elbląg zamek krzyzackifot. wikipedia.org/ Joanna Barton/ CC BY-SA 3.0 pl

Byliście w Elblągu? Zamek krzyżacki skrywa wiele sekretów

Elbląg jest miastem niedocenianym przez turystów. Wielu, chcąc zobaczyć zamek krzyżacki, wyjeżdża do Malborka. Jednak drugi zamek skrywa wielkie tajemnice, które do dzisiaj nie zostały w pełni odkryte. Byliście w tym miejscu?

Elbląg jest miastem, które jest zdecydowanie niedoceniane. Warto je jednak odwiedzić chociażby ze względu na tajemnicę którą w sobie skrywa. Chodzi o zamek krzyżacki, o którym wiedzą nieliczni, gdyż zachowała się tylko jego niewielka część. Archeolodzy twierdzą jednak, że gdyby ocalał, dziś byłby drugim Malborkiem.

Druzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbDruzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbCzytaj dalej

Elbląg. Zamek krzyżacki skrywa ogromne tajemnice

Dawny zamek krzyżacki w Elblągu miał być niegdyś imponującej wielkości warownią i najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach. Nie przetrwała jednak w pełnej okazałości do naszych czasów, gdyż w 1454 r. został zaatakowany i zburzony.

Obecnie możemy zobaczyć jedynie fragmenty wschodniego skrzydła podzamcza i skrzydła przeciwległego. Mieści się tam teraz elbląskie muzeum. Archeolodzy planują jednak rozpoczęcie prac w celu zbadania pozostałości, kryjących się pod ziemią. Udało się już odkryć fragmenty baszty, jednak przed nimi lata pracy.

- Myślę, że jest to projekt na dziesięć lat. Zobaczymy, jakie będą rezultaty naszych badań. Może się okazać, że znajdziemy taki fragment, który da się wyeksponować i stworzyć np. park archeologiczny. Myślimy również, jeśli pozwolą na to wyniki badań, o stworzeniu aplikacji, dzięki której będzie można zwiedzić zamek wirtualnie. Cały czas myślimy o tym, jak miasto mogłoby tę wiedzę wykorzystać do celów promocyjnych. Elbląg jest wielką, niewykorzystaną szansą, jeśli chodzi o turystykę – mówi w rozmowie z portalem "info.elblag.pl" prof. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Wdług profesora zamek w Elblągu mógł być kiedyś jednym z najpiękniejszych i największych zamków w całych Prusach. Nie wiadomo jednak dzisiaj nawet, jak doładnie wyglądał. Rozwiązania tej zagadki podjęli się archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Możliwe nawet, że twierdza była pierwowzorem wszystkich następnych, późniejszych tego typu zamków.

- Problem polega na tym, że nie mamy praktycznie żadnych danych odnoszących się do struktury i planu tego zamku. Naszym zadaniem jest więc ustalenie tych dwóch kwestii. To bardzo trudne zadanie – tłumaczy prof. Fabian Welc.

Według informacji portalu "info.elblag.pl", poszukiwania rozpoczęły się w czerwcu tego roku od badań geofizycznych fragmentu terenu przy elbląskim muzeum. Pozwoliły one na zlokalizowanie zamkowej baszty. Udało się potwierdzić tę informacje dzięki wykopom, które odbyły się w pierwszej połowie września. Jest to jednak dopiero początek.

Dzisiaj grzeje: 1. Dantejskie sceny w Krakowie. Mieszkańcy są przerażeni
2. Masz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedzieć
3. Wszystko potwierdzone, Andrzej Duda opuszcza Polskę. Wiemy, czym się zajmie i gdzie będzie

- Aby sprostać zadaniu, zastosujemy wszystkie najnowocześniejsze metody. Jeszcze w tym roku planujemy badania na zdecydowanie większą skalę. Te, które się odbyły to szkolenie, uczyliśmy się, jaką wypracować metodykę, jak dobrać się do tego zamku. Następnym etapem będą weryfikacyjne, specjalistyczne wiercenia geologiczne. Dopiero ostatnim elementem będą badania archeologiczne – przekazał dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite nagranie trafiło do sieci. Pod balkonem kobiety zamieszkało stadko dzikich zwierząt
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Dziecko przebrane za lwiątko stanęło przed szybą w ZOO. Rodzice sprawdzali, czy zwierzaki dadzą się nabrać

Źródło: WP

Następny artykuł