Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Byliście w Elblągu? Zamek krzyżacki skrywa wiele sekretów
Ania Radke
Ania Radke 23.09.2020 15:00

Byliście w Elblągu? Zamek krzyżacki skrywa wiele sekretów

elbląg zamek krzyzacki
fot. wikipedia.org/ Joanna Barton/ CC BY-SA 3.0 pl

Elbląg jest miastem, które jest zdecydowanie niedoceniane. Warto je jednak odwiedzić chociażby ze względu na tajemnicę którą w sobie skrywa. Chodzi o zamek krzyżacki, o którym wiedzą nieliczni, gdyż zachowała się tylko jego niewielka część. Archeolodzy twierdzą jednak, że gdyby ocalał, dziś byłby drugim Malborkiem, o którym również wiele przeczytać można na naszej stronie.

Elbląg. Zamek krzyżacki skrywa ogromne tajemnice

Dawny zamek krzyżacki w Elblągu miał być niegdyś imponującej wielkości warownią i najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach. Nie przetrwała jednak w pełnej okazałości do naszych czasów, gdyż w 1454 r. został zaatakowany i zburzony.

Obecnie możemy zobaczyć jedynie fragmenty wschodniego skrzydła podzamcza i skrzydła przeciwległego. Mieści się tam teraz elbląskie muzeum. Archeolodzy planują jednak rozpoczęcie prac w celu zbadania pozostałości, kryjących się pod ziemią. Udało się już odkryć fragmenty baszty, jednak przed nimi lata pracy.

- Myślę, że jest to projekt na dziesięć lat. Zobaczymy, jakie będą rezultaty naszych badań. Może się okazać, że znajdziemy taki fragment, który da się wyeksponować i stworzyć np. park archeologiczny. Myślimy również, jeśli pozwolą na to wyniki badań, o stworzeniu aplikacji, dzięki której będzie można zwiedzić zamek wirtualnie. Cały czas myślimy o tym, jak miasto mogłoby tę wiedzę wykorzystać do celów promocyjnych. Elbląg jest wielką, niewykorzystaną szansą, jeśli chodzi o turystykę – mówi w rozmowie z portalem "info.elblag.pl" prof. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Wdług profesora zamek w Elblągu mógł być kiedyś jednym z najpiękniejszych i największych zamków w całych Prusach. Nie wiadomo jednak dzisiaj nawet, jak doładnie wyglądał. Rozwiązania tej zagadki podjęli się archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Możliwe nawet, że twierdza była pierwowzorem wszystkich następnych, późniejszych tego typu zamków.

- Problem polega na tym, że nie mamy praktycznie żadnych danych odnoszących się do struktury i planu tego zamku. Naszym zadaniem jest więc ustalenie tych dwóch kwestii. To bardzo trudne zadanie – tłumaczy prof. Fabian Welc.

Według informacji portalu "info.elblag.pl", poszukiwania rozpoczęły się w czerwcu tego roku od badań geofizycznych fragmentu terenu przy elbląskim muzeum. Pozwoliły one na zlokalizowanie zamkowej baszty. Udało się potwierdzić tę informacje dzięki wykopom, które odbyły się w pierwszej połowie września. Jest to jednak dopiero początek.

- Aby sprostać zadaniu, zastosujemy wszystkie najnowocześniejsze metody. Jeszcze w tym roku planujemy badania na zdecydowanie większą skalę. Te, które się odbyły to szkolenie, uczyliśmy się, jaką wypracować metodykę, jak dobrać się do tego zamku. Następnym etapem będą weryfikacyjne, specjalistyczne wiercenia geologiczne. Dopiero ostatnim elementem będą badania archeologiczne – przekazał dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Innym zamkiem w Polsce, który warto odwiedzić, jest Zamek Królewski w Warszawie. Pisaliśmy o nim niedawno, warto zobaczyć go na własne oczy. 

Źródło: WP