Turysci.pl
nie żyje ważna postać

Fot. pixabay.com/ScorpionD (zdjęcie ilustracyjne)

W Nowy Rok tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Nie żyje Andrzej Urbański, ważna postać PTTK

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nie żyje Andrzej Urbański – ceniony toruński przewodnik. Był ważną postacią Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa lokalnego oddziału. Znany regionalista i badacz zmarł 28 grudnia 2020 rok

Nie żyje Andrzej Urbański, który jak żaden inny przewodnik, całe tłumy turystów oprowadzał po Toruniu. Badacz przez wiele lat był prezesem toruńskiego oddziału przewodnickiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Aktywista żył 71 lat. Zasłynął między innymi wydaniem „Kanonu krajoznawczego województwa kujawsko-pomorskiego”, który okazał się skarbnicą wiedzy o turystyce i krajobrazie regionu województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomość o tym, że nie żyje Andrzej Urbański, pojawiła się w mediach dzisiaj, tj. 1 stycznia 2021 roku, na portalu Oto Toruń. Zgodnie z przekazanymi informacjami Urbański był nie tylko toruńskim przewodnikiem, ale również autorem wielu opracowań turystyczno-krajoznawczych. Spokojną emeryturę badacz spędził w Aleksandrowie Kujawskim.

Pałac w Aleksandrowie Kujawskim, Fot. Wikimedia Jan Chmielewski CC BY-SA 3.0

Nie żyje Andrzej Urbański, prawdziwy miłośnik Torunia

Na wieść o tym, że nie żyje Andrzej Urbański, wielu turystów, którzy odwiedzali Toruń, może czuć wielką stratę. Członek Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Toruniu potrafił zarażać swoją miłością do miasta innych ludzi, odkrywając przed nimi nieprzetarte szlaki i nieznane zakamarki miejscowości oraz jej okolic.

Andrzej Urbański przyszedł na świat w Połczynie Zdroju w 1949 roku. Najmłodsze lata i wczesne dzieciństwo spędził w Solcu Kujawskim, następnie przeprowadził się do Torunia, gdzie rozpoczął swoją karierę. Z wykształcenia Andrzej Urbański był geografem, jednak jego pasje wychodziły dużo dalej, obejmując między innymi przyrodę i krajoznawstwo.

Jego zamiłowania można było obserwować w dwumiesięcznikach „Pomorze i Kujawy” (1998-2012) oraz „Informator Przyrodniczy ZO LOP w Toruniu” (1995-2009), które redagował. Andrzej Urbański już w latach 80. zaznaczał, jak ważna jest ochrona przyrody i naturalnego środowiska, zwłaszcza działając w Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody PTTK.

Toruń, Fot. Wikimedia Dawid Galus CC BY-SA 3.0

Nie żyje człowiek, który wciąż na nowo odkrywał Toruń

Dla wielu osób – zwłaszcza mieszkańców Torunia – nie żyje człowiek, który nie tylko był działaczem i prezesem toruńskiego oddziału przewodnickiego PTTK, ale przede wszystkim nigdy nie zaprzestał odkrywania miasta, w którym spędził wiele lat. Andrzej Urbański wciąż na nowo odkrywał Toruń, natrafiając na interesujące zakamarki i pasjonujące historie. Zawsze dzielił się nimi, pracując jako przewodnik.

Andrzej Urbański skupiał się także na promowaniu i popularyzowaniu regionu województwa kujawsko-pomorskiego, co mieszkańcy tego obszaru zapamiętają na długo. W oczach wielu osób pozostanie symbolem lokalnego patrioty, który dociera do miejscowych tradycji i troskliwie je pielęgnuje.

To dlatego Andrzej Urbański wręcz w nieskończoność odwiedzał te same zabytki, drzewa i krajobrazy, nieraz odnajdując coś nowego. Dzięki temu wiedza turystyczna na temat tego regionu wciąż się rozwijała i wzbogacała o kolejne zapisy.

Swoją wiedzą dzielił się zarówno pisząc opracowania turystyczno-krajobrazowe, jak i podczas wykładów. Świadomość obecnego pokolenia na temat ochrony przyrody to w dużej mierze jego zasługa. W mediach nie pojawiła się informacja dotycząca przyczyn śmierci przewodnika.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o śmierci Marii Kowalskiej, która była ikoną Kościeliska. Olimpijka i instruktorka narciarstwa zmarła dzień przed Andrzejem Urbańskim – 27 grudnia ubiegłego roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: ototorun.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >