Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Smutna wiadomość z Pienin. Słynna sosna ucierpiała, ma blisko 500 lat i jest ikoną tych gór
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.01.2021 15:20

Smutna wiadomość z Pienin. Słynna sosna ucierpiała, ma blisko 500 lat i jest ikoną tych gór

Pieniny znów uszkodzony
Fot. Pixabay.com @jarekgrafik (zdjęcie ilustracyjne)

Pieniny od dawna wielu podróżnym kojarzą się z wiekowym drzewem. Skarłowaciała sosna reliktowa, która znajduje się na szczycie Sokolicy, została uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku. Niestety informacje przekazane przez władze Pienińskiego Parku Narodowego wskazują na to, że zniszczenia są poważne. Najprawdopodobniej to efekt silnych podmuchów wiatru.

Mnóstwo pocztówek przedstawiających Pieniny pochodzi właśnie z Sokolicy, na szczycie której znajduje się sosna licząca około 500 lat. Do pierwszego zauważalnego uszkodzenia drzewa doszło we wrześniu 2018 roku. Wówczas do zniszczenia doprowadził silny podmuch, który wywołał wirnik śmigłowca TOPR.

Pieniny zostaną bez symbolicznej sosny? Zespół naukowców będzie badał stan drzewa

Tłumy turystów odwiedzających Pieniny od lat podziwiają reliktową sosnę z Sokolicy. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w polskich górach tuż obok Trzech Koron czy przełomu Dunajca. Niestety miłośnicy przyrody i Pienińskiego Parku Narodowego otrzymali przykrą wiadomość.

W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru – czytamy w komunikacie Pienińskiego Parku Narodowego, który opublikowano na Facebooku.

Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa – dodają pracownicy parku.

Warto wspomnieć, że uszkodzona sosna reprezentuje bardzo rzadkie drzewa reliktowe. Część z nich znajduje się również poniżej szczytu Sokolicy, a najstarsze ma około 550 lat zgodnie z szacunkami badaczy. Co sprawia, że te sosny są wyjątkowe? Przede wszystkim roczne przyrosty, które są niewielkie, oraz charakterystycznie poskręcane gałęzie.

Co ciekawe, po tym jak w 2018 roku odłamała się gałąź sosny z Sokolicy, fragment drzewa został poddany badaniom dendrologicznym. Po przeprowadzeniu konserwacji umieszczono ją na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.

W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź...

Opublikowany przez Pieniński Park Narodowy Wtorek, 5 stycznia 2021

Turyści, którzy odwiedzają Pieniny, martwią się o symbol z Sokolicy

Miłośnicy gór, którzy regularnie odwiedzają Pieniny, są wyraźnie zatroskani stanem symbolicznej sosny. Pod komunikatem władz Pienińskiego Parku Narodowego pojawiły się komentarze: „Koniecznie trzeba zabezpieczyć, bo sosna jest ozdobą Sokolicy”, „O nie, nasza sosenka”.

Przypominamy też wszystkim podróżnym, aby przed wyjściem w góry sprawdzili, jakie panują warunki pogodowe. Pod koniec grudnia sytuacja w Tatrach znacznie się pogorszyła. Silny halny powalił drzewa, natomiast podmuchy mogą jeszcze zrzucać złamane gałęzie na trasy, co powoduje szczególne zagrożenie.

Pieniny zimą, Fot. Pixabay.com @JerzyGorecki

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o fatalnej wiadomości z Beskidów. Zdecydowano o zamknięciu jednego z najpopularniejszych górskich szlaków. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Polsat News/Facebook Pieniński Park Narodowy