szlak zakaz chodzeniaFot. Wikimedia MyViewPL - KODAK Z1275 CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Zamknęli jeden z najpopularniejszych szlaków w Karkonoszach. Zakaz do odwołania

Górski szlak zamknięty z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed silnym wiatrem, który w szczytowych partiach Karkonoszy może obniżać temperaturę odczuwalną nawet do -15 stopni Celsjusza. Potężne podmuchy powalają drzewa. Jedno z nich spadło na platformę widokową.

Szlak w Szklarskiej Porębie, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, został zamknięty. Mowa o Wąwozie Kamieńczyka, w którym panowały bardzo trudne warunki. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już wielokrotnie apelowało do piechurów o zachowanie szczególnej ostrożności. Duże zagrożenie może stwarzać przede wszystkim wiatr, który obniża temperaturę odczuwalną nawet do -15 stopni Celsjusza. O szczegółach informuje Gazeta Wyborcza.

Ten popularny szlak został zamknięty już pod koniec grudnia, gdy warunki pogodowe zaczęły stwarzać zagrożenie. Wiatr okazał się na tyle silny, że powalił drzewa – jedno z nich spadło na miejscową platformę widokową. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, jak donosi Gazeta Wyborcza. Potężne podmuchy poczyniły jednak wiele szkód, które muszą zostać usunięte.

Popularny szlak w Karkonoszach został zamknięty z powodu trudnych warunków

Szlak w Karkonoszach został zamknięty do odwołania. Po otwarciu podróżników czekają jednak zmiany. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Gazetę Wyborczą, turyści będą musieli zapłacić za wstęp o 2 złote więcej. W tym roku bilet normalny kosztuje 10 złotych, natomiast ulgowy 5 złotych.

Wodospad Kamieńczyka jest wymagającym obiektem, jeśli chodzi o utrzymanie – słowa Moniki Ruszteckiej z Karkonoskiego Parku Narodowego cytuje Gazeta Wyborcza.

Obrazy Turysci.pl"Bestia ze Wschodu" coraz bliżej Polski. Pierwsze zwiastuny już nad BałtykiemCzytaj dalej

Przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego podkreślili, że dbanie o stan techniczny obiektu oraz zabezpieczenia jest konieczny, by turyści mogli swobodnie zwiedzać ten obszar, jednak jest on kosztowny. Stąd wzrost opłat za wejście na teren parku.

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami sanitarnym na teren platform widokowych wodospadu może wejść maksymalnie 35 osób. Zwiedzanie tego obiektu może przebiegać wyłącznie w kaskach ochronnych – te natomiast są bieżąco dezynfekowane i udostępniane turystom po zakupie biletu wstępu.

szlak został zamknięty

Szrenica Szklarska, Karkonosze, Fot. Pixabay.com @hoteleuropalubin

Szlak w Karkonoszach zamknięty. Trudne warunki pogodowe

Szlak w Karkonoszach został zamknięty w związku z coraz trudniejszymi warunkami pogodowymi. Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podkreśliła, że choć w szczytowych partiach gór temperatura wynosi -4,5 stopni Celsjusza, to z powodu silnego wiatru, który wieje z prędkością nawet 13 m/s, odczuwalne może być nawet -15 stopni Celsjusza.

Dodatkowym utrudnieniem na szlakach górskich będzie także lód, który został odkryty przez silnie wiejący wiatr. Służby zaznaczają również, że z powodu zachmurzonego nieba znacznie ograniczona została widoczność. Podróżni powinni zachować szczególną ostrożność.

Prosimy, aby turyści byli dobrze przygotowani do wędrówek. Szlaki mogą być oblodzone, więc wymagają np. raczków czy kijków, które pomogą zachować bezpieczeństwo i uchronić się przed niefortunnym upadkiem – słowa Moniki Ruszteckiej cytuje Gazeta Wyborcza.

Do wszystkich turystów apelujemy o regularne sprawdzanie wiadomości przekazywanych przez GOPR. Zalecamy również zainstalowanie aplikacji „Ratunek” i pilnowanie, by telefon był naładowany. Zwracamy się też ze szczególną prośbą o niepodejmowanie ryzykownych zachowań.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o chaosie w niemieckich regionach górskich, w których niespodziewanie pojawiło się mnóstwo turystów. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł