Chociaż Stambuł przyciąga turystów przez cały rok, najlepszymi porami na zwiedzanie tego wiekowego miasta są wiosna i jesień. Nie dość, że wówczas unikniemy tłumów, to jeszcze nie narazimy się na uciążliwe upały. Metropolia ta jednak należy do miast, które nie zasypiają przez cały dzień, a ulice wypełniają się gwarem zarówno mieszkańców, jak i wczasowiczów od rana do bardzo późnych godzin.Na początku warto jednak przypomnieć, że każdy polski podróżnik, który będzie chciał odwiedzić, musi posiadać wizę turystyczną. Dokument umożliwia 30-dniowy pobyt w Turcji. Po otrzymaniu wizy można rozpocząć zwiedzanie tego niesamowicie różnorodnego miasta.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak sytuację opisali świadkowieJakie postępowania wszczęła policjaW jaki sposób tłumaczy się ośrodekPolicja dostała zgłoszenie o otwarciu stoku narciarskiego na Kaszubach. Przypominamy, że jest to niedozwolone z powodu kwarantanny narodowej. Wirtualnej Polsce udało się porozmawiać ze świadkami, którzy opisali sytuację na miejscu.
Z tego artykułu dowiesz się: Co powiedzieli przedstawiciele Północnej Izby GospodarczejJakie turystyka ma znaczenie dla gospodarki PomorzaDlaczego warto jechać nad morze zimąPolskie morze zimą było popularne wśród osób, które w nadmorskich miastach i miasteczkach dostrzegają coś więcej niż tylko plaże. Niestety, w tym roku jest to niemożliwe. Przedsiębiorcy znad Bałtyku oczekują pomocy, a mówi się jedynie o miejscach turystycznych w górach.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak szczepionka wpłynie na podróżeGdzie można liczyć na ulgiO pomyśle paszportu koronawirusowegoPodróże do wielu państw są obecnie możliwe jedynie po okazaniu negatywnego wyniku testu lub obarczone koniecznością poddania się kwarantannie. Gdy pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi została zatwierdzona, władze zaczęły rozważać wprowadzenie usprawnień dla zaszczepionych turystów.
Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdza, że w 2020 roku podróże były drastycznie ograniczone. Zgodnie z przekazanymi danymi w okresie styczeń-czerwiec 2020, przewoźnicy czarterowi odnotowali jedynie około 640 tysięcy pasażerów – blisko cztery razy mniej niż w 2019 roku. O szczegółach informuje Dziennik Gazeta Prawna.Chociaż latem w wyniku znoszenia obostrzeń podróże powróciły, to wzrost ruchu turystycznego nie trwał długo. W okresie jesienno-zimowym pojawiły się kolejne ograniczenia. Kraje europejskie zaczęły zamykać się na wczasowiczów, wprowadzając szczegółowe kontrole na granicach i zawieszając działalność ośrodków turystycznych. Między innymi Niemcy oraz Czechy ogłosiły zakaz zakwaterowania podróżnych w hotelach i pensjonatach.
Z tego artykułu dowiesz się: O nowopowstałej organizacji, która walczy o otwarcie pływalniW jaki sposób przedsiębiorcy próbują uzyskać zgodę na działalnośćJakie są dowody na to, że aquaparki są bezpiecznePolsat: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ponownie wystąpił do właściwych organów państwa o zajęcie stanowiska w sprawie częściowego przywrócenia działalności aquaparków, pływalni, term i saunariów.
Pieniny od dawna wielu podróżnym kojarzą się z wiekowym drzewem. Skarłowaciała sosna reliktowa, która znajduje się na szczycie Sokolicy, została uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku. Niestety informacje przekazane przez władze Pienińskiego Parku Narodowego wskazują na to, że zniszczenia są poważne. Najprawdopodobniej to efekt silnych podmuchów wiatru.Mnóstwo pocztówek przedstawiających Pieniny pochodzi właśnie z Sokolicy, na szczycie której znajduje się sosna licząca około 500 lat. Do pierwszego zauważalnego uszkodzenia drzewa doszło we wrześniu 2018 roku. Wówczas do zniszczenia doprowadził silny podmuch, który wywołał wirnik śmigłowca TOPR.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy obchodzi się święto Trzech Króli jak wyglądają obchody święta Trzech Króli jak obchodzi się święto Trzech Króli w innych krajach Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. To uczczenie przybycia do Betlejem trzech władców, którzy przynieśli nowonarodzonemu Jezusowi prezenty. Byli to Kacper, Melchior i Baltazar. W wielu państwach można zaobserwować ciekawe tradycje powiązane z tym dniem.
