Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Co zniechęca turystów do przyjazdu do Polski? Włos jeży się na głowie
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 21.12.2020 16:17

Co zniechęca turystów do przyjazdu do Polski? Włos jeży się na głowie

Polska turystyka ma wady i zalety
Fot. unsplash.com/@valik_chern

Z tego artykułu dowiesz się:

  • za co zagraniczni turyści cenią Polskę

  • co zniechęca ich do przyjazdu

  • jakie są odczucia turystów po odwiedzeniu naszego kraju

Polska nigdy nie należała do czołówki krajów najchętniej odwiedzanych przez turystów. Na szczęście w ostatnich latach mogliśmy zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania, a co za tym idzie, przychodów z turystyki. 

Zabytki, ceny i pierogi - oto nasze atuty

Zanim przejdziemy do przykrych kwestii związanych z odczuciami zagranicznych turystów, warto przyjrzeć się powodom, dla których wybierają Polskę. Informacje na ten temat zostały zebrane przez PBS na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Najważniejszym powodem do odwiedzenia Polski okazały się zabytki. Aż 64 proc respondentów wskazało taką odpowiedź. Drugą bardzo istotną kwestią są niskie ceny, które wskazało 61 proc. pytanych.

Niewiele mniej, bo 57 proc. badanych wskazało, że jednym z najlepszych powodów do odwiedzenia naszego kraju jest jedzenie. Pierogi i kiełbasa są już niemal legendarne, zwłaszcza wśród gości z USA.

Polska ma niekorzystne położenie

Okazuje się, że nawet połączenie pięknych zabytków, niskich cen i pysznej kuchni nie jest w stanie skusić niektórych turystów do przyjazdu. Polska ma wiele zalet, jednak niektóre bariery skutecznie blokują zagranicznych gości.

Największym problemem okazuje się język, który nie jest popularny poza granicami naszego kraju. Turyści obawiają się, że na miejscu nie będą mogli się porozumieć, przez co wyjazd będzie nieudany. Taką odpowiedź zaznaczyło 33 proc ankietowanych.

Kapryśna pogoda, przez którą wielu z nas wyjeżdża za granicę, również nie wpływa korzystnie na decyzję o przyjeździe do Polski (22 proc. wskazań). Niestety aż 24 proc. respondentów uważa, że Polska ma niekorzystne położenie. Może to oznaczać, że obawiają się podróży "na wschód", ponieważ z połączeniami lotniczymi nie powinno być problemów.

Pocieszające jest to, że 27 procent pytanych osób uważa, że nie ma takiego czynnika, który zniechęcałby do spędzenia wakacji w Polsce. Jeśli poprawimy swój wizerunek pod względem zdolności do komunikacji po angielsku, mamy szansę przyciągnąć jeszcze więcej osób.

Oceny mamy dobre

Zagraniczni goście najchętniej wybierają województwo mazowieckie, a tak naprawdę, to Warszawę. Dużą popularnością cieszy się także woj. wielkopolskie i pomorskie. W pięciogwiazdkowej skali zadowolenia z pobytu nasz kraj otrzymał ocenę 4,3, a 8 na 10 osób zadeklarowało chęć ponownego przyjazdu.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone między czerwcem a sierpniem 2015 roku. Wśród 1 tys. osób połowę stanowili Polacy, 10 proc. Niemcy, 10 proc. przedstawiciele tzw. starych krajów UE (Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy) oraz Norwegii i Szwajcarii, 10 proc. przedstawiciele nowych krajów UE (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry), 10 proc. obywatele wschodnich krajów europejskich (Rosja, Ukraina, Białoruś) i 10 proc. mieszkańcy innych krajów świata (m.in. USA, Japonia czy Australia).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wirtualna Polska