turystyka ogromne stratyFot. Pexels.com @Skitterphoto (zdjęcie ilustracyjne)

Podsumowali 2020 pod względem turystyki. Hiszpania zanotował nawet 90 proc. strat

W okresie pandemii turystyka zmieniła się drastycznie. Brak podróżnych odczuły także największe kurorty jak Hiszpania. Zgodnie z danymi podanymi przez Krajowy Urząd Statystyczny w pewnym momencie spadek liczby wczasowiczów wyniósł nawet ponad 90 procent. To przykry efekt obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu turystów zagranicznych odwiedziło Hiszpanię między styczniem a listopadem 2020 roku
  • Kto najczęściej odwiedzał popularny kurort
  • Jakie obostrzenia obecnie panują w Hiszpanii

Turystyka w Hiszpanii bardzo odczuła skutki pandemii, co potwierdzają dane podane przez Krajowy Urząd Statystyczny. Zgodnie z informacjami podanymi przez Wirtualną Polskę, jeden z najpopularniejszych kurortów świata między styczniem a listopadem 2020 roku zanotował spadek zagranicznych wczasowiczów aż o 76,8 procent w porównaniu do tego okresu w 2019 roku.

Od dawna turystyka w Hiszpanii nie wyglądała tak źle. Według danych przekazanych przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w okresie styczeń-listopad 2020 do Hiszpanii przybyło 18,3 milionów wczasowiczów z zagranicy. W 2019 roku w tym samym czasie odnotowano ich aż 79,2 miliony. To oznacza też znaczny spadek wpływów.

Turystyka dotknięta obostrzeniami

Druga fala zarażeń i wprowadzenie mnóstwa restrykcji w okresie jesienno-zimowym sprawiły, że turystyka drastycznie ograniczyła się w listopadzie. W miesiącu tym liczba wczasowiczów obcokrajowych spadła aż o 90,2 procent. Do Hiszpanii przyjechało zaledwie około pół miliona podróżnych.

Hiszpański Krajowy Urząd Statystyczny przekazał również dane na temat spadku wpływów. Brak turystów to także brak środków finansowych. Jeszcze w ciągu 11 miesięcy w 2019 roku wpływ z turystyki wynosił około 86,9 miliardów euro. W 2020 roku spadł on o 78 procent.

Zmiany klimatyczne są nieuniknione. Popularne regiony znikają na naszych oczach. NASA opublikowała niepokojące zdjęciaZmiany klimatyczne są nieuniknione. Popularne regiony znikają na naszych oczach. NASA opublikowała niepokojące zdjęciaCzytaj dalej

Na brak podróżnych składały się nie tylko takie kroki jak zamknięcie granic Hiszpanii w okresie marzec-czerwiec, ale również liczne obostrzenia, które były wprowadzane w poszczególnych regionach kraju, jak twierdzą pracownicy INE. Te natomiast pojawiły się już w sierpniu. Podczas pandemii najchętniej Hiszpanię odwiedzali Francuzi, Brytyjczycy i Niemcy.

- Spadki sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku dotyczą wszystkich kierunków, także Hiszpanii. Duża część naszej oferty koncentruje się na Wyspach Kanaryjskich, które jako produkt całoroczny, zostały dotknięte skutkami pandemii już prawie rok temu - powiedział dla Turyści.pl Piotr Henicz, współwłaściciel i wiceprezes Biura Podróży ITAKA.

Henicz podkreślił jednak również, że Hiszpania nadal stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków podróży nawet mimo pandemii. Zwrócił uwagę na długą listę zalet Wysp Kanaryjskich, które również bardzo ucierpiały w wyniku kryzysu pandemicznego.

- Mimo to Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi nadal stanowi jeden z naszych kluczowych kierunków. Klienci doceniają bogaty wybór hoteli i lokalizacji, a wspaniały klimat , atrakcje turystyczne i wysoki poziom obsługi sprawiają, że mimo pandemii Hiszpania w dalszym ciągu jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji przez naszych Klientów - dodał Henicz dla Turyści.pl.

Turystyka spadek podróży

Barcelona, Hiszpania, Fot. Pexels.com @Aleksandar Pasaric

Turystyka dzisiaj. Jakie obostrzenia panują w Hiszpanii?

Choć turystyka teoretycznie obecnie jest możliwa, to ostre restrykcje nie zachęcają do podróży. Hiszpania prowadzi zaostrzoną politykę w kierunku krajów, które uznawane są za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. Na tej liście znajduje się również Polska.

Od 23 listopada 2020 podróżni z krajów wysokiego ryzyka, którzy będą chcieli przyjechać do Hiszpanii, będą musieli posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Każdy turysta musi zrealizować swój test w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Turystyka mało podróżnych

Fot. Pexels.com @Alex Azabache

Warto przypomnieć, że obecnie ruch turystyczny może być ograniczony także w kierunku Niemiec czy Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie panuje twardy lockdown. Niedawno niemieckie władze potwierdziły przedłużenie zamknięcia kraju do 31 stycznia i dodatkowe obostrzenia dla podróżnych. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł