Zamek w Krupem zachwyca turystówwikimedia.commons/ Wojciech Koczułap / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Zamek w Krupem. Walczyli o jego piękno, a potem przyszło najgorsze

Zamek to jedna z atrakcji, która uwielbiana jest przez polskich turystów. W naszym kraju jest wiele takich zabytków. Jednym z nich jest zamek w Krupem. Leży przy drodze z Chełma do Krasnegostawu. Niektórzy o nim nie słyszeli, a to miejsce pełne atrakcji i historii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim byli właściciele zamku na przestrzeni dziejów
  • W jakich okolicznościach zamek został zniszczony
  • Jakie inne tego typu miejsca warto zobaczyć

Zamek w Krupem zachwyca wielu turystów. To niezwykłe miejsce, które przerwało niezwykłe momenty. Mury budynku skrywają część polskiej historii. Istnieje od XV wieku, a więc przetrwał wiele epok. Teraz pozostały po nim tylko ruiny.

Zamek w Krupem. Niezwykła historia

Początków zamku należy szukać w 1492 roku, kiedy to dyplomata Jerzy Krupski zbudował niewielki zamek. Potem budynek zmieniał właścicieli. Byli nimi hetman Samuel Zborowski oraz jego potomkowie. To ten ród otoczył zamek murem kurtynowym z drewnianymi gankami strzelniczymi.

Budynek był niezwykle strzeżony. Wokół niego można było znaleźć fosę, rozlewiska i most zwodzony. Zadbano także o szczegóły nawiązujące do rodu. Budynek miał 4 baszty ozdobione herbem Jastrzębiec oraz wieżę bramną.

Kolejna zmiana właściciela nastąpiła w 1577 roku, kiedy trafił w posiadanie kasztelanica chełmskiego Pawła Orzechowskiego. To właśnie on postanowił rozbudować zamek. Chciał, aby jego własność miała renesansowy kształt.

Niestety, w późniejszych latach budynek przeszedł wiele zniszczeń. Wynikało to z konfliktów międzynarodowych Polski. W 1656 roku został zniszczony przez Szwedów. 9 lat później doszło do pożaru, który zniszczył większość budynku. Po 5 latach pojawił się ród, który postanowił go wznieść od nowa.

Ściana zamku w Krupem

Ściana zamku w Krupem, fot. wikimedia.commons/ Wojciech Koczułap / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Byli to Reyowie, potomkowie Mikołaja Reya. Choć zamek odnowiono z sukcesem, kolejne dzieje Polski sprawiały, że znów był niszczony. Ostatecznie, po pożarze w 1794 roku, zamek został już tylko zakonserwowany jako ruiny. Zostały jedynie wzmocnione, aby przetrwały dzieje.

Turyści, którzy liczą na to, że zobaczą zamek w całej okazałości będą zawiedzeni. Po budynku pozostały tylko ruiny. Miejsce i tak jest warte odwiedzenia, ponieważ nawet w pozostałościach po budowli można dostrzec dowody na opisaną wcześniej historię.

Spacerując po terenie budynku można dostrzec mury, które miały bronić zamek przed najazdami. Na ścianach widać ślady po ogniu, a nawet samo ukształtowanie terenu wskazuje, w którym miejscu mogła znajdować się fosa. Obok nadal istnieje opisywane wcześniej rozlewisko.O innym ciekawym zamku przeczytasz tutaj.

Dziedziniec zamku

Dziedziniec zamku, fot. wikimedia.commons/ Wojciech Koczułap / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Polska pełna zamków

Fani zamków mogą zobaczyć także inne miejsca, które z pewnością ich zachwycą. Ruiny nadal mają niesamowity klimat, a świadomość przebywania w miejscu tak istotnych dla naszej historii, jest niesamowita.

Dobrym kierunkiem będzie Szlak Orlich Gniazd. Można tam znaleźć ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze, czy zamek królewski w Pieskowej Skale. Turystów zachwyca także zamek w Ogrodzieńcu.Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł