Obchody Trzech Króliwikimedia.commons/ Piotr Drabik/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Święto Trzech Króli. W każdym kraju mieszkańcy świętują zupełnie inaczej

Trzech Króli to wyjątkowe święto, które podobnie jak Boże Narodzenie obchodzone jest dzisiaj w wielu krajach. W niektórych z nich obchody są o wiele bardziej spektakularne niż w Polsce. Turyści, którzy w nich przebywają, z pewnością to zauważą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy obchodzi się święto Trzech Króli
  • jak wyglądają obchody święta Trzech Króli
  • jak obchodzi się święto Trzech Króli w innych krajach

Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. To uczczenie przybycia do Betlejem trzech władców, którzy przynieśli nowonarodzonemu Jezusowi prezenty. Byli to Kacper, Melchior i Baltazar. W wielu państwach można zaobserwować ciekawe tradycje powiązane z tym dniem.

Obchody święta Trzech Króli

Najbardziej uroczyście 6 stycznia obchodzony jest w Hiszpanii. Wiele osób kojarzy to święto właśnie z tym państwem, ponieważ w kraju na Półwyspie Iberyjskim tego dnia wręczane są prezenty, a nie tak jak u nas w Boże Narodzenie czy Mikołajki.

Jednak wręczanie podarunków z tej okazji to niejedyna hiszpańska tradycja. Jest to niezwykle spektakularne święto, według wielu bardziej uroczyste niż samo Boże Narodzenie. Da się to zauważyć szczególnie na ulicach, gdzie odbywają się parady i orszaki.

6 stycznia to także dzień, w którym Hiszpanie zajadają się słodkościami. Tradycją jest spożywanie roscón de reyes. To ciasto drożdżowe wykonane w formie obręczy. Na wierzchu jest udekorowany suszonymi i karmelizowanymi owocami. Często jest przekrajane, aby dodać do środka bitą śmietanę, krem czekoladowy lub truflowy.

Porażające zdjęcie trafiło do sieci. Ogłosili stan zagrożenia życia za granicą. Warto być ostrożnym podczas podróżyPorażające zdjęcie trafiło do sieci. Ogłosili stan zagrożenia życia za granicą. Warto być ostrożnym podczas podróżyCzytaj dalej

Słodkości należy przygotować już dzień wcześniej. 5 stycznia trzeba zjeść pierwszy kawałek tradycyjnego ciasta. Dodatkowo dzieci zostawiają na stole ciastka i szklankę mleka. To przekąska dla Trzech Króli, którzy w nocy mają przynieść prezenty.

Roscon de reyes

Roscón de reyes, fot. wikimedia.commons/ Александр Батраков/ CC0 Public Domain

6 stycznia poza Hiszpanią

Radośnie 6 stycznia jest obchodzony w innym państwie na południu Europy - we Włoszech. Na ten dzień szczególnie czekają dzieci, ponieważ obdarowywane są wtedy słodyczami.

Lokalnie święto powiązane jest z Befani, czyli symboliczną postać wiedźmy na miotle. Organizowane są także festyny, a w miejscowościach pojawiają się wesołe miasteczka. Więcej o tradycjach we Włoszech można przeczytać tutaj.

Befani we Włoszech

Befani, fot. wikimedia.commons/ Eleonora Gianinetto/ CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

Chorwacja to kraj, w którym Trzech Króli jest obchodzony podobnie jak w Polsce. Jest to dzień wolny od pracy, a najbardziej charakterystyczną tradycją jest kolędowanie. Dzieci przebrane za biblijne postacie chodzą od domu do domu aby dostać łakocie i owoce. Tego dnia odbywa się również święcenie pól, sadów i winnic.

Mniej oczywiste obchody święta Trzech Króli można zauważyć podczas pobytu w Grecji lub na Cyprze. Jest ono niezwykle powiązane z wodą, która jest bardzo ważna dla tamtejszej ludności. Grecki kapłan zwany Papas święci wtedy morze.

Do morza wrzucany jest krzyż. Często razem za nim do wody wskakują śmiałkowie, którzy wcześniej uczestniczą w procesji. Wyłowienie religijnego symbolu ma przynieść szczęście i zdrowie w nowo rozpoczętym roku.O innej greckiej tradycji pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: se.pl

Następny artykuł