Turysci.pl
turystyka ogromne straty

Fot. Pexels.com @Skitterphoto (zdjęcie ilustracyjne)

Podsumowali 2020 pod względem turystyki. Hiszpania zanotował nawet 90 proc. strat

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu turystów zagranicznych odwiedziło Hiszpanię między styczniem a listopadem 2020 roku

  • Kto najczęściej odwiedzał popularny kurort

  • Jakie obostrzenia obecnie panują w Hiszpanii

Turystyka w Hiszpanii bardzo odczuła skutki pandemii, co potwierdzają dane podane przez Krajowy Urząd Statystyczny. Zgodnie z informacjami podanymi przez Wirtualną Polskę, jeden z najpopularniejszych kurortów świata między styczniem a listopadem 2020 roku zanotował spadek zagranicznych wczasowiczów aż o 76,8 procent w porównaniu do tego okresu w 2019 roku.

Od dawna turystyka w Hiszpanii nie wyglądała tak źle. Według danych przekazanych przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w okresie styczeń-listopad 2020 do Hiszpanii przybyło 18,3 milionów wczasowiczów z zagranicy. W 2019 roku w tym samym czasie odnotowano ich aż 79,2 miliony. To oznacza też znaczny spadek wpływów.

Turystyka dotknięta obostrzeniami

Druga fala zarażeń i wprowadzenie mnóstwa restrykcji w okresie jesienno-zimowym sprawiły, że turystyka drastycznie ograniczyła się w listopadzie. W miesiącu tym liczba wczasowiczów obcokrajowych spadła aż o 90,2 procent. Do Hiszpanii przyjechało zaledwie około pół miliona podróżnych.

Hiszpański Krajowy Urząd Statystyczny przekazał również dane na temat spadku wpływów. Brak turystów to także brak środków finansowych. Jeszcze w ciągu 11 miesięcy w 2019 roku wpływ z turystyki wynosił około 86,9 miliardów euro. W 2020 roku spadł on o 78 procent.

Na brak podróżnych składały się nie tylko takie kroki jak zamknięcie granic Hiszpanii w okresie marzec-czerwiec, ale również liczne obostrzenia, które były wprowadzane w poszczególnych regionach kraju, jak twierdzą pracownicy INE. Te natomiast pojawiły się już w sierpniu. Podczas pandemii najchętniej Hiszpanię odwiedzali Francuzi, Brytyjczycy i Niemcy.

- Spadki sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku dotyczą wszystkich kierunków, także Hiszpanii. Duża część naszej oferty koncentruje się na Wyspach Kanaryjskich, które jako produkt całoroczny, zostały dotknięte skutkami pandemii już prawie rok temu - powiedział dla Turyści.pl Piotr Henicz, współwłaściciel i wiceprezes Biura Podróży ITAKA. 

Henicz podkreślił jednak również, że Hiszpania nadal stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków podróży nawet mimo pandemii. Zwrócił uwagę na długą listę zalet Wysp Kanaryjskich, które również bardzo ucierpiały w wyniku kryzysu pandemicznego. 

- Mimo to Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi nadal stanowi jeden z naszych kluczowych kierunków. Klienci doceniają bogaty wybór hoteli i lokalizacji, a wspaniały klimat , atrakcje turystyczne i wysoki poziom obsługi sprawiają, że mimo pandemii Hiszpania w dalszym ciągu jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji przez naszych Klientów - dodał Henicz dla Turyści.pl. 

Barcelona, Hiszpania, Fot. Pexels.com @Aleksandar Pasaric

Turystyka dzisiaj. Jakie obostrzenia panują w Hiszpanii?

Choć turystyka teoretycznie obecnie jest możliwa, to ostre restrykcje nie zachęcają do podróży. Hiszpania prowadzi zaostrzoną politykę w kierunku krajów, które uznawane są za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. Na tej liście znajduje się również Polska.

Od 23 listopada 2020 podróżni z krajów wysokiego ryzyka, którzy będą chcieli przyjechać do Hiszpanii, będą musieli posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Każdy turysta musi zrealizować swój test w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Fot. Pexels.com @Alex Azabache

Warto przypomnieć, że obecnie ruch turystyczny może być ograniczony także w kierunku Niemiec czy Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie panuje twardy lockdown. Niedawno niemieckie władze potwierdziły przedłużenie zamknięcia kraju do 31 stycznia i dodatkowe obostrzenia dla podróżnych. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >