Łódź w ciekawym rankinguwikipedia.org HuBar CC BY-SA 2.5

Łódź w rankingu miejsc wartych odwiedzenia w 2021 roku „The Guardiana". Ogromne wyróżnienie

Łódź raczej nie kojarzy się z miejscem, gdzie chciałoby się spędzać wakacje. Wszystko może się zmienić po rankingu dziennikarzy portalu The Guardian, którzy wybrali 21 miejsc z całej Europy, które warto zobaczyć w 2021 roku. Właśnie to polskie miasto znalazło się w zestawieniu.

Łódź jest oddalona od Warszawy o zaledwie godzinę drogi, ale chyba kto marzył o weekendzie spędzonym w tym mieście. Wśród Polaków największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie Zakopane, a zaraz za nim Karpacz, Władysławowo czy Mielno. Być może wszystko zmieni się po wyborze dziennikarzy portalu The Guardian, którzy uznali właśnie to polskie miasto za jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia w 2021 roku.

Łódź w rankingu The Guardian

W styczniu portal The Guardian zwykle publikuje listę miejsc, które warto zobaczyć w nadchodzącym roku. Spośród wszystkich europejskich miast wybierają te, które w jakiś sposób zainteresowały dziennikarzy przygotowujących zestawienie. W tym roku nie zabrakło polskiego akcentu.

Choć wybór akurat Łodzi może niektórych dziwić, autor tekstu, Christian Davies, uzasadnia swój wybór w bardzo przekonujący sposób. Zauważa, że miasto się odradza po wielu historyczych wydarzeniach oraz przypomina najważniejsze z nich.

Zauważa, że w XIX wieku Łódź była przemysłową potęgą Polski oraz ważnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego. Dziś można zobaczyć ten kawałek historii w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz w Muzeum Fabryki.

Co ciekawe, w tekście nie zabrakło nawiązań do światowej sławy artystów, którzy są związani z Łodzią. Przywołuje choćby postać pianiasty Arthura Rubinsteina, który się tam urodził, czy Andrzeja Wajdę i Krzyztofa Kieślowskiego, absolwentów słynnej szkoły filmowej.

Papież Franciszek ostro o osobach wyjeżdżających na wczasy w czasach pandemii. Może zabolećPapież Franciszek ostro o osobach wyjeżdżających na wczasy w czasach pandemii. Może zabolećCzytaj dalej

Warto odwiedzić miasto także ze względu na wiele atrakcji turystycznych, takich jak bary, restauracje, galerie czy nieznależne sklepy, w których można nabyć niepowtarzalne pamiątki. W dużej mierze tworzą współczesy klimat, którego nie da się zaznać nigdzie indziej.

Obecnie Łódź ciągle poddawana jest pracom renowacyjnym, które mają przywrócić jej dawną atmosferę, ale już teraz warto ją odwiedzić, o ile sytuacja związana z pandemią i obostrzeniami na to pozwoli.

Jakie inne miejsca znalazły się w rankingu?

Oprócz Łodzi w rankingu pojawiły się: Amarante w Portugalii, Ritten we Włoszech, Kromieryż w Czechach, Tinos w Grecji, Lyngen w Norwegii, Limburg w Holandii, St-Luc w Szwajcarii, Lublana w Słowenii, jezioro Zell w Austrii, Walia, Uriage-les-Bains we Francji, Irlandia Północna, Pustać Lüneburska w Niemczech, Westhoek w Belgii, Ilok w Chorwacji, Cork w Irlandii, Glen Lyon w Szkocji, Essex w Anglii, CopenHell w Danii.

Przy planowaniu swojego wypoczynku przez najbliższe 12 miesięcy warto mieć w pamięci to zestawienie. Być może pomoże odkryć nieznane dotąd miejsca lub zainspiruje kogoś do odwiedzenia miast, o których wcześniej nie pomyślał. Każde z wymienionych 21 miast ma w sobie coś wyjątkowego i z pewnością każdy znajdzie coś, co sam chciałby zobaczyć.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Th Guardian

Następny artykuł