obostrzenia wstrzymują pociągiFot. pixabay.com/Robfoto

Większość nie wiedziała, wstrzymują też pociągi, pasażerowie zostają na lodzie. Transport kolejowy międzynarodowy nie pojedzie

Od 28 grudnia w życie wchodzą nowe obostrzenia rządowe. Nie wszyscy podróżni jednak wiedzą, że oprócz zamykania hoteli i ośrodków narciarskich, rząd postanowił wstrzymać również pociągi. Zgodnie z rozporządzeniem, do 17 stycznia 2021 zawieszony będzie transport międzynarodowy. Zapis opublikowano w poniedziałek 21 grudnia w Dzienniku Ustaw.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak będzie wyglądało podróżowanie po świętach
  • jakie trzeba spełnić kryteria, by uniknąć obowiązkowej kwarantanny
  • jakie przejazdy kolejowe zostaną wstrzymane

W poniedziałek 21 grudnia zapowiadane obostrzenia rządowe zostały oficjalnie potwierdzone zapisem w Dzienniku Ustaw. Wiele ograniczeń dotyczy przemieszczania się – obowiązku 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy czy też wstrzymania pociągów. Część osób będzie mogła jednak zwolnić się z izolacji. O szczegółach informuje serwis Radio Zet.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały do 17 stycznia 2021 roku. Jednym z najbardziej restrykcyjnych jest obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przekraczają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej – między innymi wschodnią ścianę Polski. Do końca ferii również zagraniczne podróże pociągami pasażerskimi będą niemożliwe.

Opublikowano nowe obostrzenia. Wstrzymano pociągi

Podróżnych prawdopodobnie najbardziej zainteresowały obostrzenia dotyczące obowiązkowej kwarantanny, zakazu przemieszczania się w Sylwestra (od 19:00 do 6:00 rano z 31 grudnia na 1 stycznia 2021 roku) i zawieszenie działalności obiektów noclegowych.

W związku z tym wielu turystów mogło nie zwrócić uwagi, że obostrzenia, które wchodzą w życie od 28 grudnia, dotyczą również zawieszenia przejazdów pociągami. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Radio Zet, pasażerski transport kolejowy z przekroczeniem granicy kraju zostanie zawieszony do 17 stycznia.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie już za kilka dni. Co z kwarantanną? Jest lista wyjątków

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Radio Zet, choć nowe obostrzenia mówią o obowiązkowej kwarantannie dla osób przekraczających granicę, to uwzględniono też pewne wyjątki. Z przymusowej izolacji zwolnieni będą podróżni zaszczepieni na COVID-19, którzy okażą odpowiedni dokument potwierdzający.

Kwarantanny będą mogli uniknąć także turyści, którzy będą wjeżdżali na teren Unii Europejskiej w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dotyczy to między innymi marynarzy, rybaków, członków załogi samolotów, osób pracujących przy inwestycjach związanych z przesyłem paliw ciekłych, kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy oraz członków obsad pociągów transportu towarowego.

Na kwarantannę nie zostaną skierowani też członkowie misji dyplomatycznych, żołnierze, uczniowie uczący się na terytorium RP, studenci, osoby biorące udział w międzynarodowych zawodach sportowych oraz medycy.

Pozostali podróżni, którzy nie spełniają wymaganych kryteriów, przekraczając granicę Unii Europejskiej z zagranicy, będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie. Izolacja dotyczy osób korzystających z transportu zbiorowego. Pasażerowie będą zobligowani do zgłoszenia się do Straży Granicznej i pozostawienia informacji o numerze telefonu oraz miejscu izolacji.

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało też wiadomość o przedłużeniu zakazu lotów. Na liściekierunków objętych wstrzymaniem ruchu lotniczego znalazła się między innymi Wielka Brytania.

Zarówno Polska, jak i inne kraje europejskiej starają się drastycznie ograniczyć przemieszczanie się obywateli na czas świąteczno-noworoczny. Polski rząd apeluje, aby do końca ferii zimowych pozostać w domach i nie planować podróży – zresztą opcji wycieczek jest już niestety coraz mniej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Następny artykuł