Z tego artykułu dowiesz się: kiedy obchodzi się wigilie prawosławną jak wigilie spędza rodzina Miry jak spędza się wigilie i Boże Narodzenie w innych regionach świata Boże Narodzenie w Rosji i na Ukrainie obchodzi się 13 dni po świętach w Polsce. Dzisiaj tj. 6 stycznia rozpoczęła się już wigilia prawosławne. Różnica spowodowana jest innym kalendarzem – społeczność prawosławna używa z kalendarza juliańskiego, w naszym kraju natomiast obowiązuje kalendarz gregoriański. To jednak dopiero jedna z różnic.Jeszcze zanim na dobre rozpocznie się Boże Narodzenie, w undefinedwigilię Rosji i na Ukrainie mieszkańcy biorą udział w nabożeństwach całonocnego czuwania, które odbywają się w cerkwiach. W nocy natomiast wierni modlą się i świętują przyjście na świat Jezusa. Co ciekawe, w tym okresie panuje atmosfera zadumy i skupienia – nie usłyszymy wówczas kolęd i nie zobaczymy przystrajania żłobka czy szopki.
Z tego artykułu dowiesz się: co zobaczyli turyści na plaży czym jest "żeglarz portugalski" dlaczego turyści musieli uciekać Niedawno plaża w Hiszpanii mogła zaskoczyć spacerowiczów. Chociaż obecnie na Półwyspie Iberyjskim nie ma zbyt wielu turystów, to na przechadzki nadal wybierają się mieszkańcy popularnego regionu. Okazało się, że w północno-zachodniej części kraju nad wodą pojawił się „żeglarz portugalski”. To bardzo niebezpieczna meduza, na którą wszyscy powinni uważać. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Zgodnie z wiadomościami podanymi przez Wirtualną Polskę plaża A Coruña była miejscem, na którym pojawiła się Physalia physalis zwana „żeglarzem portugalskim”. Chociaż to rzadkie zjawisko może fascynować, niesie ono za sobą także duże zagrożenie, ponieważ meduzy mogą powodować poparzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że lokalne władze miasta postanowiły zamknąć część plaż dla spacerowiczów.
Z tego artykułu dowiesz się:Ilu turystów zagranicznych odwiedziło Hiszpanię między styczniem a listopadem 2020 rokuKto najczęściej odwiedzał popularny kurortJakie obostrzenia obecnie panują w HiszpaniiTurystyka w Hiszpanii bardzo odczuła skutki pandemii, co potwierdzają dane podane przez Krajowy Urząd Statystyczny. Zgodnie z informacjami podanymi przez Wirtualną Polskę, jeden z najpopularniejszych kurortów świata między styczniem a listopadem 2020 roku zanotował spadek zagranicznych wczasowiczów aż o 76,8 procent w porównaniu do tego okresu w 2019 roku.Od dawna turystyka w Hiszpanii nie wyglądała tak źle. Według danych przekazanych przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w okresie styczeń-listopad 2020 do Hiszpanii przybyło 18,3 milionów wczasowiczów z zagranicy. W 2019 roku w tym samym czasie odnotowano ich aż 79,2 miliony. To oznacza też znaczny spadek wpływów.
We wtorek 5 grudnia kanclerz Niemiec wraz z premierami landów zdecydowali, że lockdown potrwa dłużej niż do 10 stycznia. Oprócz tego władze postanowiły wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Niektóre z nich mogą utrudnić wjazd na teren kraju naszych sąsiadów. O szczegółach informuje portal Tanie Loty.Przedłużenie lockdownu do 31 stycznia to efekt ostatnich obrad w Berlinie. Sytuacja w kraju naszych sąsiadów nadal jest bardzo trudna – w ubiegłym tygodniu liczba zachorowań przekroczyła 30 tysięcy na dobę. Szereg ograniczeń zostanie zaostrzony – w tym między innymi blokady szkół oraz przedszkoli, zmniejszenie możliwości przemieszczania się i spotkań.
Łódź jest oddalona od Warszawy o zaledwie godzinę drogi, ale chyba kto marzył o weekendzie spędzonym w tym mieście. Wśród Polaków największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie Zakopane, a zaraz za nim Karpacz, Władysławowo czy Mielno. Być może wszystko zmieni się po wyborze dziennikarzy portalu The Guardian, którzy uznali właśnie to polskie miasto za jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia w 2021 roku.
Wycieczka, nawet krótka, pozwala nieco odetchnąć od codziennych obowiązków. W czasach pandemii koronawirusa wiele się zmieniło w turystyce, nie tylko jeśli chodzi o ograniczenia, ale także upodobania turystów. Pokazują to ankiety i badania, z których jasno wynika, co będzie hitem w 2021 roku.
