Nowy Rok inne tradycjeFot. Pexels.com @Karolina Grabowska (zdjęcie ilustracyjne)

Niezwykłe zwyczaje noworoczne z całego świata. Każdy kraj ma inne tradycje

Turyści, którzy Sylwestra spędzają w innych krajach, mogą być zdziwieni tym, jak mieszkańcy witają Nowy Rok. W niektórych regionach świata tradycje noworoczne są zupełnie inne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Jedni świętują w białych strojach, inni zamiast stukać się kieliszkami z szampanem, dzielą się winogronami. Oto najciekawsze imprezy dla podróżnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wita się Nowy Rok w innych regionach świata
  • Gdzie można znaleźć najciekawsze imprezy sylwestrowe
  • Jakie obostrzenia obowiązują w Sylwestra w Polsce

Wielu Polaków czeka z niecierpliwością na zabawę, podczas której wita się Nowy Rok. Dla niektórych podróżowanie w tym okresie stało się już obowiązkową tradycją. Warto jednak wiedzieć, że zwyczaje związane z celebrowaniem Sylwestra mogą się znacznie różnić w zależności od tego, w jakim kierunku się udamy.

Wiedzieliście, że w Meksyku mieszkańcy witają Nowy Rok z walizkami w ręku? Ta tradycja szczególnie może spodobać się turystom podróżującym w okresie noworocznym. Zgodnie ze zwyczajem, gdy zegar wybija północ, mieszkańcy Meksyku wychodzą z domów, trzymając bagaż. Ma to im zapewnić mnóstwo wyjazdów i przygód przez następne 12 miesięcy.

Jaki Sylwester, taki nowy rok… tu mieszkańcy zjadają 12 winogron i tłuką talerze

Jeśli szukacie świeżych pomysłów na to, jak przywitać Nowy Rok, warto odbyć kilka podróży po świecie, by móc zainspirować się zwyczajami z innych regionów. Wystarczy wyjechać do Hiszpanii, by poznać wiele interesujących tradycji. Gdy wskazówki zegara zatrzymują się na dwunastej, mieszkańcy dzielą się winogronami, jedząc po jednym na każde uderzenie.

Nowy Rok inne obchody

Madryt, Hiszpania, Fot. Pixabay.com @Alex Azabache

Podczas zajadania się sylwestrowymi winogronami warto pamiętać, by stać na prawej nodze. Dopiero później nadchodzi czas na napełnianie kieliszków szampanem i wznoszenie toastów. Niektórzy wrzucają do środka złote pierścionki albo kolczyki – ten zwyczaj ma im zapewnić pomyślność finansową. Tak jak w Meksyku, mieszkańcy część mieszkańców wychodzi na zewnątrz z walizkami.

W pewnych częściach świata Nowy Rok wita się bardzo głośno, bijąc talerze – nie mowa tu bynajmniej o Grecji. Zwyczaj ten kultywowany jest w Danii. Tłuczenie zastawy świadczy o posiadaniu wielu wartościowych więzi z innymi ludźmi. Warto dodać, że mieszkańcy biją porcelanę na wycieraczkach swoich sąsiadów.

Nowy Rok inne tradycje

Kopenhaga, Dania, Fot. Pixabay.com @kebob88

Jeśli kochacie witać Nowy rok i Sylwester jest waszą ulubioną zabawą, którą najchętniej obchodzilibyście co chwilę, powinniście wybrać się do karnawałowego królestwa, czyli Brazylii. Niektórzy turyści twierdzą, że nie ma nic lepszego od świętowania na plaży Copacabana. Pamiętajcie jednak o tym, żeby zabrać białe stroje. Mieszkańcy Brazylii witają Nowy Rok aż trzy razy, ponieważ kraj obejmuje aż trzy strefy czasowe.

Nowy Rok inne zwyczaje

Copacabana, Brazylia, Fot. Pixabay.com @Phlando

Jakie obostrzenia obowiązują w Polsce w Nowy Rok?

Chociaż premier Mateusz Morawiecki wycofał się ze swoich słów dotyczących godziny policyjnej, to zgodnie z rozporządzeniem w Nowy Rok obowiązuje zakaz przemieszczania się do 6:00. Zamknięte pozostaną również lokale gastronomiczne i ośrodki noclegowe.

W mediach pojawia się jednak coraz więcej wiadomości na temat tego, jak Polacy próbują ominąć przepisy obejmujące Sylwestra. Wiele wskazuje na to, że niektórzy mają zamiar przywitać Nowy Rok poza domem.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o ważnych zmianach dla obywateli Unii Europejskiej, jakie wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł