rząd minister zdrowiaFot. pixnio.com/Marko Milivojevic/zdjęcie poglądowe

Znoszą zakaz na ferie. Zapowiedź Ministra Zdrowia szansą na wypoczynek

Rząd przekazał bardzo ważną informację na czas ferii. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, podczas przerwy zimowej dzieci będą mogły wychodzić z domów bez opieki. Do 17 stycznia nadal jednak obowiązują pozostałe ograniczenia dla branży turystycznej. Pojawiają się wiadomości o luzowaniu obostrzeń.

Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, wśród zniesionych ograniczeń ma znaleźć się zakaz wychodzenia z domu dzieci bez opieki dorosłych w godzinach 8:00-16:00. Jak donosi Polsat News, złagodzenie restrykcji może nastąpić w okresie ferii, padła nawet zapowiedź, że obowiązywać ma już od wtorku. Po 17 stycznia sytuacja może jednak ulec zmianie.

W ciągu najbliższych tygodni rząd zdecyduje o tym, czy obowiązujące restrykcje zostaną złagodzone po zakończeniu ferii zimowych, czyli po 17 stycznia. Jednak już na czas przerwy zimowej minister zdrowia zapowiedział umożliwienie dzieciom wychodzenie z domów bez opieki dorosłych. Szef resortu podkreślił, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, zaproponowane zostaną kolejne etapy luzowania ograniczeń. To wyjątkowo ważna wiadomość zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy od dawna usiłowali zaplanować dwój czas wolny podczas zimowej przerwy.

Choć hotele pozostają zamknięte, więc typowe wyjazdy wypoczynkowe są mocno ograniczone, zniesienie zakazu daje nowe możliwości turystyczne. Młodzież pomyśleć może dzięki temu nad jednodniowymi wyjazdami w atrakcyjne miejsca w naszym kraju, których nie brakuje. Funkcjonuje komunikacja zbiorowa, można więc liczyć choć na krótki relaks.

Rząd rozważa łagodzenie obostrzeń po feriach

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News, polski rząd rozważa łagodzenie obostrzeń po feriach, co potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niecodzienne zjawisko pojawiło się na niebie w Tatrach. Występuje m.in. na SaturnieNiecodzienne zjawisko pojawiło się na niebie w Tatrach. Występuje m.in. na SaturnieCzytaj dalej

Jesteśmy w krytycznym okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać kroku idącego w kierunku poluzowania lub – jeżeli sytuacja się pogorszy – nawet przewidywany jest ewentualny wariant obostrzeń – słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego cytuje serwis Polsat News.

Chociaż po feriach być może część restrykcji zostanie zniesionych, warto przypomnieć, że minister zdrowia na łamach Radia Zet przyznał, że miejsca użytkowane przez turystów, takie jak np. lokale gastronomiczne, znajdują się na końcu listy odmrażania gospodarki. Podobnie siłownie oraz baseny.

Warto też przypomnieć, że do końca ferii nadal obowiązuje wiele restrykcji, które drastycznie zmniejszają ruch turystyczny. Chociaż przedsiębiorcy z górskich rejonów wielokrotnie apelowali o złagodzenie obostrzeń na czas przerwy zimowej, wiele wskazuje na to, że w tym roku sezon przyniesie wiele strat.

Do 17 stycznia zamknięte pozostaną między innymi ośrodki narciarskie. Od 28 grudnia ze stoków korzystać mogą jedynie sportowcy przygotowujący się do zawodów. Radykalnie ograniczona została też działalność obiektów noclegowych, w których nie mogą zatrzymywać się już nawet osoby podróżujące służbowo.

Co ciekawe, zamknięte pozostają nawet schroniska, co wywołało wiele kontrowersji zarówno wśród podróżnych, jak i pracowników. Wiele osób podkreśliło, że obiekty te niosą pomoc potrzebującym i nie pełnią takich samych funkcji jak hotele czy pensjonaty.

Do końca ferii ograniczona do wydawania zamówień na wynos i w opcji z dowozem pozostanie także działalność lokalów gastronomicznych. W obiektach noclegowych zakwaterować się mogą natomiast jedynie służby mundurowe, pacjenci szpitali specjalistycznych wraz z opiekunami oraz pracownicy medyczni.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o otwarciu stoków narciarskich we Włoszech. Wraz z 18 stycznia turyści znów będą mogli korzystać z infrastruktury sportów zimowych. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Twitter@RadioZET_NEWS

Następny artykuł