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie zmiany pojawią się w KataloniiCo to oznacza dla turystówJakie atrakcje czekają na podróżujących w BarcelonieRestrykcje w Barcelonie oraz całej Katalonii sprawią, że ruch turystyczny będzie praktycznie niemożliwy. Władze regionu poinformowały o lockdowanie we wszystkich gminach. Na szczęście, nie potrwa długo.
Z tego artykułu dowiesz się: W jaki sposób Straż Graniczna dowiedziała się o złamaniu kwarantannyJaką karę poniosła kobietaJakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na lotniskuKoronawirus naznaczył ostatni rok i nadal będzie sprawiał wiele problemów. Wciąż obowiązuje wiele restrykcji, które znacznie ograniczają podróże. Kilka dni temu na lotnisku w Katowicach kobieta chciała polecieć na wakacje pomimo obowiązującej ją kwarantanny. Została zatrzymana.
Z tego artykułu dowiesz się:Które regiony cieszą się największym zainteresowaniemSkąd są turyści w MeksykuCzy wszędzie jest tak kolorowoMeksyk słynie z bajkowych plaż, wspaniałej przyrody i znakomitego jedzenia. Nic dziwnego, że wielu turystów decyduje się spędzić wakacje właśnie tam. Jak się okazuje, również jak na warunki pandemiczne zainteresowanie jest wysokie.
Nie bez powodu, oglądając zdjęcia Clyde’a Butchera, wiele osób zaczyna wspominać słynnego fotografa Ansela Adamsa, który żył na początku XX wieku i powalił świat na kolana swoimi czarno-białymi zdjęciami z podróży. Prace 79-letniego artysty robią równie imponujące wrażenie i nic dziwnego, że internauci kochają jego Instagram.Clyde Butcher od dawna publikuje swoje przepiękna zdjęcia na Instagramie. Na koncie @clydebutcher możemy zobaczyć mnóstwo niesamowitych kadrów – zarówno tych czarno-białych-jak i kolorowych. Amerykanin posługuje się aparatami wieloformatowymi, by dokumentować otaczającą go przyrodę, ale najsłynniejsze jego prace powstały w Parku Narodowym Everglades.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak Polacy podchodzą do kwarantanny narodowejCo się dzieje w górachJak policja dowiaduje się o nielegalnych noclegachPolacy już dawno zapowiadali, że żaden zakaz nie zatrzyma ich w domu, a przedsiębiorcy, że na wszystko znajdą sposób. Wiele wskazuje na to, że nie były to czcze pogróżki, a zapowiedź walki z systemem. Nikt nie zatrzyma turysty żądnego wrażeń w ośnieżonych górach.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak właściciel tłumaczył taką liczbę osóbDo jakich spraw jeszcze wzywano policjęW jakim innym miejscu Polski było niespokojniePolicja w Sylwestra miała pełne ręce roboty ze względu na panujące restrykcje. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia funkcjonariusze interweniowali w domkach letniskowych, gdzie ujawniono ponad 30 osób mimo obowiązujących obostrzeń.
Tegoroczne ferie zimowe niestety nie są dobrym okresem dla turystyki. Zgodnie z rozporządzeniem rządowym, od 28 grudnia undefined2020 roku do końca przerwy, czyli 17 stycznia br., zawieszona pozostanie działalność ośrodków narciarskich, gastronomii (możliwe jest jedynie wydawanie posiłków na wynos lub w opcji z dowozem) oraz obiektów noclegowych. Mimo to w internecie wciąż pojawia się wiele ogłoszeń.Ferie zimowe 2021 pozostaną na długo w pamięci przedstawicieli turystyki – niestety w negatywny sposób. Przedsiębiorcy z górskich regionów zgadzają się, że tegoroczny sezon jest skreślony, a na pierwszych wczasowiczów trzeba będzie czekać aż do wiosny. Jednak okazuje się, że część Polaków nadal liczy na oferty noclegowe, o czym świadczą ogłoszenia w mediach społecznościowych.
Martyna Wojciechowska często chwali się w mediach społecznościowych fantastycznymi zdjęciami – nie tylko ze swoich podróży. Na swoim Facebooku publikowała między innymi fotografię szwajcarskiego Ekspresu Lodowcowego czy oblodzonych krajobrazów Jakucka. Tym razem jedna z najpopularniejszych polskich podróżniczek pokazała zdjęcie nie z tej ziemi.Niedawno Martyną Wojciechowska postanowiła zaskoczyć swoich fanów, publikując zdjęcie, które przypomina nieco grafikę komputerową. Nic bardziej mylnego – fotografia została wykonana w Stanach Zjednoczonych w Arizonie. Mowa o White Pocket, które jest zarazem jednym z najpiękniejszych i najdziwniejszych regionów USA.
Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, wśród zniesionych ograniczeń ma znaleźć się zakaz wychodzenia z domu dzieci bez opieki dorosłych w godzinach 8:00-16:00. Jak donosi Polsat News, złagodzenie restrykcji może nastąpić w okresie ferii, padła nawet zapowiedź, że obowiązywać ma już od wtorku. Po 17 stycznia sytuacja może jednak ulec zmianie.W ciągu najbliższych tygodni rząd zdecyduje o tym, czy obowiązujące restrykcje zostaną złagodzone po zakończeniu ferii zimowych, czyli po 17 stycznia. Jednak już na czas przerwy zimowej minister zdrowia zapowiedział umożliwienie dzieciom wychodzenie z domów bez opieki dorosłych. Szef resortu podkreślił, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, zaproponowane zostaną kolejne etapy luzowania ograniczeń. To wyjątkowo ważna wiadomość zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy od dawna usiłowali zaplanować dwój czas wolny podczas zimowej przerwy. Choć hotele pozostają zamknięte, więc typowe wyjazdy wypoczynkowe są mocno ograniczone, zniesienie zakazu daje nowe możliwości turystyczne. Młodzież pomyśleć może dzięki temu nad jednodniowymi wyjazdami w atrakcyjne miejsca w naszym kraju, których nie brakuje. Funkcjonuje komunikacja zbiorowa, można więc liczyć choć na krótki relaks.
Szlak w Szklarskiej Porębie, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, został zamknięty. Mowa o Wąwozie Kamieńczyka, w którym panowały bardzo trudne warunki. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już wielokrotnie apelowało do piechurów o zachowanie szczególnej ostrożności. Duże zagrożenie może stwarzać przede wszystkim wiatr, który obniża temperaturę odczuwalną nawet do -15 stopni Celsjusza. O szczegółach informuje Gazeta Wyborcza.Ten popularny szlak został zamknięty już pod koniec grudnia, gdy warunki pogodowe zaczęły stwarzać zagrożenie. Wiatr okazał się na tyle silny, że powalił drzewa – jedno z nich spadło na miejscową platformę widokową. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, jak donosi Gazeta Wyborcza. Potężne podmuchy poczyniły jednak wiele szkód, które muszą zostać usunięte.
Chociaż zima miała przebiegać zgodnie z reżimem sanitarnym, to turyści w Europie nie dają za wygraną – zwłaszcza w Niemczech. W kierunku bawarskich gór wyruszyło kilkadziesiąt tysięcy turystów, z którymi przestaje sobie radzić lokalna policja. Brumistrz gminy Schliersee potwierdził, że ośrodki przyjmują ogromną liczbę turystów. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę zima w Niemczech wygląda, jakby w kraju nie obowiązywały żadne obostrzenia. Tłumy turystów pojawiły się na stokach narciarskich, a dzieci korzystają z każdego pagórka, zjeżdżając na sankach. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się gmina Schliersee.
Pamiątkowe zdjęcie zrobione podczas wyjazdu to wręcz obowiązek każdego turysty. Niestety coraz częściej do mediów docierają doniesienia o niezbyt odpowiedzialnym zachowaniu wczasowiczów, którzy decydują się na fotografie w niebezpiecznej okolicy lub tuż obok dzikich zwierząt, ryzykując własnym zdrowiem i życiem. Przykładem jest sytuacja na Rumunii, gdzie podróżniczka pozowała z niedźwiedziem. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Na nagraniu zrobionym przez Alessandro Bacaoanu, które zostało opublikowane na platformie TikTok, widzimy, jak jedna z turystek zatrzymała się na drodze, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Obok siedział dziki niedźwiedź, a kobieta stanęła obok niego jakby nigdy nic. Wczasowiczka najwidoczniej zapomniała, że stoi oko w oko z niebezpiecznym zwierzęciem.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak Polacy omijają przepisyDlaczego niektóre wyciągi są czynne, a inne nieJaki błąd popełniają osoby wychodzące w góryStok narciarski, jak widać na zdjęciach poniżej, może być wielozadaniowy, a kreatywność Polaków nie zna granic. Mimo zamknięcia wyciągów dla narciarzy, turyści nie czują się zniechęceni i suną po śniegu na sankach. Wielu decyduje się też na piesze wędrówki, które nie zostały zabronione.
Z tego artykułu dowiesz się:Kim byli właściciele zamku na przestrzeni dziejówW jakich okolicznościach zamek został zniszczonyJakie inne tego typu miejsca warto zobaczyćZamek w Krupem zachwyca wielu turystów. To niezwykłe miejsce, które przerwało niezwykłe momenty. Mury budynku skrywają część polskiej historii. Istnieje od XV wieku, a więc przetrwał wiele epok. Teraz pozostały po nim tylko ruiny.