nowy rok, zmiany w podróżowaniufot. turysci.pl

Od 1 stycznia 2021 roku duża zmiana w podróżach. Konieczna 1 rzecz, by dostać się do Wielkiej Brytanii

Nowy rok przyniesie spore zmiany w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii. Już 1 styczna turyści odczują różnicę, a kolejne miesiące przyniosą utrudnienia. Wszystko związane jest z Brexitem i przywracaniem kontroli na granicach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka zmiana wejdzie w życie już 1 stycznia
  • O kolejnych utrudnieniach w podróżowaniu po Brexicie
  • Jakie zasady obowiązują w tej chwili

Nowy Rok już jutro, a wraz z nim turyści utracą przywilej korzystania z opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii na podstawie karty EKUZ. Przed podróżą trzeba będzie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w tym roku.

Nowy rok wiąże się z utrudnieniami w podróży

Wystąpienie z Unii Europejskiej wiąże się z utrudnieniami w przekraczaniu granicy. Od początku było wiadomo, że wróci obowiązek okazywania paszportu przy wjeździe do UK, jednak nie było do końca wiadomo od kiedy.

Pojawiły się oficjalne informacje na temat wprowadzania kolejnych zmian w podróżowaniu. 1 stycznia jedyną różnicą będzie to, że karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie będzie już honorowana.

Następne utrudnienie nastąpi dopiero 1 października, lecz jest niezwykle istotne. Od tego momentu będziemy mogli przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii tylko z ważnym paszportem. Do 30 września wjedziemy na dowód osobisty, o ile jest w dobrym stanie i można nas rozpoznać na podstawie zdjęcia.

W nieco lepszej sytuacji są ci, którzy otrzymali status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Bez paszportu będą mogli przekraczać granicę prawdopodobnie aż do końca 2025 r.

Turyści nie potrzebują wizy

Turyści nie muszą martwić się o wizę, ponieważ pobyt do 6 miesięcy będzie z tego zwolniony. Dotyczy to także podróży w celu odwiedzenia rodziny i przyjaciół, krótkoterminowych studiów oraz działań związanych z biznesem, takich jak spotkania służbowe czy konferencje.

Wielu Polaków wybiera pracę w UK, która pozwala na poznanie tego kraju od środka. W tym przypadku trzeba się ubiegać o wizę pracowniczą, niezależnie od okresu trwania umowy.

Kolejną zmianą jest ważność naszego prawa jazdy. Na wycieczkach bez problemu będzie ono honorowane, lecz po upływie 12 miesięcy, trzeba je wymienić na brytyjskie. Dotyczy to głównie osób, które mieszkają na stałe w tym kraju.

Na razie przekraczanie granicy nie jest wskazane

Na razie możliwość podróży samolotem jest zablokowana przez Polskę ze względu na nowy szczep koronawirusa, który rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie. Po 6 grudnia powinna wrócić możliwość lotu do Wielkiej Brytanii.

Niestety nadal obowiązuje nas 10-dniowa kwarantanna po przekroczeniu granicy. Ten obowiązek został nałożony na Polaków 1 października, a w związku z utrzymującym się stanem wysokich dobowych przyrostów infekcji, na razie nie zostanie zniesiony. Warto pamiętać o tym, że podróże zagraniczne nie są obecnie zalecane przez polskie MSZ.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

nowy rok

Fot. Londyn/ unsplash.com/Lucas Davies

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł