dowód osobisty ważna sprawazdjęcie poglądowe/Fot. wikimedia.org/Szymon/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

1,5 miliona Polaków musi na początku roku iść do urzędu wymienić dowód. To ważne, jeśli zamierzają wyjeżdżać z kraju

Ponad 1,5 miliona Polaków będzie musiało wyrobić nowy dowód osobisty. Bez tego podróżowanie poza granice naszego kraju może okazać się utrudnione lub nawet niemożliwe. W ciągu najbliższych tygodni kolejek w urzędach powinni pilnować szczególnie podróżni, którzy mają już zaplanowane wyjazdy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie musiał wyrobić nowe dowody osobiste w tym roku
  • Gdzie potrzebujemy paszportu, a gdzie wystarczy nam jedynie dowód osobisty
  • Jak przebiega proces wyrabiania nowego dowodu osobistego

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę, dokładnie 1 546 700 Polaków będzie musiało ustawić się w kolejkach do urzędu, by odebrać nowy dowód osobisty. Dotyczy to tych, którzy odebrali swoje dokumenty tożsamości w 2011 roku. Teraz trzeba będzie wypełnić nowe wnioski.

Dowód osobisty jest ważny przez dziesięć lat. To oznacza, że jeśli otrzymaliście swój dokument w 2011 roku, to niedługo musicie wyrobić nowy. Jak to zrobić? Możecie pójść po wniosek do urzędu lub – jeśli chcecie uniknąć kolejek – wypełnić formularz przez internet. Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na drogę online, powinniście przygotować profil zaufany oraz odpowiednią fotografię.

Nowy dowód osobisty, ale wciąż darmowy

Nowy dowód osobisty nadal otrzymujemy za darmo – to się nie zmieniło. Jednak wydane dokumenty tożsamości będą miały już warstwę elektroniczną, co umożliwia między innymi elektroniczne podpisywanie dokumentów. Zaczynamy posługiwać się e-dowodami.

Warto jednak pamiętać, że jeśli chcecie złożyć wniosek o nowy dowód za pośrednictwem internetu, macie czas jedynie do sierpnia br. Po wejściu w życie unijnych przepisów każdy będzie musiał osobiście pojawić się w urzędzie. Nowe dowody będą zawierały wzory odcisku palca posiadacza oraz własnoręczny podpis.

Dowód osobisty czy paszport?

Chociaż zarówno dowód osobisty, jak i paszport potwierdzają naszą tożsamość oraz obywatelstwo polskie, to podczas podróży nie zawsze można ich używać zamiennie. Przypominamy zasady korzystania z tych dokumentów, o których pamiętać powinien każdy turysta.

Jeśli planujecie podróżowanie po krajach, które należą do Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, możecie mieć przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Warto wiedzieć, że na mocy osobnych decyzji potwierdzanie tożsamości na podstawie tego dokumentu jest możliwe także w San Marino, Watykanie i Monako.

Wybierając się natomiast do innych krajów, musicie mieć przy sobie paszport. Pamiętajcie też, aby przed każdą dalszą podróżą upewnić się, że wasze dokumenty są aktualne. Pozostaje jeszcze kwestia wiz, które wydaje ambasada lub konsulat państwa, do którego chcemy wyjechać.

Uzyskanie wiz jest niezbędne przed wybraniem się między innymi do Rosji oraz Białorusi. Co ciekawe, posiadania tych dokumentów od Polaków wymaga zdecydowana większość krajów znajdujących się w Afryce – wśród nich są między innymi Libia, Egipt, Burikna Faso czy Zimbabwe.

Wizy dzielą się na turystyczną, biznesowa, pracowniczą, studencką oraz tranzytową, dlatego przed podróżą dokładnie sprawdźcie, jaki rodzaj dokumentu jest wam potrzebny i pasuje do waszej sytuacji. Musicie wiedzieć, że przyznanie wizy nie gwarantuje w stu procentach tego, że zostaniecie wpuszczeni do kraju, do którego się wybieracie.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o poważnej zmianie w strefie Schengen, która została potwierdzona w czwartek 31 grudnia 2020 roku. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł