zakaz lotów został przedłużonyFot. pixabay/biblioteka publiczna

Od dziś obowiązuje nowy zakaz. Potrwa aż do końca grudnia. Rząd zdecydował ws. lotów międzynarodowych

Zakaz wykonywania lotów międzynarodowych wygasł wraz z końcem wtorku, więc rząd postanowił wydać decyzję w sprawie dalszego postępowania. Tym razem okres obowiązywania rozporządzenia będzie dłuższy niż do tej pory i zakończy się wraz z 31 grudnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki zakaz został przedłużony i do kiedy
  • do których krajów możemy polecieć
  • które kraje są objęte zakazem

Zakaz lądowania samolotów z krajów spełniających warunki określone w rozporządzeniu nikogo już nie dziwi. Od kilku miesięcy decyzja o zawieszeniu połączeń jest podejmowana w ten sam sposób. Wszystko zależy od liczby zakażeń w poszczególnych państwach.

Zakaz lotów został przedłużony

Wraz z końcem wtorku wygasła moc rozporządzenia, które zakazywało przyjmowania na polskich lotniskach samolotów z wybranej grupy państw. Rząd ponownie podjął decyzję o przedłużeniu zakazu w ostatniej chwili. W poniedziałek 7 grudnia Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440, pozostaną zawieszone do końca 2020 r.

Decyzja oparta jest to o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Poprzednie rozporządzenie obowiązywało od 20 listopada i chociaż podpisano nowe, w rzeczywistości nic się nie zmieniło. Nadal nie mogą u nas lądować samoloty z tych samych państw.

Po Europie latamy bez zmian

Zakaz nie obejmuje państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz stanów Illinois i Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych Ameryki (mieszka tam dużo Polaków).

Po wyłączeniu większości europejskich państw, w których sytuacja podobnie jak w Polsce nie jest kolorowa, zostaje mała grupa z zakazem lotów. W tej kwestii nic się nie zmieniło od wielu tygodni.

Do polskich portów lotniczych nie zawitają samoloty z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Jordanii, Armenii, Kosowa, Macedonii, Serbii i Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem Illinois i Nowego Jorku.

Wiele zależy od liczby nowych infekcji w Polsce

Limit skumulowanej liczby zachorowań był stopniowo podwyższany wraz z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej w Polsce. Jeśli uda nam się znacząco zmniejszyć liczbę nowych infekcji, władze mogą podjąć decyzję o zaostrzeniu kryterium.

Nie będzie to korzystna sytuacja dla turystów, którzy będą chcieli wyjechać za granicę, ponieważ może się okazać, że z dnia na dzień utracili możliwość powrotu do kraju. Przepisy w Polsce szybko się zmieniają, często bez ostrzeżenia. Pocieszająca jest decyzja WizzAira dotycząca połączeń lotniczych.

Mniejsza liczba zachorowań będzie jednak bardzo korzystna dla turystów, którzy planują wyjazd na terenie Unii Europejskiej. Obecnie wiele krajów wymaga od Polaków dodatkowych testów czy poddania się samoizolacji, ponieważ stanowimy zagrożenie epidemiczne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Tanie loty

Następny artykuł