jeśli z oczywistych przyczyn nie wybierzecie się tam osobiście tej zimy, to przed i po sportowych emocjach zostaje podróżowanie wirtualne – za pomocą Internetu: filmów, Google Maps, itd.
Z tego artykułu dowiesz się:za co zagraniczni turyści cenią Polskęco zniechęca ich do przyjazdujakie są odczucia turystów po odwiedzeniu naszego krajuPolska nigdy nie należała do czołówki krajów najchętniej odwiedzanych przez turystów. Na szczęście w ostatnich latach mogliśmy zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania, a co za tym idzie, przychodów z turystyki.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie pojawiła się piękna sesja zdjęciowakto jest autorem fotografiijakie reakcje wywołała publikacja zdjęć z GiewontuGiewont to jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Znajdujący się na górze krzyż jest szczególnie symbolicznym miejscem. Niedawno na facebookowym profilu portalu Tatromaniak pojawiły się przepiękne zdjęcia. Fotograf uchwycił symbol Giewontu na tle Księżyca. Wielu internautów było przekonanych, że to efekt fotomontażu. O szczegółach informuje serwis Radio Zet.Giewont jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w polskich Tatrach. Góra co roku przyciąga mnóstwo wczasowiczów, których można tam spotykać przez cały rok. Jedni wolą maszerować górskimi szlakami wiosną i latem, drudzy natomiast bardziej cenią sobie podbijanie tras w okresie zimowym.
Z tego artykułu dowiesz się:jak przebiegają kontrole na granicy polsko-niemieckiejdlaczego podróżni postanawiają rezygnować z podróży na przejściach granicznychjakie problemy często pojawiają się podczas prób przekraczania granicyGranica polsko-niemiecka nadal jest oblegana przez podróżnych, jednak na przejściach pojawia się coraz więcej problemów. W ostatnim czasie niemiecka policja przeprowadza wzmożone kontrole, podczas których nawet jedna na dwanaście osób ostatecznie rezygnuje z wjechania na teren Polski i zawraca. O szczegółach informuje portal Interia.pl.Obecnie granica między niemiecką Maklemburgią-Pomorzem Przednim a polskim województwem zachodniopomorskim jest szczegółowo kontrolowana przez policję naszych sąsiadów. W ubiegły weekend (19-20 grudnia) funkcjonariusze skontrolowali łącznie 1816 pojazdów, które przemieszczały się pomiędzy kurortem Ahlbeck na wyspie Uznam a miejscowością Linken (powiat Vorpommern-Greifswald).
Z tego artykułu dowiesz się:kto będzie mógł liczyć na rządowe wsparciejaką formę pomocy zapowiedział wicepremier Jarosław Gowinjakie regiony zostały już uwzględnione przez ministra rozwojuPolacy z branży turystycznej, którzy czekali na wczasowiczów, przeżywają wielkie rozczarowanie. W sezonie zimowym szczególnie cierpią przedsiębiorcy z górskich regionów. W mediach pojawiają się coraz bardziej dramatyczne oświadczenia hotelarzy, szefów ośrodków narciarskich oraz restauratorów. Wicepremier Jarosław Gowin wreszcie zapowiedział wsparcie dla subregionów dotkniętych restrykcjami.Polacy, których działalność została ograniczona przez rządowe restrykcje, mają otrzymać setki milionów złotych wsparcia, jak donosi money.pl. Zgodnie z przekazanymi informacjami, wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył, że lista branż, które będą mogły skorzystać z tej pomocy, nadal jest korygowana. To może być bardzo ważna wiadomość dla przedsiębiorców z południowych regionów naszego kraju.
Z tego artykułu dowiesz się:ilu organizatorów turystyki złożyło już wnioski o zwrot pieniędzy dla klientówjak przebiega wypłacanie środkówjak funkcjonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i kto może z niego korzystaćW związku z epidemią i licznymi ograniczeniami dotyczącymi między innymi przemieszczania się, jakie były ogłaszane w tym roku, zarówno wielu organizatorów turystyki, jak i ich klientów straciło pieniądze. Do 31 grudnia wciąż można składać wnioski o zwrot z powodu odwołanych wakacji, o czym przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. O szczegółach informuje Polsat News.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez UFG w Polsce nadal są osoby, które mogą ubiegać się o pieniądze w związku z odwołanymi wczasami. Dotyczy to zarówno podróżnych, jak i organizatorów. Środki wypłacane są z Turystycznego Funduszu Zwrotu. Komentarza w tej sprawie udzielił już Marek Niechciał z zarządu UFG.
Z tego artykułu dowiesz się:jak obecną sytuację komentuje Jakub Gąsienicajak turyści zareagowali na nowe obostrzeniajak przedstawiciel branży turystycznej ocenia okres zimowyGubałówka i jej okolice w sezonie zimowym przyciągają mnóstwo turystów. W tym roku jednak najprawdopodobniej będzie inaczej. Wiele wskazuje na to, że przez obostrzenia zarówno okres świąteczno-noworoczny, jak i ferie nie będą dobrym czasem ani dla podróżnych, ani przedsiębiorców. O swojej sytuacji odpowiada właściciel kilkunastu apartamentów w górach Jakub Gąsienica.Jednym z miejsc, w których podróżni mogą zrobić wspaniałe apartamenty, jest Gubałówka. Tam między innymi kwatery do wynajęcia ma Jakub Gąsienica z firmy ZAKOHOME. Przedsiębiorca oferuje zarówno kameralne pokoje, jak i całe domy. Sam twierdzi, że ma apartament z najpiękniejszym widokiem na Gubałówkę. Niestety wszystkie stoją puste.
Przesądy towarzyszą nam na każdym kroku. Jedni obawiają się czarnego kota przekraczającego drogę, inni czekają na 7 lat nieszczęścia, po stłuczeniu lustra. Turyści również mają swoje zwyczaje, które czasami wydają się śmieszne.