Turysci.pl
MSZ ostrzega przed podróżami

Fot. turysci.pl

MSZ apeluje do Polaków. Istnieje duże ryzyko. Warto wstrzymać się od podróży

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

MSZ stale zbiera informacje o zasadach przekraczania granic wszystkich państw Europy, a także innych części świata. W związku z ryzykiem pojawienia się utrudnień w podróżowaniu, zaapelowano do Polaków o wstrzymanie się od podróży zagr

Z tego artykułu dowiesz się:

  • przed czym ostrzega MSZ

  • na co powinniśmy zwrócić uwagę

  • gdzie szukać informacji przed podróżą

MSZ w tym roku prowadzi stałą narrację zniechęcającą do podróży zagranicznych. Koronawirus nadal stwarza ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, a mimo to wiele osób decyduje się na wyjazdy i kontakty z szerokim gronem obcych osób. 22 grudnia pojawiło się ogłoszenie ostrzegające nie przed chorobą, a utrudnieniami w powrocie do domu.

Polacy nie powinni teraz wyjeżdżać za granicę

Obecnie jednym z najważniejszych argumentów przeciwko zagranicznym wyjazdom, jest możliwość zawieszenia połączeń pomiędzy Polską a wybranym krajem praktycznie w każdej chwili. Przed tym przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych - czytamy na stronie rządu.

Poszczególne państwa mogą zmienić zasady podróżowania z dnia na dzień. Udając się na wczasy do dalekich krajów musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli utrudniony powrót. Sytuacja z wiosny nie powinna się powtórzyć, lecz bezpośrednie połączenia mogą zostać zawieszone.

Aktualne informacje na temat zasad dla podróżnych, jakie panują w danym państwie, możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zwykle trzeba przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa lub poddać się kwarantannie.

MSZ ogłosiło zakaz lotów do 11 państw

Lista państw, które nadal nie mogą realizować połączeń do Polski została zaktualizowana. Zakaz zawarty w rozporządzeniu z 7 grudnia został przedłużony do 6 stycznia, a od 22 grudnia obejmuje 11 państw.

Do tej pory nie mieliśmy możliwości skorzystania z bezpośredniego połączenia lotniczego między Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Gruzją, Jordanią, Armenią, Kosowem, Macedonią, Serbią i większością lotnisk w USA a Polską.

Ze względu na pojawienie się nowej mutacji koronawirusa w Anglii, zapadła decyzja do dopisaniu do tej listy Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nowa odmiana rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego część krajów zdecydowała się na zawieszenie lotów.

Powroty będą jeszcze trudniejsze

Już od 28 grudnia pojawią się kolejne utrudnienia w podróżowaniu. Każda osoba wracająca z obszaru, który nie jest częścią Unii Europejskiej, będzie musiała poddać się 10-dniowej kwarantannie. Dodatkowo wstrzymane zostaną połączenia kolejowe.

Popularne w ostatnim czasie wczasy na Zanzibarze nie będą już tak atrakcyjne, ponieważ turyści będą musieli się liczyć z uziemieniem we własnym domu zaraz po powrocie. Na razie najrozsądniej będzie pozostać w domu, a z wyjazdami poczekać do wiosny. W tym czasie przekraczanie granic powinno powoli stawać się łatwiejsze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. gov.pl

Źródło: gov.pl

Tagi:

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >