Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Dziś wigilia prawosławna. Jak wyglądają tradycyjne święta Bożego Narodzenia w Rosji i na Ukrainie?
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.01.2021 12:08

Dziś wigilia prawosławna. Jak wyglądają tradycyjne święta Bożego Narodzenia w Rosji i na Ukrainie?

Boże Narodzenie różne zwyczaje
Fot. Pexels.com @Element5 Digital (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy obchodzi się wigilie prawosławną

  • jak wigilie spędza rodzina Miry

  • jak spędza się wigilie i Boże Narodzenie w innych regionach świata

Boże Narodzenie w Rosji i na Ukrainie obchodzi się 13 dni po świętach w Polsce. Dzisiaj tj. 6 stycznia rozpoczęła się już wigilia prawosławne. Różnica spowodowana jest innym kalendarzem – społeczność prawosławna używa z kalendarza juliańskiego, w naszym kraju natomiast obowiązuje kalendarz gregoriański. To jednak dopiero jedna z różnic.

Jeszcze zanim na dobre rozpocznie się Boże Narodzenie, w undefinedwigilię Rosji i na Ukrainie mieszkańcy biorą udział w nabożeństwach całonocnego czuwania, które odbywają się w cerkwiach. W nocy natomiast wierni modlą się i świętują przyjście na świat Jezusa. Co ciekawe, w tym okresie panuje atmosfera zadumy i skupienia – nie usłyszymy wówczas kolęd i nie zobaczymy przystrajania żłobka czy szopki.

Tradycyjne zwyczaje i tradycje w prawosławne Boże Narodzenie

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzą także mniejszości, które mieszkają w Polsce. Zapytaliśmy Mirę, Ukrainkę mieszkającą w naszym kraju, jak zamierza świętować ten okres. Okazuje się, że niektóre zwyczaje przypominają nasze tradycje.

Na stole zawsze jest 12 potraw. Najpopularniejsze są barszcz z uszkami, pierogi z ziemniakami i kiszoną kapustą. Oprócz tego ugotowana ryba, buraczki i pampuszki [ukraińskie bułki czosnkowe – przyp. red.]. Główną potrawą jest kutia, czyli mieszanka pszenicy, maku, miodu i orzeszków. Pod nią zawsze zostawiamy pieniądze, by nowy rok przyniósł dobrobyt. W pokoju musi znajdować się też Diduch [talizman z siana, który według tradycji ma chronić przed nieszczęściem – przyp. red.] – mówi nam Mira.

Co ciekawe, Diduch pojawia się także w tradycji góralskiej i choć jest obecny na Ukrainie podczas Bożego Narodzenia, to jego historia sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Słowianie ustawiali go w swoich domach na czas Święta Godowego, czyli przesilenia zimowego.

Tradycyjny Diduch we Lwowie, Ukraina, Fot. Wikimedia Albedo-ukr CC BY-SA 2.5

Podczas kolacji wszyscy się modlimy. Po zjedzeniu możemy już śpiewać kolędy. W centralnym regionie Ukrainy na wsi mieszkańcy odwiedzają też sąsiadów, przynosząc kolację. Natomiast na zachodzie kraju podczas śpiewania kolęd zbiera się około 10-12 osób – dodaje Mira.

Boże Narodzenie to jednak przede wszystkim, jak w większości miejsc na całej Ziemi, okres spędzania czasu z rodziną. Na Ukrainie i w Rosji w okresie od 6 do 19 stycznia wierni unikają ciężkich prac. W czasie wolnym spotykają się i śpiewają kolędy. Wizyty kolędników rozpoczynają się wraz z pierwszym dniem świąt.

Boże Narodzenie i Sylwester na świecie: dzielenie się szynką zamiast opłatka

Zupełnie inaczej Boże Narodzenie przebiega natomiast na Martynice. Na francuskiej wyspie mieszkańcy nie dzielą się opłatkiem a… szynką. O zadziwiających zwyczajach podchodzących z tego regionu opowiedział misjonarz z polski, ksiądz Jan Milewski.

W jednym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jak różnorodne mogą być zwyczaje witania Noweg Roku. W niektórych krajach wraz z wybiciem północy goście zajadają się winogronami. Natomiast w innych regionach mieszkańcy czekają z walizkami, by wyjść z domu. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]