Turysci.pl
Polsat przekazał informacje o pływalniach

zdjęcie poglądowe/fot. wikipedia.org/Radosław Botev/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Czy otworzą kolejne atrakcje? Jest pismo ws. uruchomienia aquaparków, term i saun

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Polsat przekazał informacje o pojawieniu się szansy na zniesienie zakazu działalności obiektów takich jak aquaparki czy pływalnie. Przedsiębiorcy przygotowali szczegółowy plan działania w oparciu o zalecenia WHO i przedstawili go resortowi z

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O nowopowstałej organizacji, która walczy o otwarcie pływalni

  • W jaki sposób przedsiębiorcy próbują uzyskać zgodę na działalność

  • Jakie są dowody na to, że aquaparki są bezpieczne

Polsat: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ponownie wystąpił do właściwych organów państwa o zajęcie stanowiska w sprawie częściowego przywrócenia działalności aquaparków, pływalni, term i saunariów.

Polsat: jest szansa na otwarcie pływalni

Branża sportowo-rekreacyjna, podobnie jak turystyczna, odnosi ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Obiekty pozostają zamknięte, ponieważ resort zdrowia uważa, że stanowią zagrożenie jako potencjalne ogniska pandemii.

Przedsiębiorcy nie raz protestowali, lecz nie udało im się uzyskać zgody na działalność nawet na surowych warunkach. Teraz przedstawili nowy projekt, który został podparty wynikami badań WHO na temat zakażeń w miejscach takich jak pływalnie czy termy.

- Do Biura Rzecznika MŚP wpłynęły propozycje "protokołów sanitarnych" dla podmiotów z branży "basenowej", czyli aquaparków, pływalni, term i saunariów, wraz z postulatami zmian odpowiednich przepisów w zakresie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - poinformowało w środę Biuro Prasowe Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Wszystko zależy od decyzji resortu zdrowia

Protokoły zostały przygotowane przez nowopowstałe Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, do którego należy ok. 130 aquaparków i ponad 730 pływalni. Współpraca między różnymi obiektami pomogła wypracować najlepsze rozwiązania.

- Wniosło ono również o powołanie w trybie pilnym międzyresortowej grupy roboczej odpowiedzialnej za wypracowanie rozwiązań problemów tej branży - czytamy dalej w komunikacie.

Rzecznik MŚP wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka oraz dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka z prośbą o ustosunkowanie się do przesłanych wniosków i postulatów.

WHO udowodniła, że pływalnie nie są ogniskami koronawirusa

W piśmie zwrócono uwagę na to, że szeroko pojęta branża fitness już od początku pandemii jest objęta wieloma restrykcjami. Rzecznik MŚP wykazał, że istnieje wiele opracowań i ekspertyz, które świadczą o tym, że ponowne otwarcie obiektów basenowych nie przyczyni się do zwiększenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Suntago Park of Poland, fot. wikimedia.org/Radosław Botev/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Jako dowód przytoczono opinię dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny z dnia 4 maja 2020 r., która wskazuje, że "liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej, jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji".

Środki dezynfekujące, których używa się w dużych ilościach w miejscach takich jak pływalnie, skutecznie zabijają koronawirusa. Przypomnienie kluczowych informacji oraz przedstawienie planu działania, może pozytywnie wpłynąć na decyzję resortu zdrowia. Jeśli pismo zostanie rozpatrzone pozytywnie, zyskamy możliwość korzystania z takich atrakcji jak Energylandia czy Suntago Park of Poland. Prawdopodobnie nie doczekamy się tego jeszcze podczas ferii, jednak jeden z zakazów został już zniesiony.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >