Polacy pilna akcjaFot. pixabay.com/autokaremcom/zdjęcie poglądowe

Wicepremier ogłosił, rozpoczynają pilną akcję. Ważna wiadomość dla Polaków pracujących w turystyce w górskich regionach

Polacy, którzy prowadzą przedsiębiorstwa turystyczne w górskich regionach, przechodzą obecnie poważny kryzys. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział pilną akcję pomocową dla przedstawicieli branży, dla których sezon zimowy w tym roku niemal nie istnieje. Wsparcie ma wynieść setki milionów złotych i zminimalizować straty spowodowane surowymi restrykcjami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto będzie mógł liczyć na rządowe wsparcie
  • jaką formę pomocy zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin
  • jakie regiony zostały już uwzględnione przez ministra rozwoju

Polacy z branży turystycznej, którzy czekali na wczasowiczów, przeżywają wielkie rozczarowanie. W sezonie zimowym szczególnie cierpią przedsiębiorcy z górskich regionów. W mediach pojawiają się coraz bardziej dramatyczne oświadczenia hotelarzy, szefów ośrodków narciarskich oraz restauratorów. Wicepremier Jarosław Gowin wreszcie zapowiedział wsparcie dla subregionów dotkniętych restrykcjami.

Polacy, których działalność została ograniczona przez rządowe restrykcje, mają otrzymać setki milionów złotych wsparcia, jak donosi money.pl. Zgodnie z przekazanymi informacjami, wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył, że lista branż, które będą mogły skorzystać z tej pomocy, nadal jest korygowana. To może być bardzo ważna wiadomość dla przedsiębiorców z południowych regionów naszego kraju.

Jarosław Gowin potwierdza „plan wsparcia dla gmin górskich”. Polacy mają powód do radości?

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej wicepremier Jarosław Gowin potwierdził, że Polacy prowadzący działalność turystyczną w regionach górskich będą mogli liczyć na pomoc. Ruszyły pilne prace nad formami wsparcia.

W związku z ostatnią decyzją o zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych – powiedział wicepremier i minister rozwoju dla Dziennika Gazety Prawnej.

Minister rozwoju zaznaczył także, że rząd pracuje już nad nową formą wsparcia zarówno dla branży turystycznej, jak i gastronomicznej. Politycy mają skorzystać z prawa do zmieniania listy branż, które będą mogły ubiegać się o rządową pomoc.

Jeśli chodzi o branżę turystyczną i gastronomiczną, przygotowujemy nowe rozwiązania. W ostatniej ustawie covidowej wyposażyliśmy rząd w prawo rozszerzania bądź zawężania listy branż objętych pomocą w drodze rozporządzeń. Dlatego możemy na bieżąco reagować i uwzględniać możliwie dużo niuansów – mówi Jarosław Gowin.

Polacy mogą liczyć na szerokie wsparcie. „Pomoc nie tylko dla przedsiębiorców”

Ze słów Jarosława Gowina wynika, że na szerokie wsparcie będą mogli liczyć Polacy z gmin górskich oraz subregionów turystycznych. Wicepremier wymienił nawet konkretne tereny – między innymi obszar Podhala, Sądecczyzny czy Beskidu Żywieckiego.

Pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych. Mam na myśli Podhale, Sądecczyznę, Beskid Żywiecki i Sudety – zapewnia wicepremier.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez money.pl, rząd zapowiada także pomoc po okresie pandemii. Ma ona polegać między innymi na wprowadzeniu programów inwestycyjnych skierowanych do sektorów z polskim kapitałem, które mają największe perspektywy. Zjednoczona Prawica ma ustalić dalszy plan działania po nowym roku.

W Krajowym planie odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów szerokich inwestycji publicznych w turystykę, miejscowości uzdrowiskowe itp. W świetle ostatnich obostrzeń nie możemy jednak czekać, aż pojawią się fundusze unijne. Przygotowujemy pilną pomoc ze środków krajowych. Trafi ona do samorządów – tłumaczy.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że pokrywanie inwestycji gminnych lub powiatowych ze środków pochodzących z budżetu państwa sprawi, że samorządy będą mogły wspierać lokalnych przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z obostrzeniami wprowadzonymi na okres zimowy.

Dlatego jestem entuzjastą zasad pomocniczości i samorządności. Im więcej władzy w samorządach, tym sprawniej funkcjonuje państwo – dodaje Jarosław Gowin.

Ta wiadomość może szczególnie ucieszyć hotelarzy, szefów ośrodków narciarskich i restauratorów z regionów górskich, w których w normalnych warunkach obecnie rozkwitałoby życie turystyczne. Niestety rzeczywistość jest dramatyczna – w Zakopanem i okolicach piękne apartamenty stoją puste, a podróżni odwołują rezerwacje.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Polakom zostało już jedynie 10 dni na składanie wniosków o zwrot pieniędzy straconych z powodu wakacji odwołanych w związku z pandemią.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Źródło: money.pl

Następny artykuł