Boże Narodzenie różne zwyczajeFot. Pexels.com @Element5 Digital (zdjęcie ilustracyjne)

Dziś wigilia prawosławna. Jak wyglądają tradycyjne święta Bożego Narodzenia w Rosji i na Ukrainie?

Społeczność prawosławna już czeka na Boże Narodzenie. Dzisiaj tj. 6 stycznia, gdy większość Polaków obchodzi święto Trzech Króli, na Ukrainie i w Rosji świętuje się wigilię. Dotyczy to jednak także mniejszości żyjących w naszym kraju. Zapytaliśmy Miry z Ukrainy, która mieszka w Polsce, jak wyglądają u niej święta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy obchodzi się wigilie prawosławną
  • jak wigilie spędza rodzina Miry
  • jak spędza się wigilie i Boże Narodzenie w innych regionach świata

Boże Narodzenie w Rosji i na Ukrainie obchodzi się 13 dni po świętach w Polsce.Dzisiaj tj. 6 stycznia rozpoczęła się już wigilia prawosławne. Różnica spowodowana jest innym kalendarzem – społeczność prawosławna używa z kalendarza juliańskiego, w naszym kraju natomiast obowiązuje kalendarz gregoriański. To jednak dopiero jedna z różnic.

Jeszcze zanim na dobre rozpocznie się Boże Narodzenie, wwigilię Rosji i na Ukrainie mieszkańcy biorą udział w nabożeństwach całonocnego czuwania, które odbywają się w cerkwiach. W nocy natomiast wierni modlą się i świętują przyjście na świat Jezusa. Co ciekawe, w tym okresie panuje atmosfera zadumy i skupienia – nie usłyszymy wówczas kolęd i nie zobaczymy przystrajania żłobka czy szopki.

Tradycyjne zwyczaje i tradycje w prawosławne Boże Narodzenie

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzą także mniejszości, które mieszkają w Polsce. Zapytaliśmy Mirę, Ukrainkę mieszkającą w naszym kraju, jak zamierza świętować ten okres. Okazuje się, że niektóre zwyczaje przypominają nasze tradycje.

Na stole zawsze jest 12 potraw. Najpopularniejsze są barszcz z uszkami, pierogi z ziemniakami i kiszoną kapustą. Oprócz tego ugotowana ryba, buraczki i pampuszki [ukraińskie bułki czosnkowe – przyp. red.]. Główną potrawą jest kutia, czyli mieszanka pszenicy, maku, miodu i orzeszków. Pod nią zawsze zostawiamy pieniądze, by nowy rok przyniósł dobrobyt. W pokoju musi znajdować się też Diduch [talizman z siana, który według tradycji ma chronić przed nieszczęściem – przyp. red.] – mówi nam Mira.

Porażające zdjęcie trafiło do sieci. Ogłosili stan zagrożenia życia za granicą. Warto być ostrożnym podczas podróżyPorażające zdjęcie trafiło do sieci. Ogłosili stan zagrożenia życia za granicą. Warto być ostrożnym podczas podróżyCzytaj dalej

Co ciekawe, Diduch pojawia się także w tradycji góralskiej i choć jest obecny na Ukrainie podczas Bożego Narodzenia, to jego historia sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Słowianie ustawiali go w swoich domach na czas Święta Godowego, czyli przesilenia zimowego.

Boże Narodzenie tradycyjne zwyczaje

Tradycyjny Diduch we Lwowie, Ukraina, Fot. Wikimedia Albedo-ukr CC BY-SA 2.5

Podczas kolacji wszyscy się modlimy. Po zjedzeniu możemy już śpiewać kolędy. W centralnym regionie Ukrainy na wsi mieszkańcy odwiedzają też sąsiadów, przynosząc kolację. Natomiast na zachodzie kraju podczas śpiewania kolęd zbiera się około 10-12 osób – dodaje Mira.

Boże Narodzenie to jednak przede wszystkim, jak w większości miejsc na całej Ziemi, okres spędzania czasu z rodziną. Na Ukrainie i w Rosji w okresie od 6 do 19 stycznia wierni unikają ciężkich prac. W czasie wolnym spotykają się i śpiewają kolędy. Wizyty kolędników rozpoczynają się wraz z pierwszym dniem świąt.

Boże Narodzenie i Sylwester na świecie: dzielenie się szynką zamiast opłatka

Zupełnie inaczej Boże Narodzenie przebiega natomiast na Martynice. Na francuskiej wyspie mieszkańcy nie dzielą się opłatkiem a… szynką.O zadziwiających zwyczajach podchodzących z tego regionu opowiedział misjonarz z polski, ksiądz Jan Milewski.

W jednym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jak różnorodne mogą być zwyczaje witania Noweg Roku. W niektórych krajach wraz z wybiciem północy goście zajadają się winogronami. Natomiast w innych regionach mieszkańcy czekają z walizkami, by wyjść z domu. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Następny artykuł