Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polsat: 5 minut przed Nowym Rokiem wprowadzili zmiany. Wiadomość z Europy, kolejny kraj w Schengen
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 01.01.2021 17:11

Polsat: 5 minut przed Nowym Rokiem wprowadzili zmiany. Wiadomość z Europy, kolejny kraj w Schengen

Polsat wprowadzili zmiany
Fot. pixabay.com/hans

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł swobodnie podróżować do Gibraltaru

  • Jak będą przebiegały kontrole graniczne

  • Na jakich zasadach działa strefa Schengen

Polsat News chwilę przed Nowym Rokiem przekazał wiadomość, która może zaskoczyć turystów – zwłaszcza tych, którzy regularnie podróżują w regionie Półwyspu Iberyjskiego. Chociaż Gibraltar jest terytorium Wielkiej Brytanii, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jednak będzie wchodził w obszar strefy Schengen.

Gibraltar El Peñón, fot. wikimedia/Ayala/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News w czwartek 31 grudnia Wielka Brytania i Hiszpania doszły do porozumienia w sprawie Gibraltaru. Potwierdzono, że terytorium Zjednoczonego Księstwa stanie się częścią strefy Schengen i podróżni będą mogli swobodnie przekraczać granicę, choć nadal pozostanie w posiadaniu brytyjskich władz.

Polsat News przekazał zaskakujące informacje na koniec roku. Gibraltar w strefie Schengen

Jak donosi serwis Polsat News, informacje o porozumieniu potwierdził brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab, który przekazał, że będzie to podstawa odrębnego traktatu między Wielką Brytanią a Unią Europejską dotyczącą Gibraltaru.

Do tego czasu wszystkie strony zobowiązały się do złagodzenia skutków zakończenia okresu przejściowego dla Gibraltaru, a w szczególności do zapewnienia płynnego przekraczania granicy, co niewątpliwie leży w najlepszym interesie ludzi żyjących po obu stronach. Pozostajemy niezachwiani w naszym poparciu dla Gibraltaru, a jego suwerenność jest zabezpieczona – słowa brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba cytuje Polsat News.

Z porozumienia szczególnie zadowolony jest szef gibraltarskiego rządu Fabian Picardo, który zaznaczył, że umowa zawarta „za pięć dwunasta”, jest bardzo ważna dla regionu i chroni go przed najgorszymi skutkami twardego brexitu. Zwłaszcza że oficjalnie skończył się proces przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Po negocjacjach, które odbywały się w Londynie i Madrycie, oświadczono, że to Hiszpania będzie odpowiedzialna za wdrożenie przepisów dotyczących strefy Schengen. Kontrole w porcie i na lotnisku w Gibraltarze natomiast będą przeprowadzane przez Frontex – Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Porozumienie ma obowiązywać przez cztery lata. Jedną z najtrudniejszych kwestii była działalność przedstawicieli Unii Europejskiej na brytyjskim terytorium. Umowa nie odnosi się w żaden sposób do roszczeń Hiszpanii o zwierzchnictwo nad Gibraltarem.

Polsat News potwierdził zmiany w strefie Schengen. Jak działa umowa między państwami UE?

Informacje opublikowane przez Polsat News to okazja, by przypomnieć, na jakich zasadach funkcjonuje strefa Schengen. Umowa między krajami Unii Europejskiej obejmuje ponad 4 miliony kilometrów kwadratowych w 26 krajach i dotyczy ponad 400 milionów ludzi.

Strefa Schengen jest obszarem, w którym nie obowiązują kontrole wewnętrznych granic, co umożliwia swobodne przemieszczanie się obywatelom UE. Do strefy należą Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, a także Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria.

Co ciekawe, do strefy Schengen należą także państwa spoza UE – czyli Szwajcaria czy Norwegia. Chociaż rezygnowano z kontroli granicznych, to wzmożono tzw. kontrole mobilne i utworzono System Informacyjny Schengen (SIS). Warto podkreślić, że są kraje, które mają otwarte granice z państwami członkowskimi, choć nie są w strefie Schengen – mowa o Watykanie, San Marino oraz Monako. Porozumienie powstało w 1985 roku, natomiast Polska przystąpiła do strefy w 2007 roku.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o nowym zakazie, który szczególnie będzie dotyczył podróżnych. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Polsat News