obostrzenia na Kubie

Fot. pixabay.com/ useche70

Kolejny cios, zaostrzają przepisy od 1 stycznia. Nikt się nie wywinie, rząd Kuby podjął decyzję o przyjezdnych

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są nowe zasady wjazdu na Kubę

  • co oznacza to dla turystów

  • jaka jest obecnie sytuacja na wyspie

Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa oraz amerykańskie sankcje przyczyniają się do pogłębienia kryzysu gospodarczego na Kubie. Nowe ograniczenia wjazdu na wyspę przypadają na sam środek sezonu turystycznego, który na Karaibach trwa od listopada do marca.

Kuba wprowadza nowe obostrzenia

Do tej pory po przylocie na Kubę należało wykonać test na koronawirusa, który dostępny był na lotnisku. Jego koszt wynosił 30 dolarów, czyli około 110 zł. Od 1 stycznia obowiązywać będą jednak nowe zasady wjazdu do kraju.

Wraz z Nowym Rokiem, podróżni zobowiązani będą wykonać badanie PCR w certyfikowanym laboratorium jeszcze przed wylotem na Kubę. Negatywny wynik badania okazany na lotnisku nie może pochodzić sprzed więcej niż 72 godzin.

Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia, pozostałe zasady pozostaną bez zmian. Oznacza to, że swobodne przemieszczanie się turystów po całym kraju jest obecnie niemożliwe. Można jedynie poruszać się po wyznaczonym obszarze.

Możliwe jest natomiast uprawianie sportów wodnych, nurkowanie, korzystanie z autobusów turystycznych typu hop on-hop off, jazda skuterami, rowerami czy wypożyczenie samochodu. Nie można jednak korzystać ze wszystkich wycieczek i atrakcji. 

Według obecnych zasad, we wszystkich hotelach muszą być dostępne zespoły medyczne obejmujące lekarza, pielęgniarkę i epidemiologa. Ich zadaniem jest monitorować zdrowie gości przebywających tam na wakacjach.

Kuba ponownie otworzyła się na zagranicznych turystów w lipcu. Początkowo można było wypoczywać jedynie na małych wysepkach w północnej części kraju, tak zwanych cayo. Teraz przyjezdni mogą wypoczywać również w kurorcie Varadero.

Kuba, fot. Pixabay/ flunkey0

22 grudnia na wyspę poleciał pierwszy w tym sezonie samolot czarterowy z turystami z Polski - było to ponad 250 klientów Itaki. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało jednak pilny apel do podróżnych z naszego kraju, z którym warto się zapoznać.

Powodem wprowadzenia nowych ograniczeń dla przyjezdnych jest wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem na wyspie. Wiele z nich to przypadki importowane, które pojawiły się po otwarciu lotnisk międzynarodowych. Podobne kroki zdecydował się podjąć również inny kraj chętnie odwiedzany przez turystów.

23 grudnia poinformowano o 116 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem na Kubie. Łącznie od początku pandemii zanotowano 10 500 zachorowań na Covid-19, a 139 osób zmarło.

Kuba, fot. Pixabay/ TimanLindh

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Rzeczpospolita