MSZ ostrzega przed podróżamiFot. turysci.pl

MSZ apeluje do Polaków. Istnieje duże ryzyko. Warto wstrzymać się od podróży

MSZ stale zbiera informacje o zasadach przekraczania granic wszystkich państw Europy, a także innych części świata. W związku z ryzykiem pojawienia się utrudnień w podróżowaniu, zaapelowano do Polaków o wstrzymanie się od podróży zagranicznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • przed czym ostrzega MSZ
  • na co powinniśmy zwrócić uwagę
  • gdzie szukać informacji przed podróżą

MSZ w tym roku prowadzi stałą narrację zniechęcającą do podróży zagranicznych. Koronawirus nadal stwarza ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, a mimo to wiele osób decyduje się na wyjazdy i kontakty z szerokim gronem obcych osób. 22 grudnia pojawiło się ogłoszenie ostrzegające nie przed chorobą, a utrudnieniami w powrocie do domu.

Polacy nie powinni teraz wyjeżdżać za granicę

Obecnie jednym z najważniejszych argumentów przeciwko zagranicznym wyjazdom, jest możliwość zawieszenia połączeń pomiędzy Polską a wybranym krajem praktycznie w każdej chwili. Przed tym przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych - czytamy na stronie rządu.

Poszczególne państwa mogą zmienić zasady podróżowania z dnia na dzień. Udając się na wczasy do dalekich krajów musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli utrudniony powrót. Sytuacja z wiosny nie powinna się powtórzyć, lecz bezpośrednie połączenia mogą zostać zawieszone.

Aktualne informacje na temat zasad dla podróżnych, jakie panują w danym państwie, możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zwykle trzeba przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa lub poddać się kwarantannie.

MSZ ogłosiło zakaz lotów do 11 państw

Lista państw, które nadal nie mogą realizować połączeń do Polski została zaktualizowana. Zakaz zawarty w rozporządzeniu z 7 grudnia został przedłużony do 6 stycznia, a od 22 grudnia obejmuje 11 państw.

Do tej pory nie mieliśmy możliwości skorzystania z bezpośredniego połączenia lotniczego między Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Gruzją, Jordanią, Armenią, Kosowem, Macedonią, Serbią i większością lotnisk w USA a Polską.

Ze względu na pojawienie się nowej mutacji koronawirusa w Anglii, zapadła decyzja do dopisaniu do tej listy Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nowa odmiana rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego część krajów zdecydowała się na zawieszenie lotów.

Powroty będą jeszcze trudniejsze

Już od 28 grudnia pojawią się kolejne utrudnienia w podróżowaniu. Każda osoba wracająca z obszaru, który nie jest częścią Unii Europejskiej, będzie musiała poddać się 10-dniowej kwarantannie. Dodatkowo wstrzymane zostaną połączenia kolejowe.

Popularne w ostatnim czasie wczasy na Zanzibarze nie będą już tak atrakcyjne, ponieważ turyści będą musieli się liczyć z uziemieniem we własnym domu zaraz po powrocie. Na razie najrozsądniej będzie pozostać w domu, a z wyjazdami poczekać do wiosny. W tym czasie przekraczanie granic powinno powoli stawać się łatwiejsze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Polacy

Fot. gov.pl

Źródło: gov.pl

Następny artykuł