Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Niezwykłe tradycje świąteczne z całego świata. Nawet w Europie niektóre zwyczaje są naprawdę zaskakujące
Ania Radke
Ania Radke 15.12.2020 12:40

Niezwykłe tradycje świąteczne z całego świata. Nawet w Europie niektóre zwyczaje są naprawdę zaskakujące

zwyczaje świąteczne
Fot. pixabay.com/ Couleur

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak obchodzi się Boże Narodzenie na świecie

  • skąd wzięły się niektóre tradycje

  • kto przynosi prezenty w święta

Zwyczaje świąteczne w każdym kraju mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tradycji danego kraju. Zupełnie inaczej Boże Narodzenie obchodzone jest w państwach Europy, Azji czy Ameryki. Każdy chce świętować w swój niepowtarzalny, wyjątkowy sposób.

Zwyczaje świąteczne różnią się na całym świecie

Z ciekawym zwyczajem mamy do czynienia w szwedzkim mieście Gavle, gdzie przed świętami buduje się wielką słomianą kozę, będącą odpowiednikiem symbolu z tradycji pogańskiej. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia figura jest podpalana.

Tradycja związana jest z wypadkiem z 1966 roku, kiedy w centrum miasta również umieszczono ozdobną kozę. W okolicy Nowego Roku ktoś jednak przypadkiem zapruszył przy niej ogień i figura doszczętnie spłonęła.

Kozioł w Gavle, Szwecja, fot. wikipedia.org/ Tony Nordin/ CC BY-SA 3.0
Kozioł w Gavle, Szwecja, fot. wikipedia.org/ Tony Nordin/ CC BY-SA 3.0

Z kolei w mieście Oaxaca w Meksyku co roku 23 grudnia odbywa się tradycyjna Noc Rzodkiewek. Zwyczaj wywodzi się z XVI wieku, kiedy to Hiszpanie przywieźli do Meksyku te warzywa. Aby zachęcić ludzi do kupna produktu, zakonnicy zachęcili rolników do wydrążenia w nich ciekawych kształtów.

Atrakcja na dobre zagościła wśród lokalnej ludności i około 300 lat później burmistrz ustanowił święto rolnicze Zócalo. Można wtedy oglądać warzywa w różnych kształtach i rozmiarach, a wszyscy wystawcy uczestniczą w konkursie na najpiękniejszą rzodkiewkową rzeźbę.

Filipińczycy w okolicach świąt Bożego Narodzenia mają również swoją tradycję - Monito-Monita. Polega ona na losowaniu osoby, którą następnie obdarowuje się prezentami. Każdego dnia obowiązuje inna tematyka, np. coś słodkiego, coś zielonego itp. W wigilię podczas wspólnego świętowania wychodzi na jaw, kto komu robił niespodzianki.

Ciekawa tradycja występuje również we Włoszech, gdzie zamiast św. Mikołaja prezenty przynosi wiedźma Befana. Różni się również dzień dawania upominków - odwiedza ona dzieci w nocy z 5 na 6 stycznia. Wiedźma według wyobrażeń ludowych nosi na głowie spiczasty kapelusz i ciemne ubrania, a do domów dostaje się przez komin.

Czarownica nagradza grzeczne dzieci zabawkami i słodyczami, a niegrzecznym i kapryśnym zostaje jedynie kawałek węgla, popiół, cebula i czosnek. Tradycyjnie czarownicy zostawia się przy kominku mandarynkę lub pomarańczę i kieliszek wina.

wiedźma Befana, Włochy, fot. wikipedia.org/ ho visto nina volare/ CC BY-SA 2.0
wiedźma Befana, Włochy, fot. wikipedia.org/ ho visto nina volare/ CC BY-SA 2.0

W Etiopii natomiast Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Święto nazywane jest Genna lub Lidet i w jego trakcie przez całą noc procesje wędrują od kościoła do kościoła. W trakcie nabożeństw kapłani oraz wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Warto również poznać historię afrykańskiej wyspy, z której turyści nie zdają sobie sprawy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet