Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ślązacy z dumą promują swój region. Kultura, tradycja i historia nadal pozostają najważniejsze w nowoczesnym świecie
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 07.01.2021 22:10

Ślązacy z dumą promują swój region. Kultura, tradycja i historia nadal pozostają najważniejsze w nowoczesnym świecie

Śląsk ma ciekawe zabytki
Fot. pixabay.com/ tksaint

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obiekty warto zobaczyć na Śląsku

  • Czym jest Szlak Zabytków Techniki

  • O niezwykłym połączeniu nowoczesności z tradycją w Tychach

Śląsk jest kraina historyczną, która od początku zawiązywania się Królestwa Polskiego, była bardzo ważna. Władcy zlecali budowę zamków i warowni, które miały bronić Polaków przed najazdami z Czech czy Królestwa Prus. Dziś Śląsk kojarzymy głównie z dawnym Górnym Śląskiem, na którym rozwinął się przemysł.

Śląsk promuje turystykę industrialną

Przemysł jest bardzo ważnym elementem w historii tego regionu. Nie tylko górnictwo pozwoliło na rozwój, ale też różnego rodzaju fabryki i zakłady przetwórcze. Dziś odchodzi się od przemysłu ciężkiego na rzecz nowoczesnych rozwiązań, lecz stara zabudowa pozostała i staje się atrakcją dla turystów. 

Mieszkańcy Górnego Śląska są dumni ze swojej historii i chętnie prezentują ją turystom. Budynki, które szpeciły miasta są odnawiane i przekształcane w galerie handlowe, galerie sztuki, sale koncertowe i przestrzenie do kreatywnego rozwoju.

Dzięki takim zabiegom może rozwijać się turystyka industrialna, która stała się popularnym nurtem niemal na całym świecie. Goście z zagranicy są zachwyceni takimi obiektami, jak Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, Tyskie Browarium czy Browar w Żywcu.

Fot. Kopalnia „Guido"/ commons.wikimedia.org/Andrzej Otrębski/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Szlak Zabytków Techniki zachwycił turystów

Szlak Zabytków Techniki wielokrotnie był nagradzany w konkursach o tematyce turystycznej, jako najlepszy produkt. Od 10 lat w czerwcu odbywa się wielka impreza o nazwie „Industriada", podczas której można wziąć udział w koncertach, widowiskach multimedialnych, warsztatach, zwiedzaniu obiektów i wielu innych atrakcjach.

W tej chwili na szlaku znajduje się 40 obiektów, których nie damy rady zwiedzić w jeden dzień. Warto wybrać się na Górny Śląsk chociaż na weekend i zajrzeć do starych kopalń, browarów czy dzielnic przemysłowych.

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych pozwala przenieść się w czasie

Jednym z najokazalszych obiektów jest Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Zostało otwarte w 2004 r. i od tamtej pory znacznie się zmieniło. Gromadzi autentyczne przedmioty niezbędne do warzenia piwa, a także butelki, kufle, podkładki, beczki i fotografie.

Zwiedzając stary browar można zobaczyć kolejne etapy produkcji złotego trunku. Dziś niemal nie znane miejsca, takie jak bednarnia czy smolarnia, otwierają się przed turystami by ukazać historię trudnej sztuki wytwarzania beczek.

Fot. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych/commons.wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

W ręcznie robionych beczkach przechowywano piwo, które zyskało ogromną popularność dzięki księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XI Hochbergowi.Sprowadził on wyśmienitego piwowara Juliusa Müllera, który udoskonalił proces warzenia piwa w Tyskim browarze.

Miało to miejsce w XIX wieku, a browar przetrwał i ma się świetnie. Turyści odwiedzający to miejsce mają okazję doświadczyć czegoś niesamowitego - połączenia nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w muzeum z duchem lokalnej społeczności, która pamięta o swoich przodkach i ich dziedzictwie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Wikipedia