wiadomości nie żyjeFot. pixabay.com/ScorpionD (zdjęcie ilustracyjne)

Ogromna strata dla Polski. Nie żyje Maria Kowalska, rano wiadomość obiegła kraj, instruktorka narciarstwa, poetka, ikona Kościeliska

Potwierdzono smutne wiadomości. Nie żyje prawdziwa ikona Kościeliska – Maria Kowalska z domu Gąsienica-Bukowa. Wszechstronnie utalentowana Polka była zawodową narciarką, poetką i instruktorką, która zajęła wysokie miejsce w Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Kobieta zmarła w wieku 84 lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim była Maria Kowalska-Gąsienica-Bukowa
  • jakie były jej największe osiągnięcia w dziedzinie narciarstwa
  • kim jest mąż instruktorki

W niedzielę 27 grudnia w mediach społecznościowych pojawiły się smutne wiadomości. Za pośrednictwem facebookowego profilu GMINA Kościelisko poinformowano o śmierci ikony regionu. Maria Kowalska-Gąsienica-Bukowa była polską narciarką i olimpijką. Życie poświęciła uczeniu innych jazdy na nartach oraz poezji.

Z wiadomości przekazanych w mediach społecznościowych wynika, że w poświąteczną niedzielę odeszła Maria Kowalska z domu Gąsienica-Bukowa. Uwielbiana w gminie Kościelisko sportsmenka reprezentowała takie kluby jak Kolejarz Zakopane oraz SNPTT Zakopane. Polska narciarka otarła się o podium zarówno podczas Mistrzostw Świata, jak i Igrzysk Olimpijskich.

Smutne wiadomości z gminy Kościelisko. Nie żyje wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie

Tuż po świętach potwierdzono wiadomości o śmierci Marii Kowalskiej z domu Gąsienicy-Bukowej. Narciarka aż pięć razy była mistrzynią Polski w narciarstwie. Była zawodniczką dwóch klubów – Kolejarz Zakopane (1952-1958) oraz SNPTT Zakopane (1959-1960).

Za największe osiągnięcia sportowe Marii Kowalskiej uznaje się zajęcie 4. miejsca podczas Mistrzostw Świata w Lahti w 1958 roku oraz 5. miejsca w sztafecie 3x5 kilometrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Cortina d’Ampezzo.

Maria Kowalska zrobiła też wiele dla gminy Kościelisko, promując narciarstwo tak obecnie popularne wśród Polaków. Sportsmenka przez wiele lat działała jako instruktor i zarówno turyści, jak i mieszkańcy regionu zawsze mogli zwrócić się do niej z prośbą o pomoc.

Poświąteczna niedziela przyniosła kolejną smutną wiadomość dla naszej gminy. Dziś zmarła MariaKowalska z domu Gąsienica Bukowa (ur. 2 stycznia 1936 w Kościelisku) – polska narciarka,instruktor narciarstwa. Zawodniczka klubów Kolejarz Zakopane 1952-1958 i SNPTT Zakopane 1959-1960. Uczestniczka IO w Cortina d’Ampezzo w 1956, gdzie zdobyła 5. miejsce w sztafecie 3 x 5 km.Do jej największych sukcesów należało 4. miejsce MŚ w Lahti (1958) oraz 5. miejsce IO w Cortina d’Ampezzo, wywalczone w sztafetach 3 x 5 km. 5-krotna mistrzyni Polski. Żona olimpijczyka Aleksandra Kowalskiego. Zawsze czynnie uczestniczyła w życiu gminy służąc chętnie radą i pomocą , Jej wiersze zapadną na zawsze w naszej pamięci. Pokój Jej Duszy – czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku przez profil GMINA Kościelisko.

Ikona gminy Kościelisko nawet po zakończeniu zawodowej kariery z pasją przyglądała się wyczynom polskich narciarek, szczególnie wspierając kobiety. Po tym, jak Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zajęły 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w Falun, Maria Kowalska pogratulowała narciarkom.

To był piękny i moim zdaniem bezbłędny technicznie oraz taktycznie bieg, stąd w pełni zasłużony medal. Sylwia pobiegła z drygiem, była pewna swoich dzisiejszych możliwości, natomiast Justyna miała jeden moment zawahania i to troszkę wybiło ją z rytmu. W sumie jednak obie pokazały klasę – słowa Marii Kowalskiej cytuje portal Przegląd Sportowy.

Maria Kowalska zawsze potrafiła przekazać uczniom wartościowe wiadomości, a jej poezja jest powodem do dumy całego regionu

Maria Kowalska nie tylko przekazywała techniczne wiadomości jako instruktorka. Olimpijka znana była również ze swojego zamiłowania do poezji. Podczas zawodów o Puchar Kościeliska w 2014 roku sportsmenka przygotowała specjalny wiersz.

Hej rety przerety coś siy porobiło
Ze siy telo ludzi tu dziś pojawiyło
Bedom gonić dzieci i baby i chłopy
Może se wygoniom jaki medal złoty
Bo ludzie z Kościelisk za honor swój majom
Ze dziś na Chotorzu na trasie biegajom
Polonkowa goni na niebiańskiej Hali
I łockami suko narciorzy z Kościelisk
Starzy zawodnicy tu siy dziś spotkali
Choć siy łoni przeciez po świecie tułali
I tak wspominajom jak to downo było
Kiedy na drewnianych nartach siy goniyło
Choć siwe są głowy i nart juz ni majom
Ale se ło sporcie nie zapominajom
Przyśli my tu dzisiok z tyj wielkiej radości
Bo my byli w biegach w tyj Gminie nojlepsi
To zasługa przeciyz tyj nasyj „Halinki”
Bo se do sponsorów robi miłe minki
Trase trzeba robić łopatami przeciez
A Kierzanka leci rurami po świecie
Białka się z nos śmieje z tego siy ciesy
Ze u nich trenują te z Kościelisk dzieci
Może bedziy dobrze może będzie lepiej
Bo Se podwysyli w nasyj Gminie „diety”
Radni zagłosują teroz na armatki
By se nie jeździli na trasy do Białki
Coby siy w tyj Gminie coraz lepiej dzioło
Coby z roku na rok tras nom przybywało
I my Wom zycymy wyników medali
By my w Kościelisku Mistrza Świata mieli – czytamy na profilu facebookowym Kościelisko dla biegaczy.

Maria Kowalska urodzona 2 stycznia 1936 roku odeszła w wieku 84 lat. Mężem sportsmenki był polski olimpijczyki skoczek narciarski, Aleksander Kowalski. Maria była jedną z najbardziej znanych osób pochodzących z regionu Kościeliska. Przez lata działalności stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Podhala.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o śmierci legendy Warszawy, która zmarła podczas tegorocznego lata. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Poświąteczna niedziela przyniosła kolejną smutną wiadomość dla naszej gminy. Dziś zmarła Maria Kowalska z domu...

Opublikowany przez GMINA Kościelisko Niedziela, 27 grudnia 2020

Źródło: Facebook GMINA Kościelisko

Następny artykuł